17 Ocak 2021 Pazar

BATAN TEKNE DAVASINDA 8 TUTUKLAMA, 1 SINIRDIŞI

BHM
21.06.2019 12:58
BATAN TEKNE DAVASINDA 8 TUTUKLAMA, 1 SINIRDIŞI
Bodrum’da 3’ü çocuk 12 kişinin yaşamını yitirdiği mülteci teknesinin batması ile ilgili adliyeye sevk edilen 9 kişiden 8’i tutuklandı. Suriye uyruklu 1 kişinin ise sınır dışı edileceği bildirildi.
Geçtiğimiz Pazartesi Bodrum’dan Kos Adası'na geçmeye çalışan 43 kişinin bindiği 8 metrelik teknenin batması sonucu, 3’ü çocuk 12 kişi yaşamını yitirmiş 31 kişi ise sağ olarak kurtarılmıştı. 
 
Olayla ilgili Bodrum Cumhuriyet Başsavcılığı’nın başlattığı soruşturma kapsamında geçişi organize ettikleri iddiasıyla 3'ü Türk, 1'i Irak, 4'ü Suriye, 1 Filistin uyruklu toplam 9 kişi gözaltına alındı. 6 kişinin ise halen arandığı öğrenildi. 
 
Gözaltına alınan 9 şüpheliden Y.A, A.G, H.K, M.A.J, C.C.U, C.S, B.M.A. ve A.A.A. "göçmen kaçakçılığı" sucundan çıkarıldığı mahkemece tutuklandı. Suriye uyruklu H.H. ise savcılık sorgusunun ardından serbest bırakıldı. Türkiye'ye yasadışı girdiği belirlenen H.H'nin sınır dışı edileceği öğrenildi.
 
Kıyıya yaklaşık bir kilometre açıkta 32 metre derinliğe battığı tespit edilen teknenin çıkarılmasının da çok zor olduğu, henüz böyle bir girişimin bulunmadığı kaydedildi.
 
Öte yandan, kimlikleri tespit edilen 6 kişi için ise yakalama kararı çıkarıldı. Göçmen kaçakçılığı olayında kullanıldığı tespit edilen 6 adet araçtan 2'sine el koyan jandarma ekiplerinin 4 aracı ise aradığı öğrenildi.
BHM

Son Haberler

©2016 - BHM | BODRUM HABER MERKEZİ info@bodrumhabermerkezi.com