07 Ağustos 2020 Cuma

GELECEKLERİNE SAHİP ÇIKMAK İÇİN GREVE GİDECEKLER

BHM
18.09.2019 17:25
15 Okuma
GELECEKLERİNE SAHİP ÇIKMAK İÇİN GREVE GİDECEKLER
Dünyanın dört bir yanında 20-27 Eylül tarihleri arasında “Sıfır Gelecek” adı altında gerçekleşecek iklim grevlerine, Türk Eğitim Derneği’ne bağlı 40 okulun 32 bin öğrencisi yine aynı kararlılıkla destek veriyor.

Türkiye’de “Sıfır Gelecek” kampanyası adı altında bir araya gelen kurumlar, başa İstanbul olmak üzere Türkiye’den 20 Eylül Küresel İklim Grevi Günü’ne ses verecekler.

Küresel iklim grevi, 20 Eylül’de “Fridays for Future / Gelecek için Cumalar” dayanışma ağının çağrısıyla gerçekleşecek. Greve bu sefer yetişkinler de katılacak.

İklim grevi, İsveçli öğrenci Greta Thunberg’in geçtiğimiz sene İsveç parlamentosu önünde başlayan ve her Cuma devam eden iklim için okulu bırakma eylemleri Türkiye dahil olmak üzere dünyanın dört bir yanına hızla yayılmasının ardından Thunberg’in akranları iklim krizine karşı somut adımların atılması talebiyle ortaya çıktı.

Daha önce 15 Mart ve 24 Mayıs’ta gerçekleşen küresel iklim grevlerine 1,5 milyonun üzerinde genç ve çocuk katılım göstermişti.

Bu yıl da 20 Eylül Cuma günü  ‘Ya sıfır karbon, ya sıfır gelecek” diyerek iklim acil durumu ile ilgili farkdındalık yaratmayı amaçlayan 32 bin genç aktivist, herkesi yaşanılır bir dünya için sıfır karbonlu geleceğe yönelik sorumluluklarını yerine getirmeye davet edecekler.

Bodrum’da çevre için farkındalık yaratmak ve bilinçlendirmek amacıyla birçok projede yer alan TED Bodrum Koleji öğrencileri de bu çağrıya uyarak 32 bin genç aktivistle aynı anda iklim grevine gidecek. Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras ve TEMA Vakfı Bodrum Şubesi yetkililerinin de davetli olduğu çevre eylemi 20 Eylül Cuma günü saat 10.30’da TED Bodrum Koleji’nde gerçekleştirilecek.

 

Son Haberler

©2016 - BHM | BODRUM HABER MERKEZİ info@bodrumhabermerkezi.com