26 Şubat 2021 Cuma

BODRUM'LULARDAN DİYANETİN KÜLLİYE PROJESİNE PROTESTO!

BHM
02.02.2021 10:59
BODRUM'LULARDAN DİYANETİN KÜLLİYE PROJESİNE PROTESTO!
Bodrum'da Türkiye Diyanet Vakfı tarafından yapımına başlanan Külliye Camii projesi protesto edildi. Bodrum Belediyesi'ne imar durumuna ve mevzuatına uygun olarak projenin sunulmadığını belirten çevreciler, ruhsatsız olarak başladığı ileri sürülen çalışmaların hasarlar verdiğini söylediler.

Bodrum Savunması Çağrı Grubu, Türkiye Diyanet Vakfı'nın Bodrum'un Ortakent-Yahşi mahallasinde projelendirilen 'Külliye Camii' projesini protesto etti. İnşaat önünde Bodrum Savunma Çağrı Grubu adına açıklama yapan Arif İsmet Yılmaz, projenin ruhsat iptal davasının sürdüğüne dikkat çekerek, "İlgili idare olan Bodrum Belediyesi'ne imar durumuna ve mevzuata uygun bir proje sunmadan ve ruhsatsız olarak başlanan kazılar mevcut zemine telafisi olanaksız hasarlar vermektedir. Bu nedenle kazı çalışmaları derhal durdurulmalı ve Danıştay’da görülmekte olan ruhsat iptali davası sonuçlanana kadar inşaat faaliyetine izin verilmemelidir” dedi. 

Bodrum Savunması Çağrı Grubu adına basın açıklamasını Arif İsmet Yılmaz okudu:

– Bodrum'u Bodrum yapan bütün değerler tehdit altında. Birçok canlıya ev sahipliği yapan ormanları tehdit altında, tarihe şahitlik etmiş antik kent kalıntıları tehdit altında, yeşil ve mavinin birlikte güzelleştirdiği kıyıları tehdit altında…

– Deniz tabanını temizleyen deniz patlıcanından, oksijen üreten deniz çayırlarına kadar tüm deniz ekosistemi tehdit altında, sürekli büyütülen ve yenileri yapılan oteller nedeniyle halkın ulaşması imkansız hale gelen cennet gibi koyları tehdit altında, sürekli ve büyük oranda kaçak yapılaşma nedeniyle zeytinlikleri, mandalina bahçeleri, ılgın ağaçları tehdit altında…

– Alçak beyaza boyalı yapılar ve begonvillerle bezenmiş taş duvarların oluşturduğu yaşayan dar sokakları tehdit altında, kısacası Bodrum tehdit altında. Bugün bu tehditlerden birine dikkat çekmek; yasadışı yürütülen inşaat faaliyetlerinin durdurulması için ilgilileri göreve davet etmek amacıyla buradayız.

Yılmaz, Bodrum'un turizm merkezi olduğunu, kendisine özgü doğası, mimarisi ve tarihiyle tanındığını vurgulayarak, "Yeni bir talan haberi duymadığımız gün yok. Ya Turgutreis’te olduğu gibi halk plajına sahil güvenlik limanı yapmaya kalkıyorlar, ya antik kentin ortasından geçen, birçok canlı türünün yaşam alanlarını parçalayan karayolu planlıyorlar ya da kıyıları zengin şirketlerin kullanımına veren projeleri uygulamaya başlıyorlar" dedi. 

Rüzgar enerji santralleri (RES) ve jeotermal enerji santrallerinin (JES) bölgede her geçen gün arttığını söyleyen Yılmaz, Bodrum'u Bodrum yapan değerlerin tehdit altında olduğuna dikkat çekti. 
 
Yapımına başlanılan Külliye Camii inşaatığının kanunsuz olduğunu ileri süren Yılmaz, "Bildiğiniz gibi iki ay önce, Ortakent-Yahşi mahallesindeki 219 ada, 10 no’lu parselde Türkiye Diyanet Vakfı tarafından inşaat yapmak için kazı çalışmalarına başlandı. İlgili idare olan Bodrum Belediyesi'ne imar durumuna ve mevzuata uygun bir proje sunmadan ve ruhsatsız olarak başlanan kazılar mevcut zemine telafisi olanaksız hasarlar vermektedir. Bu nedenle kazı çalışmaları derhal durdurulmalı ve Danıştay'da görülmekte olan ruhsat iptali davası sonuçlanana kadar inşaat faaliyetine izin verilmemelidir" çağrısını yaptı.

Yılmaz, inşaatın ruhsatsız olduğunu iddia ederek şu açıklamaları yaptı: 

"YANGINDAN MAL KAÇIRIR GİBİ KAZI ÇALIŞMALARINA BAŞLANMASINA RAZI DEĞİLİZ"
"Bizler, yasal durum böylesine ortadayken ve nasıl bir yapı yapılacağına dair projeler ilgili belediye tarafından dahi bilinmiyorken, yıllardır hiçbir çalışma yapılmayan parselde yangından mal kaçırır gibi telaşla kazı çalışmalarına başlanmasına razı değiliz. Söylediklerimiz, talebimiz çok net ve herkesi bizim gibi net olmaya davet ediyoruz. Muğla Valiliği Çevre ve Şehircilik Müdürlüğü’ne, söz konusu parsele yenileme ruhsatı vermenin usulsüz olacağını, eski ruhsatın geçerli olduğu kabul edilse bile, yapılacak değişiklikler nedeniyle ancak tadilat ruhsatı veya yeniden ruhsat verilebileceğini, bunun da ancak eksiksiz ve mevzuata uygun proje dosyasının incelenmesi sonrasında Bodrum Belediyesi tarafından yapılabileceğini anımsatmak isteriz."

 

Son Haberler

©2016 - BHM | BODRUM HABER MERKEZİ info@bodrumhabermerkezi.com