17 Ağustos 2022 Çarşamba

BODRUM KAYMAKAMLIĞI'NDAN KORONA DUYURUSU

BHM
17.03.2020 20:21
BODRUM KAYMAKAMLIĞI'NDAN KORONA DUYURUSU
Bodrum Kaymakamlığı, yaptığı basın açıklamasıyla yeni tedbirleri açıkladı. Buna göre lokantalarda uzun süreli ve riskli şekilde toplu oturulmasına ve düğün, nişan gibi toplu organizasyonlara izin verilmeyecek.

Bodrum Kaymakamlığı’ndan yapılan açıklamanın başında, önceki gün İçişleri Bakanlığı genelgesi ile faaliyetlerine ara verilen işletmeler sıralandıktan sonra İlçe Hıfzıssıhha Kurulunda alınan şu kararlar sıralandı;

“Çin’in Vuhan Kentinde başlayarak tüm Dünyayı tehdit etmeye devam eden ve Dünya Sağlık Örgütü tarafından Pandemi olarak nitelendirilen Koronavirüs (Kovid-19), salgınından vatandaşlarımızı korumak ve salgının yayılmasını engellemek amacıyla Devletimizin aldığı tedbirler doğrultusunda İlçe Hıfzıssıhha Kurulumuzda şu an itibarıyla aşağıdaki tedbirler alınmıştır.

LOKANTALARDA UZUN SÜRE, KALABALIK VAKİT GEÇİRİLMEYECEK

Bu geçici süreçte; toplum sağlığının korunması amacıyla lokantalarda uzun sureli ve riskli şekilde toplu oturulmasına izin verilmeyecektir. Bu alanlar insanların toplandığı ve uzun süre vakit geçirdiği alanlar olarak kullanılamayacak, masa aralıkları en az bir metre olacaktır. Lokantalar sipariş üzerine dışarı servis yapabilecektir. İlçemiz Hıfzıssıhha kurulunca alınan kararımız gereği özellikle ilçemizde bulunan ve sosyalleşme eğlence ve vakit geçirme yeri olarak kullanılan içkili restoranlarda; insanların uzun süre yakın, kapalı ve çok kalabalık ortamda bulunduğu dikkate alınarak, buraların tamamıyla kapatılmasının öncelikle tavsiye edilmesi kararlaştırılmıştır. Ancak uyarılara aykırı hareket eden ve bu alanları temel ihtiyaç dışında vakit geçirmek ve sosyal alan gibi kullandıran işletmeler tek tespitle uyarı yapılmaksızın Belediye Başkanlığımızca anında kapatılacak ve T.C.K gereği yasal işlem yapılacaktır.

Ganyan bayileri kapatılmayacak, ancak; bu işletmelerin içinde yer alan vatandaşların toplu olarak yarış sürecini ve sonuçlarını takip ettiği, vakit geçirdikleri kafe, oturma alanı vb. faaliyetlere kesinlikle izin verilmeyecektir.

BALIK TURLARINA VE DÜĞÜN DERNEĞE İZİN YOK

Sportif olta balıkçılığı adı altında büyük teknelerle yapılan ve halk sağlığı için risk teşkil eden kalabalık organizasyonlara (özellikle Güvercinlik, Torba çıkışlı) izin verilmeyecektir.

Kamuya ve özel şahıslara ait alanlarda toplum sağlığını tehdit edecek şekilde insanların düğün dernek vs. kalabalık şekilde bir araya gelmesine izin verilmeyecektir. 

Sivil toplum kuruluşlarının (dernek, vakıf) genel kurulları ve sivil toplum kurutuşlarının eğitimler dâhil insanları toplu olarak bir araya getiren her türlü toplantı ve faaliyetleri (icrai zorunluluk gerektiren yönetim faaliyetleri hâriç) 16.03.2020 Pazartesi saat 24:00 itibariyle geçici olarak ertelenmiştir. Ayrıca dernek merkezlerinin lokal gibi kullanılmasına kesinlikle müsaade edilmeyecek yasal işlem yapılacaktır.

Toplu olarak vatandaşlarımızın bir arada bulunduğu "Taziye Evlerinin faaliyetleri 16.03.2020 Pazartesi saat 24:00 itibariyle durdurulmuştur. Diğer yerlerdeki taziye vb. ziyaretlerde vatandaşlarımızın kalabalık halde bulunmaktan ve temastan kaçınmaları sağlıkları açısından yararlı olacaktır.

Alınan sağlık raporlarının (engelli, ilaç vs.) süresi Mayıs 2020 sonuna kadar uzatılmıştır. Sağlık hizmetlerinde yoğunluk yaşandığı dikkate alınarak öncelikle aile hekimliklerine müracaat edilmesi uygun olacaktır.

Bu kritik süreçte sağlığımız açısından büyük önem arz eden tedbirlerin uygulanmasında vatandaşlarımızın kurallara uymalarını ve desteklerini bekliyoruz. Yeni tedbirler alınması halinde halkımız anında bilgilendirilecektir. Kamuoyuna saygıyla duyurulur.”

OHAL İDDİALARINA YALANLAMA...

Öte yandan Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun yaptığı son dakika açıklamasında, özellikle sosyal medyada yayılan OHAL İlanı, sokağa çıkma yasağı gibi iddialarla ilgili olarak "OHAL ilan edileceği, sokağa çıkma yasağı uygulanacağı, seyahat kısıtlaması getirileceği söylentileri gerçeği yansıtmıyor. Cumhurbaşkanımız liderliğindeki bu mücadelede vatandaşlarımızın sağlığı ve güvenliğinin yanında özgürlüklerini de koruma sorumluluğumuz var." ifadelerini kullandı.

Son Haberler

©2016 - BHM | BODRUM HABER MERKEZİ info@bodrumhabermerkezi.com