20 Ocak 2021 Çarşamba

Akademia Vakfı Tarih Konferansları - Stratoneika

BHM
27.01.2020 13:24
Akademia Vakfı Tarih Konferansları - Stratoneika
Akdeniz Ülkeleri Akademisi Vakfı (AKADEMİA) tarafından düzenlenen “Tarih Konferansları”, Herodot Kültür Merkezi’nde “Stratonikeia” konulu konferansla devam etti.

Bodrum Belediyesinin destekleri ile düzenlenen konferansın konuşmacısı ise Stratonikeia ve Lagina Kazı Heyeti Başkanı Prof. Dr. Bilal Söğüt idi. 

AKADEMİA Başkanı Özay Kartal, konferansın başında yaptığı konuşmada, şunları dile getirdi:

“Herodot Tarih konferanslarımız 3’üncü yılında. Hocalarımız bizi kırmıyor, çok güzel konularla bizi aydınlatıyorlar. İzleyicilerimiz ve vakıf üyelerimiz ‘Biz artık hocaları çok fazla yorduk. Bundan sonraki dönemde antik kentlerimize, yakın çevremizdeki antik kentlere gidelim, yerinde görelim’ diyorlar. Önümüzdeki sene bu tip aktivitelerimiz olacak. Şimdiden müjdesini vermiş olayım.”

Daha sonra kürsüye gelen Prof. Dr. Bilal Söğüt, Yatağan –Milas karayolunun 7. km.sinde yol kenarında bulunan ve içinde antik dönemlerden günümüze, yaklaşık 3 bin yıllık kalıntıların, bütün olarak yerleşim dokusu ile birlikte korunduğu Stratonikeia antik kentini anlattı. Bilal Söğüt, Stratonikea antik kentinin Hititler döneminden başlayıp, Karya, Helenistik, Roma ve Osmanlı dönemine kadar kesinitisiz bir kent yaşamının bütün izlerini taiıdığını belitti. Karya Kralı Mausolus döneminde kent surları, antik tiyatrosu yapılan kentin en parlak dönemini Roma impartorluğu döneminde yaşadığını belirtti. Sur duvarları, Gymanasium ( Okul ), Buleterione ( Meclis Binası ), Agora ( Pazar Alanı ve meydan ) ve diğer anıt eserlerin kazı ve restorasyon çalışması hakkında bilgi veren Söğüt, “Eskiden kentin pek farkında değildik belki ama şimdi 4 şeritli yol kentin etrafından dolaşıyor. Yakın zamanda daha güzel sürprizlerimiz olacak. Şimdi sütunların başlıkları görünüyor, köy evlerinin bazılarını görüyorsunuz ama yaz dönemi geldiğinde o yoldan geçerken sütunların ayağa kalktığını her birlikte göreceğiz.” Dedi.

“Stratonikeia” antik kentinin öneminin her dönemde fazla olduğuna işaret eden Bilal Söğüt, “2 tane dini merkezi vardı, başka kentlerde olmadığı şekilde. Bu açıdan da farklı. Mesela Amazonlar Dünyanın her yerinde savaşmışlardır, sadece bir yerde savaşmazlar; o da burasıdır. Amazonların barışı temsil ettikleri yer burası. Burası aynı zamanda Batı Anadolu’da Osmanlı’dan birinin ilk kazı yaptığı yerdir. Osman Hamdi Bey’dir. Bu açıdan da Stratonikea ” özel bir antik kent konumda olmayı hakediyor dedi.

Yoğun bir katılımın olduğu konferans sonunda Academia Vakfı başkanı Özay KARTAL Bodrum Belediyesi yardımları için teşekkür etti, Bodrum Belediye Başkan Yardımcısı Ümmühan Yurt, Prof. Dr. Bilal Söğüt’e bir teşekkür plaketi sundu.

Son Haberler

©2016 - BHM | BODRUM HABER MERKEZİ info@bodrumhabermerkezi.com