08 Ağustos 2022 Pazartesi

AKBELEN SAKİNLERİ DE İKLİM GREVİNE DESTEK VERDİ...

BHM
25.09.2021 14:58
AKBELEN SAKİNLERİ DE İKLİM GREVİNE DESTEK VERDİ...
Tüm dünyada ve Türkiye'nin dört bir yanında gerçekleşen Küresel İklim Grevi çerçevesinde Bodrum’da da bir etkinlik gerçekleştirildi. Bodrum Kent Konseyi İklim Acil Çalışma Grubu’nun çağrısıyla bir araya gelen çok sayıda kişi, iklim krizini durdurmak için adım atma çağrısında bulundu.

Bodrum Meydanı'nda düzenlenen eyleme çevre platformları ve STK'lar destek verdi. Etkinliğe Milas Akbelen ormanlarında nöbet tutan mahalle sakinleri de katıldı.

Eylemde konuşma yapan ünlü sanatçı Zeynep Casalini, “Benim kendim için istediğim bir şey yok. Artık torun torba sahibi biriyim ben. Çocuklarım ve torunum iyi zamanlar yaşasın istiyorum. Bunu da mümkün kılacak en önemli şeylerden biri, gezegene bir şey olmamalı. Bu da yapılan bir sürü şeyin yapılmamasından geçiyor aslında. En önemlisi de iklim krizinin ormanların yok edilmemesi gerekiyor. Madem bu gezegeni biz bu hale getirdik, bu halden çıkaracaklar da bizleriz, öğretmenlerimiz.” diye konuştu. 

Casalini, ”Gerçekten her birimizin yapacak şeyi var. En önemlisi anlatmak. Eğer bilmeyen varsa anlatmak. Ben veganım ve veganlığı anlatıyorum. Bir sürü karşı tepki görüyorum ama ben anlattıkça biliyorum ki karşımdaki insanlar biraz daha biliyor. Artık çok marjinal kalmıyorum. Bir lokantaya gidip ‘ben veganım’ dediğimde ‘geçmiş olsun’ demiyorlar. Alıştılar. Ne demek olduğunu biliyorlar. Her restoranda bir vegan tabağı muhakkak bulunuyor. Eğer incelerseniz, iklim krizinin nedenlerinden bir tanesi de hayvan endüstrisidir. Lütfen bunu da kulağınızın bir tarafına koyun. O telefonları ellerinize aldığınızda bir araştırın. Benim kişisel olarak sizden ricam budur.” şeklinde konuştu. 

Mazı Mahallesi’nde yaşayan TEMA Bodrum sorumlusu Rana Öztürk ise yaşadıklarını şu sözlerle anlattı:

“İklim afeti evimize kadar geldi. Benim evime kadar geldi. Eğer komşularım olmasa evimiz de yanmıştı. Zeytinlerimiz yandı. Bahçemdeki zeytinler ve diktiğim ağaçlar yandı. Köylülerim şu an çok zor durumdalar. Çünkü geçim kaynakları zeytindi, keçi boynuzuydu. Ne yazık ki hepsi kül oldu. Yangın öyle bir şekilde geldi ki Mazıköy’ün tüm kıyı şeridindeki ormanlarımızın hepsi gitti. Şu an kapkaranlık bir yerde yaşıyoruz.”

Eylemde geleceğin teminatı çocuklar da yer alarak iklim krizine karşı alınması gereken önlemlerle ilgili fikirlerini dile getirdiler. 

Küresel İklim Grevi çerçevesinde Gümüşlük’te “Ben Greta” filmi gösterildi. Gümüşlük Müzik Festivali’nin de kapanış etkinliği olan gösterime meydandaki eylemciler de katıldı. 

Son Haberler

©2016 - BHM | BODRUM HABER MERKEZİ info@bodrumhabermerkezi.com