08 Şubat 2023 Çarşamba

GÜRÜN: "ORMAN YANACAK, YANGIN ONDAN SONRA BİTECEK"

BHM
02.08.2021 16:16
GÜRÜN:
Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün, Bodrum'da basın toplantısına katıldı, Muğla'daki son durumu anlattı. Gürün, "Maalesef Marmaris yanmaya devam ediyor. Orada da durum çok kötü ve maalesef söndürülemiyor" dedi. Gürün 'Yangın ne zaman biter?' diye sorulduğunda ise, "bölgedeki ağaçlar yanacak ve ondan sonra bitecek" diye konuştu.

Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün, Muğla’da devam eden orman yangınlarına ilişkin açıklamada bulundu. Gürün şunları söyledi:

“SÖNDÜRÜLEMİYOR!”

Bodrum'da özel olarak gördüğüm bir konu inşaat şirketleri, beton şirketleri çok özel olarak kendilerinin de önerisi ile su takviyesi için şu anda çok önemli bir görev yapıyorlar. Vatandaşlar çok önemli bir görev yapıyor ve onlara da ayrı ayrı teşekkür etmek istiyorum gerçekten çok büyük bir özveri gösteriyorlar. Bu dönemde gösterilen dayanışma bizim geleceğimize daha umutla bakmamızı sağlıyor ama yangın konusuna geldiğimizde, Muğla yanmaya devam ediyor.

Şu anda Köyceğiz'de yüksek kesimlerde hem karaçam hem de kızılçam yanmaya devam ediyor. Maalesef Marmaris yanmaya devam ediyor. Orada da durum çok kötü ve maalesef söndürülemiyor.

ÖNCE YANGINI SÖNDÜRELİM, MÜDAHALE EKSİKLERİNİ SONRA KONUŞURUZ

Hükümet kaynaklı desteklerin yetersizliğine ilişkin bir açıklama yapmayan Gürün, şu ifadeleri kullandı: "Burada önemli olan şu, eğer bir orman yanmaya başladıysa ondan sonra onu söndürmek maalesef mümkün olmuyor. Onun yerleşim yerlerine intikalini önlemeye çalışıyoruz, yangında esas olan, yangının tespitini en erken yapıp en hızlı ve etkin bir şekilde müdahale etmek, yangın ancak öyle önlenebiliyor. Şu anda ormanlar yanıyor bizim de bütün gayretimiz yerleşim birimlerine yansımasını ve can ve mal kaybını önlemek. Bir eksik var mı, zayıf olduğumuz noktalar nelerdir, bunları yangını söndürdükten sonra ciddi bir şekilde oturup konuşmamız gerekiyor."

YANAN YANDIKTAN SONRA YANGIN SONA ERECEK

Gürün konuşmasında, yangınların havadan müdahalenin şart olduğu sarp bölgelere karadan ulaşılamadığı için söndürülemediğine ve THK ile yaptığı görüşme neticesinde dönüş alamadığına değinmezken, "Yangınlar ne zaman biter diye sorarsanız, yangın yanacak ve ondan sonra bitecek. Yani yanması gereken orman maalesef yandıktan sonra bitecek." ifadesini kullandı.

 

Son Haberler

©2016 - BHM | BODRUM HABER MERKEZİ info@bodrumhabermerkezi.com