08 Ağustos 2022 Pazartesi

ŞİDDETSİZ BİR DÜNYA KADINLARIN MÜCADELESİYLE MÜMKÜN!

BHM
29.11.2021 11:58
ŞİDDETSİZ BİR DÜNYA KADINLARIN MÜCADELESİYLE MÜMKÜN!
Bodrum Belediyesi’nin düzenlediği "Şiddetsiz Bir Dünya Kadınların Mücadelesiyle Mümkün" konulu panele Yazar Ayşen Şahin, Gazeteci Yazar Sibel Hürtaş ve Avukat Tuba Torun katılarak bilgilendirmelerde bulundu.

Bodrum Belediyesi Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü kapsamında düzenlediği "Şiddetsiz Bir Dünya Kadınların Mücadelesiyle Mümkün" konulu panel ile yine farkındalık yarattı.

İSTANBUL SÖZLEŞMESİNİN ÖNEMİNE VURGU YAPILDI 

Yazar Ayşen Şahin’in moderatörlüğünde gerçekleşen panelde Avukat Tuba Torun ve Gazeteci-Yazar Sibel Hürtaş katılımcılara dikkat çekici bilgilendirmede bulundu. Kadına karşı şiddetle mücadelede İstanbul Sözleşmesinin önemine vurgu yapan Avukat Tuba Torun; 6284 sayılı yasa,  kadına yönelik şiddet ve hukuki çözüm yollarıyla ilgili açıklamalarda bulundu. 

KADINA YÖNELİK PSİKOLOJİK, EKONOMİK VE CİNSEL ŞİDDET 

Gazeteci-Yazar Sibel Hürtaş, cezaevlerinde kadınlarla görüşerek yazdığı kitaptan örnekler vererek şiddet gören kadınların yaşadıklarını ve kendi değerlendirmelerini katılımcılarla paylaşırken, Yazar Ayşen Şahin ise kadınların iş hayatında yaşadıkları olumsuzlukları, karşı karşıya kaldıkları çeşitli şiddetleri, kariyerlerini oluşturma sürecinde karşılaştıkları zorlukları ve zorbalıkları anlatarak, kadınlara yönelik uygulanan psikolojik, fiziksel, ekonomik ve cinsel şiddetten örnekler verdi. 

KADINLAR İÇİN SOSYAL POLİTİKALAR 

Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras, panelde yaptığı konuşmada Bodrum’da örgütlü kadın mücadelesinin çok iyi olduğunu ve bundan dolayı çok mutlu olduğunu  ifade etti. Kadınların çalıştıkça güçleneceği ve kimseye ihtiyacı olmadan kendisini geçindirebileceğinin de farkında olacağını kaydeden Aras, kadınların işte o zaman ekonomik özgürlüğünü sağlamış olacağını belirterek “Kadınların ekonomik hayata katılımını sağlamak için sosyal demokrat politikalarımız kapsamında yapacağımız işler var. Mesela kreşler açıyoruz ama aslında buradaki asıl hedefimiz kadınların sosyal ve ekonomik hayata katılmasını sağlamak için zaman yaratmak. Bu çalışmaları yürütmeye devam ederken de sizin gibi çok değerli kişilerin tavsiyelerine de her zaman açığız” diye konuştu.

Son Haberler

©2016 - BHM | BODRUM HABER MERKEZİ info@bodrumhabermerkezi.com