31 Temmuz 2021 Cumartesi

BODTO BAŞKANI'NDAN DUYURULAR...

BHM
02.04.2020 11:16
BODTO BAŞKANI'NDAN DUYURULAR...
Bodrum Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut S. Kocadon, Corona pandemisi ile ilgili olarak konuştu ve BODTO bünyesindeki tüm firmaları, çalışanları için “ücretsiz izin” yerine kısa çalışma ödeneğine başvurmaya davet etti.

Mart ayında ülkemizde de etkileri görülmeye başlanan covid-19 pandemisi nedeniyle Bodrum Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut S. Kocadon konu ile ilgili şu duyurularda bulundu:

“ Koronavirüs salgınının ekonomimize etkisi dolayısıyla,  sürecin başladığı ilk günden itibaren  üyelerimizden iş dünyamızdan sorarak elde ettiğimiz sıkıntı ve çözüm yollarını Türkiye Odalar ve Borsalar Birliğimiz’e iletiyoruz.

TOBB Başkanımız M.Rifat Hisarcıklıoğlu’ nun ilgili bakanlıklar ve kurumlar nezdinde sürekli olarak takip ettiği talepler her geçen gün sonuçlanmaktadır.

İlgili Bakanlıklarımıza, kurum ve kuruluşlarımıza, Oda-Borsalarımızın meclislerine, yönetimlerine, çalışanlarına ve Başkanımız Rifat Hisarcıklıoğlu’ na, TOBB yönetimi ve çalışanlarına teşekkür ederiz.

Bodrum Ticaret Odası olarak hizmet binamızın düzenli dezenfektasyonu, çalışma saatlerimizi düzenleyerek üyelerimize hizmet vermeye devam ediyoruz.

Üyelerimize en hızlı şekilde destekleri ve duyuruları ulaştırmaktayız. Üyelerimiz bizi lütfen web sayfamız ve sosyal medya hesaplarımızdan yakında takip etsinler, istek ve taleplerini bize mail yolu ile iletsinler. Bizlerde bunu ilgili kurumlarımızla değerlendirerek işletmelerimizin menfaatlerini koruyabilelim. Ayrıca Odamız, 250 yardım paketi ile ihtiyaç sahiplerine ve Bodrum’da çalışan sağlık personelinin kendileri ve aileleri için güvenliğini sağlamak adına konaklama desteği vermektedir.

Temennimiz ülkemizin bu salgından bir an evvel kurtularak, kendi kendine yeten, refah ve sağlıklı günlerine geri dönmesidir.” diyerek görüşlerini dile getirdi.

ÜCRETSİZ İZİN YERİNE KISA ÇALIŞMA ÖDENEĞİ

Bodrum Ticaret Odası'na bağlı firmalara seslenen Kocadon, 

"Ekonomik istikrar paketinde de yer alan ve corona virüs pandemisi nedeniyle ekonomik faaliyetlerine devam edemeyen işletmelerimizin kullanımı için 26 Mart 2020’den bu yana başvuruları devam kısa çalışma ödeneği ile faaliyetlerini azaltan ya da durduran işletmelerde çalışan vatandaşlarımıza 3 ay maaş desteği verilecektir.

İlgili kamu kurumlarımızın da yaptığı çağrıyı BODTO üyelerine tekrarlamak istiyoruz. Tüm firmaları, çalışanları için “ücretsiz izin” yerine kısa çalışma ödeneğine başvurmaya davet ediyoruz.

Kısa çalışma Ödeneği başvurularınızı İş-Kur Müdürlüklerine yapabilirsiniz." dedi. Detaylı bilgi ve başvuru için https://www.iskur.gov.tr/isveren/kisa-calisma-odenegi

VERGİ ve SİGORTA BORCU YOKTUR BELGESİ ARANMAYACAKTIR

30 Mart 2020 tarih ve 31084 sayılı Resmi Gazetede yayınlanan Cumhurbaşkanlığı kararnamesi ile  “Kredi Garanti Kurumlarına Sağlanan Hazine Desteğine İlişkin Kararda Değişiklik Yapılmasına Dair Karar” yürürlüğe girdi.

Bu kapsamda yapılan değişiklikle başvurularda 31.12.2020 ye kadar kullandırılacak hazine destekli kredilerde VERGİ ve SİGORTA BORCU yoktur belgesi aranmayacaktır. SGK ve vergi borcu olan işletmelerin borçlu olması durumunda bu borcun kurum tarafından Hazine desteği ile kefalet sağlanan krediden, borcun kredinin %20’sini aşmaması şartıyla öncelikli olarak ödenecektir veya yapılandırılacaktır.


31.12.2020 ye kadar kefalet limitleri KOBİ tanımına haiz yararlanıcılar için azami 50 milyon TL, KOBİ tanımı dışındaki tüzel kişi yararlanıcıları için 350 milyon TL olarak uygulanacaktır.

Son Haberler

©2016 - BHM | BODRUM HABER MERKEZİ info@bodrumhabermerkezi.com