31 Temmuz 2021 Cumartesi

GÖREVİ KÖTÜYE KULLANMA GEREKÇESİYLE SUÇ DUYURUSUNDA BULUNDU!..

BHM
19.11.2020 13:36
GÖREVİ KÖTÜYE KULLANMA GEREKÇESİYLE SUÇ DUYURUSUNDA BULUNDU!..
Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras'ın kendine ait sosyal medya hesabından yaptığı bir paylaşım hakkında avukat Göray Karadut tarafından savcılığa suç duyurusunda bulunuldu.

Dün sabah Yahşi sahilinde karşılaştığı manzara karşısında şok olan Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras, çöple kaplı sahilin fotoğrafını çekerek sosyal medyadan tepkisini dile getirerek çöpleri temizletmeyeceğini yazdı. Başkan Aras geçtiğimiz aylarda da benzer bir fotoğrafı sosyal medya hesabından paylaşarak vatandaşları çevreye karşı daha duyarlı olmaya davet etmişti. 

Ahmed Aras'ın "Bu çevreye çöp atanların ertesi gün geldiklerinde bu şekilde bulmaları için çöpleri toplatmayacağım" ifadeleriyle paylaşması üzerine, Bodrum'da yaşayan ve çevre duyarsızlığından rahatsızlığını sık sık dile getiren birçok vatandaş Aras'a açık destek verdi.

Öte yandan bu paylaşım üzerine Başkan Aras hakkında 'Görevi Kötüye Kullanma' iddiasıyla suç duyurusunda bulunan avukat Göray Karadut şikayetiyle ilgili şunları söyledi;

"Belediye Kanunun, belediyenin görev ve sorumluluklarını düzenleyen ilgili maddesinde, çevre sağlığı, temizlik ve katı atık... hizmetlerini yapar ve yaptırır hükmü çok açıktır. Suçun şahsiliği ilkesi uyarınca, bir yerde olumsuzluğa yol açan vakanın faillerinin yerine, halkı cezalandırırcasına, olumsuzluğu ortadan kaldırmamak yolunu tercih eden Ahmet Aras'ın paylaşımından rahatsız oldum. Olayın faillerini kamera ile, denetim ile tespit edip, ceza yazmak yerine, çöpleri toplamayarak, görevini kasıtlı olarak yapmamak yoluna girmiştir.

Bilindiği üzere, çevre ve halk sağlığı açısından çok önemli bu görevin ihmali ya da kasıtlı bir şekilde yapılmaması, görevi kötüye kullanma suçunu oluşturur. Bunun üzerine Bodrum Cumhuriyet Savcılığına giderek, şikayet dilekçesi ile ayrıntılı bir şekilde açıklamasını yaptığım olguların araştırılması için savcılık tarafından soruşturma başlatılması talebinde bulundum. Herkese açık, Ahmet Aras isimli facebook hesabından, şikayet konusu gönderinin tespit edilmesini, açık ikrar ile tüm unsurları oluşan "görevi kötüye kullanma" suçundan dolayı kamu davası açılmasını talep ettim." dedi.

Suç duyurusunun sonucu merakla bekleniyor...

Son Haberler

©2016 - BHM | BODRUM HABER MERKEZİ info@bodrumhabermerkezi.com