25 Haziran 2022 Cumartesi

BHM Yayın Yasağı Kaldırıldı.

BHM
22.05.2022 22:45
BHM Yayın Yasağı Kaldırıldı.

Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras, bir basın açıklaması yaparak sitemizi, şahsını yıpratmaya yönelik haber yaptığımızı iddia etmiş, yasal süreç başlatmış ve talebi doğrultusunda mahkemeden habere ve internet sitemizin tamamına erişim engeli konulmuştu. Bodrum Sulh Ceza Mahkemesinin verdiği karara itiraz dilekçemizi vererek yeniden değerlendirilmesini talep etmiştik ve Bodrum Sulh Ceza Mahkemesi yaptığı ikincil inceleme sonucu; iddia edildiği gibi Ahmet Aras’ın kişilik haklarını ihlal etmediğimize karar vererek habere ve Bodrum Haber Merkezi’nin internet sitesine erişim yasağının kaldırılmasına karar vermiştir.
 
Bodrum Sulh Ceza Mahkemesinin ikincil değerlendirmesi, adalet sistemimizin siyasetten uzak durduğuna dair güzel örneklerden biri olup bizleri gururlandırmış ve geleceğe dair umutlandırmış bulunmaktadır.
 
Zafer çığırtkanlığı yapmamızı bekleyen pek çok kişiyi hayal kırıklığına uğratacağımız için şimdiden özür dileriz. Zira davaya konu olan haberin zaten buralara hiç gelmemiş olması gerekirdi o yüzden sevinç çığlıkları atacağımız bir durum göremiyoruz. Bilakis böylesi basit bir haberin, böyle algılanıp tepkiye sebep olmasını şaşkınlıkla izliyoruz. Ülkemizin en aydınlık yüzlerinin yaşadığı Bodrum’da, basın özgürlüğünün engellenmesini ‘zafer ve neşeyle’ karşılayan kişi ve kurumların yaşadıkları sevinci bir basın kuruluşu olarak üzüntü ve endişeyle izledik. Bu ikincil kararla daha sakin ve akil bir tavır gelişeceğini umuyoruz.
 
Biz her basın kurumun yapması gerektiği gibi işimizi yaparak; Bodrum halkının paralarının nerelere nasıl aktarıldığını sorduğumuz bir haber yapmıştık. Bir şüphe olduğu taktirde önümüzdeki gün yada yıllarda da Bodrum Belediyesi vb kurumlara bu soruları sorduğumuz haberleri yapmaya devam edeceğiz. Kurumların başlarındaki isimler değişebilir, Bodrum Haber Merkezi kişilere değil kurumlara halk adına sorular soran haberler yapmakla mükelleftir.
 
Bodrum Haber Merkezi 14 yıllık yayın hayatında daha önce pek çok kurum haberine imza atmış olmasına rağmen tek bir dava ile karşılaşmamıştır. Bir basın kuruluşu olarak ilk davamızın bu içerikle gelişmiş olması bizleri bir hayli üzmüştür. Sizlerden kendinize “Bir şüphe halinde halk adına hesap soramayacaksa basın kuruluşları ne için vardır?” sorusunu cevaplamanızı rica ediyoruz.
 
Bodrum Belediye Başkanının, reklam işlerini yapan firmayı korumak için, basın özgürlüğüne müdahale edecek bir girişimde bulunmuş olması kamuoyunda merak konusu haline gelmiş durumdadır. Kendisi nin bu konuda da bir açıklama yapmaya ihtiyacı vardır.

BHM
Ahmet Aras

Son Haberler

©2016 - BHM | BODRUM HABER MERKEZİ info@bodrumhabermerkezi.com