22 Nisan 2021 Perşembe

JEOTERMAL İHALESİ İPTAL EDİLDİ..!

BHM
16.10.2020 13:30
JEOTERMAL İHALESİ İPTAL EDİLDİ..!
Muğla Valiliği Yatırım İzleme ve Koordinasyon Başkanlığı tarafından ihale edileceği ilan edilen 32 adet jeotermal saha ihalesi kararı iptal edildi.

Resmi Gazete’de açıklanan kararda; "07.10.2020 tarih ve 31267 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan ve 26.10.2020 tarihinde Muğla Valiliği Yatırım İzleme ve Koordinasyon Başkanlığı tarafından ihale edileceği ilan edilen 32 adet jeotermal saha ihalesi; İhale Komisyonunun 13.10.2020 tarihli kararında yer alan; İhale edilecek sahaların önemli bir kısmı Cumhurbaşkanlığı Kararları ile Kültür ve Turizm Koruma ve Gelişim Bölgesi olarak ilan edilen alanlardan kaldığından, ihaleyi kazanan kişi/ firmaların izin aşamasında mevzuattan kaynaklı hak kaybına uğramaması için ihale öncesi Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın görüşü alınması gerektiği yönündeki gerekçesi ile 2886 sayılı Devlet İhale Kanununun 29 Maddesi kapsamında iptal edilmiştir" denildi.

İptal kararını değerlendiren CHP Muğla Milletvekili Mürsel Alban, bir yanlıştan dönüldüğünü ve bunun olumlu bir gelişme olduğunu ifade etti. Alban, "Aralarında Bodrum Mazı, tarihi Bafa, Türkbükü, Dalyan, Datça ve Marmaris’teki sahaların da bulunduğu doğa ve turizm harikası bu alanlar 30 yıl süreyle katliama açılacaktı. Muğla halkının kararlı direnişi sayesinde bu yanlıştan dönülmüştür. Doğamıza, coğrafyamıza yapılan her talan girişiminin karşısında olacağız" dedi. 

Alban, iptal kararına rağmen yine de konunun takipçisi olacaklarını kaydetti.  

Konuyla ilgili bir basın açıklaması da bir diğer CHP Milletvekili Burak Erbay'dan geldi. Muğla’nın çeşitli alanlarında 28 arama ve 4 işletme ruhsatı verilmesi ihalesinin iptal edilmesinin Muğla halkı için büyük bir kazanım olduğunu ifade eden CHP’li Erbay şunları söyledi;

"Kararlı mücadelemiz sonuç verdi Muğla uzun zamandır madenler, orman yangınları ve çıkarılan imar planları ile adeta katlediliyordu. Son olarak da jeotermal arama sahaları ile doğamıza yeni bir darbe vurulacaktı. Muğla’nın bağrına bir hançer daha saplanacaktı. Ancak Muğla halkı olarak, çevre derneklerimiz ve tüm Muğla örgütümüzle birlikte büyük bir mücadele ortaya koyduk. Genel Başkan Yardımcımız sayın Ali Öztunç Muğla’ya gelerek bizzat yerinde incelemelerde bulunarak destek verdi mücadelemize. Hep birlikte Muğlamızın eşsiz doğal güzelliklerine sahip çıktık. Bu mücadelemiz sonucunda bugün Resmi gazetede yayınlanan yeni bir ilanla bu projenin iptal edildiğini gördük." 

Son Haberler

©2016 - BHM | BODRUM HABER MERKEZİ info@bodrumhabermerkezi.com