20 Mart 2023 Pazartesi

Hava sıcaklığı düşüyor, yağış geliyor

BHM
20.09.2022 09:07
Hava sıcaklığı düşüyor, yağış geliyor
Meteoroloji son tahminleri açıkladı: Tüm yurtta hava sıcaklıkları, yağışlarla birlikte hissedilir derecede azalacak ve mevsim normallerinin altına inecek. Ege'de sıcaklıklar çarşambadan itibaren düşüyor.

Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nün (MGM) tahminlerine göre mevsim normallerinin 6 ila 10 derece üzerinde olan yağışsız hava, 19 Eylül Pazartesi gününden itibaren etkisini kaybetmeye başlıyor. 

MGM'den yapılan açıklama şöyle:
“Sıcaklıkların, 19.09.2022 Pazartesi kuzey kesimlerden (Marmara, Karadeniz, İç Anadolu’nun kuzeyi) başlamak üzere kademeli olarak düşerek hafta ortasından itibaren yağışlarla birlikte tüm yurtta hissedilir derecede azalacağı ve mevsim normallerinin altına gerileyeceği tahmin ediliyor.

Hafta ortasına kadar kuzey kesimler ağırlıklı olmak üzere yerel olarak görülecek olan sağanak şeklindeki yağışların, haftanın ikinci yarısında kuzey ve iç kesimlerde yer yer kuvvetli olmak üzere hemen hemen tüm yurtta görülmesi bekleniyor. Serin ve yağışlı havanın önümüzdeki hafta başına kadar etkili olacağı, hava sıcaklının ise kuzey, iç ve batı bölgelerde mevsim normallerinin 4 ila 9 derece altında seyredeceği tahmin ediliyor.

Ani sıcaklık değişimleri ve kuvvetli meteorolojik hadiseler ile ilgili Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nün yayınlayacağı hava tahmin raporları ve meteorolojik uyarıların dikkatle takip edilmesi önem arz etmektedir.”

20 Eylül Salı / Hava Durumu:

Meteroloji tahminlerine göre 20 Eylül'de (bugün) denizlerde rüzgar, Marmara’nın Karadeniz kıyıları ile Orta Ege’de kuvvetli esiyor. Diğer kıyılarda ise orta kuvvet ve altında rüzgarların esmesi bekleniyor.

Marmara Bölgesinde parçalı bulutlar görülüyor. Sıcaklık İstanbul’da 23, Bursa’da 25, Kocaeli’de 28 derece ölçülüyor. Çarşamba günü ise bölge geneline yağış geliyor.

Ege Bölgesinde az bulutlu bir hava hakim. Sıcaklık İzmir’de 28, Denizli ve Muğla’da 32, Afyonkarahisar’da 27 derece ölçülüyor. Sıcaklıklar çarşambadan itibaren düşüyor. İç kesimlerde 25 derecenin altına geriliyor.

Akdeniz Bölgesinde hava parçalı bulutlu. Hava sıcaklığı batı kentlerde en yüksek 28 derece ölçülüyor. Orta ve doğu kesimlerde ise 31-33 derecelere çıkıyor.

İç Anadolu Bölgesinde de parçalı bulutlar görülüyor. Sivas dolaylarında ise sağanak yağışlar da etkili oluyor. Sıcaklık bölgenin batısında 23-25, doğusunda 30-31 derecelerde ölçülüyor. Çarşamba günü doğu kesimlerde 6-7 derecelik düşüş bekleniyor.

Karadeniz Bölgesinin geneli sağanak yağışlı. Bölgenin büyük kısmında bu yağışlara gök gürültülüleri de eşlik edecek. Sıcaklık Gümüşhane dolaylarında 32 derece ölçülüyor, bölgenin kalanında ise 25 derecenin altında kalıyor.

Doğu Anadolu’nun kuzey kesimlerinde dar bir alanda yağış görülüyor, bölgenin kalanında hava parçalı ve az bulutlu. Yağış etki alanını genişleterek Çarşamba ve Perşembe bölge geneline yayılacak.

Güneydoğu Anadolu Bölgesinde güneş görülüyor. Hava sıcaklıkları en yüksek 34-35 derece ölçülüyor. Önümüzdeki günlerde sıcaklıklar azalarak 30’lu değerlerin altına geriliyor.

Son Haberler

©2016 - BHM | BODRUM HABER MERKEZİ info@bodrumhabermerkezi.com