06 Haziran 2020 Cumartesi

BALIKÇI'NIN DOĞUM GÜNÜ, "DÜNYA MERHABA GÜNÜ OLSUN"

BHM
13.10.2019 21:23
24 Okuma
BALIKÇI'NIN DOĞUM GÜNÜ,
Gazeteci, yazar, şair, ressam Cevat Şakir Kabaağaçlı, aramızdan ayrılışının 46'ncı yılında düzenlenen etkinliklerle anıldı.

Bodrum Halikarnas Balıkçısı Forumu tarafından Bodrum Belediyesinin desteğiyle düzenlenen anma etkinliği, Kabaağaçlı'nın mezarının bulunduğu Gümbet Mahallesi Gönültepe'de başladı.

Anma etkinliğine Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras, siyasi parti ve çeşitli STK'ların temsilcileri, öğretmenler ve öğrenciler katıldı. Anma programında, "Halikarnas Balıkçısı" ile ilgili şiirler okundu. Kabaağaçlı'nın mezarına çiçek bırakılmasının ardından keman, gitar ve akordiyon dinletisi gerçekleştirildi.

Etkinlik kapsamında, Cezmi Çoban ve Zeynep Atılgan tarafından derlenen “Cevat Şakir; Bodrum’un Mavi Merhabası” adlı kitap da, Bodrum Belediyesi Kültür yayını olarak ücretsiz dağıtıldı.

Etkinlikte konuşan Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras, “Biz Halikarnas Balıkçısı’nı büyüklerimizden ve öğretmenlerimizden öğrendik, öyle benimsedik. Ailelerimiz de onu sanki bir baba gibi görürlerdi. Büyüklerimiz, öğretmenlerimiz onu bize bir baba gibi benimsetti. Onunla sadece 3 yaşına kadar aynı çağda yaşamışım. Ama onu görememek de bizim için büyük bir kayıptı. Biz Halikarnas Balıkçısı ile ilgili büyük bir sempozyum başlatmak zorundayız” dedi.

Konuşmacıların “Halikarnas Balıkçısı’nın doğum günü Dünya Merhaba Günü’ olsun” teklifini de değerlendireceklerini söyleyen Aras, Gönültepe’yi bir bitki müzesi gibi yapma planlarının da olduğunu anlatarak, 17 Nisan’ı ‘Merhaba’ günü olarak düzenleyebiliriz, Halikarnas Balıkçısı Sempozyumu ile de onun yapmak istediklerini ve yaptıklarını tekrar tartışacağız ve önümüze koyacağız” diye konuştu.  

Katılanlara begonvil dağıtan Halikarnas Balıkçısı Forumu üyesi yazar Sönmez Taner de 26 yıldır Bodrum'da yaşadığını ve Halikarnas Balıkçısı'nın çok farklı yönleriyle karşılaştığını belirtti.

Anma etkinliği Kabaağaçlı'nın özel eşyaları, bazı eserleri ve fotoğraflarıyla bir köşe oluşturulan Bodrum Deniz Müzesi'nde devam edecek. Müzede, yönetmen ve oyuncu Harun Özakıncı, yazdığı tek kişilik gösteriyi sahneleyecek.

 

 

Son Haberler

©2016 - BHM | BODRUM HABER MERKEZİ info@bodrumhabermerkezi.com