04 Aralık 2023 Pazartesi

TÜRK LİRASI'NIN DEĞER KAYBI ÜLKEYİ LÜKS YATLARIN MAZOT DURAĞI HALİNE GETİRİYOR

BHM
18.10.2021 09:01
TÜRK LİRASI'NIN DEĞER KAYBI ÜLKEYİ LÜKS YATLARIN MAZOT DURAĞI HALİNE GETİRİYOR
TL’nin değer kaybetmesiyle lüks yabancı yatlar, ÖTV’siz motorin için Türkiye'yi tercih ediyorlar. Dünyanın zengin milyarderleri petrol bulmuş gibi Türkiye'ye dümen kırıyor.

Döviz kurlarının artması Türk vatandaşına eziyet olurken, yabancılar için çeşitli avantajlar sağlıyor. Türk karasularında kalmayacağını beyan eden yatlar Türk vatandaşlarının ödediği Özel Tüketim Vergisi'ni  (ÖTV) de ödemeden motorin satın alabiliyor.

Dünyanın en zengin iş insanı olarak bilinen, Amazon'un kurucusu Jeff Bezos'a ait ultra lüks yat Flying Fox da Bodrum’a geldi. 136 metre uzunluğundaki 500 milyon dolarlık ultra lüks yat Türkbükü Mahallesi açıklarına demirledi.

Öte yandan Rus milyarder Andrei Skoch da,  mega yatı ile Bodrum’da demirleyen bir başka isim. 400 milyon dolar değer biçilen yatı “Madame Gu” ile uzun süre Bodrum'da kalarak yakıt alımını burada gerçekleştirdi. 

Tek seferde on binlerce litre akaryakıt alabilecek şekilde tasarlanan yatlar, uzun süre karaya ayak basmadan açık denizlerde dolaşabiliyor. Motorin, genellikle Aliağa Petrol Rafinerisi'nden özel tankerlerle mühürlenmiş bir şekilde limanlara getirilerek yatlara aktarılıyor.

Son Haberler

©2016 - BHM | BODRUM HABER MERKEZİ info@bodrumhabermerkezi.com