26 Şubat 2021 Cuma

DENKTAŞ CİNAYETİ DAVASI YENİDEN GÖRÜLECEK

BHM
22.01.2020 15:42
DENKTAŞ CİNAYETİ DAVASI YENİDEN GÖRÜLECEK
Bodrum’da kaptan Faruk Denktaş’ın bıçaklanarak öldürüldüğü ve katil zanlısı Yalçın Karayel’in ömür boyu hapis cezasına çarptırıldığı dava, Yargıtay’ın kararı bozması sonucu yeniden görülmeye başlandı.

2015 yılında Bodrum merkezde yaşanan olayda 29 yaşındaki kaptan Faruk Denktaş, ilçede faaliyet gösteren bir balıkçı dükkanının işletmecisi olan 36 yaşındaki Yalçın Karayel tarafından kalbinden bıçaklanarak öldürülmüştü. Olay yerinden kaçan Yalçın Karayel, polis tarafından yakalanıp çıkarıldığı mahkemece tutuklandı. Yalçın Karayel, dava sonunda temyiz yolu açık olmak üzere ömür boyu hapis cezası aldı. 

Denktaş’a tokat atıp, çantasıyla vurduğu ve olayın ardından sanığı otomobiliyle evine götürdüğü belirtilen arkadaşı 35 yaşındaki S.B.’ye basit yaralanmaya sebebiyetten 4 bin 800 lira adli para cezası verildi.

2016 yılında karara bağlanan dava ile ilgili Karayel ailesinin yaptığı temyiz başvurusu sonucunda Yargıtay yerel mahkemenin kararını bozdu. Dava, Bodrum Ağır Ceza Mahkemesi’nde yeniden görülmeye başlandı. Duruşmaya her iki tarafın yakınları ve avukatları katıldı. 

OLAY YERİNDE BULUNAN BİR ÇİÇEKÇİ DİNLENECEK

Sanık Yalçın Karayel’in telekonferansla bağlandığı duruşmada, olaya tanık olduğu ifade edilen bir çiçekçinin dinlenmesine karar verildi. 

Denktaş ailesinin avukatı Göray Karadut, mahkeme çıkışı basın mensuplarına yaptığı açıklamada şunları söyledi:

“Yargıtay kararı bozdu. Yargıtay’ın haklı olduğunu düşünüyoruz. Çünkü keşif kararı konusunda daha önceki mahkeme keşif yapılıp yapılmamasına ilişkin bir karar vermemişti. Bu da usulü bir eksikliktir. Ceza hukukunda usul çok önemli olduğu için bu konuda bir bozma oldu. Ben bu bozmanın sonucunda yapılacak yargılamada cezanın hiçbir şekilde değişeceğini düşünmüyorum. Bugün keşif talebinin reddine karar verildi. Bir de bir tanık belirlemişler. O tanık dinlenecek. Olay yerinde bulunan bir çiçekçi. Ama bu tanıklık neyi değiştirecek, çok bilemiyorum. Orada bir tahrik var mı yok mu, onu değerlendirecekler. Ama öyle bir şey olmadığı da hem kamera kayıtlarından, hem de bizim tanıklarla daha öncesinden sabitti. Yani usulü bir eksiklik. O tamamlandığında sanıyorum aynı cezanın devamına karar verilecek.”

BİZDEN HİÇBİR ŞEKİLDE ÖZÜR DİLEMEDİ

Öldürülen Faruk Denktaş’ın kardeşi Duygu Denktaş Midilliç ise Kent Haber'e şunları söyledi;

“İçeride sanık dedi ki; ‘ailem çok kötü durumda, maddi olarak çok yıprandık, ekmek teknemiz batmak üzere, işyerlerimiz kapanmak üzere’ dedi ve çok pişman olduğunu söyledi. Fakat bugüne kadar hiçbir şekilde ne benim ailemden, ne de mahkemede bizden hiçbir şekilde özür dilemedi. Yani onun ailesi iyi ki para yüzünden perişan. Bizim 4 senedir keşke hiç paramız, pulumuz olmasaydı ama ağabeyim hayatta olsaydı. Dediğim gibi o bugün bile bizden özür dilemedi” dedi.

Duruşma 18 Şubat’a ertelendi. 

Son Haberler

©2016 - BHM | BODRUM HABER MERKEZİ info@bodrumhabermerkezi.com