16 Temmuz 2020 Perşembe

TÜRKİYE'DE İLK! GÖRME ENGELLİ YÜZME PARKURU

BHM
18.07.2018 09:56
897 Okuma
TÜRKİYE'DE İLK! GÖRME ENGELLİ YÜZME PARKURU
Bodrum'da görme engelliler için özel olarak hazırlanan yüzme parkuru törenle açıldı.

Türkiye'de bir örneği daha bulunmayan Görme Engelliler Yüzme Parkurunun açılışına; Bodrum Belediye Başkanı Mehmet Kocadon, Altı Nokta Körler Derneği Üyesi Dr. Bedriye Gürkan, görme engelli kaptan Cengiz Orçun, vatandaşlar ve Bodrum Belediyesi yetkilileri katıldı.

Kumbahçe Sahili Halk Plajında bulunan ve Bodrum Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Müdürlüğü tarafından koordine edilen proje kapsamında Kumbahçe Halk Plajı'nda yapılan çalışmada, engelli bireylerin denize rahatça ulaşabilmeleri için asansör ile sahil kısmına iniş sistemi kuruldu. Asansör çıkışında ise kabartmalı sarı şeritlerin bulunduğu ahşap yoldan ilerleyerek engelli bireylerin tek başlarına denize ulaşımları sağlandı. Plajda gerçekleşen açılış ile hizmete giren, iki bölümden oluşan 25 metre uzunluğundaki Görme Engelliler Yüzme Parkuru, her biri 5 metre olmak üzere toplam 10 metre genişliğe sahip olduğu belirtildi.

Kendisi de görme engelli olan projenin tasarımcısı Bedriye Gürkan ise 8 yıl sonra ilk kez kendi başına denize girdiği için çok mutlu olduğunu ifade ederek ekledi: "8 yıldır ilk kez tek başıma şezlongumdan kalktım, denize tek başıma girdim. Yüzdüm yüzdüm yüzdüm ve konumumu da çok iyi tayin edebildim. Şamandıra sayesinde neredeyim, ne kadar açıktayım, yüzüm denize mi dönük yoksa kumsala doğru mu yüzüyorum. O konumlandırma harikaydı. Sonra da yine tek başıma çıktım denizden, şezlongumu hiç zorlanmadan buldum ve dünyalar benim oldu."

Projeye en kısa sürede destek verilmesini sağlayan engelli dostu Başkan Kocadon ise konuyla ilgili, "Bildiğiniz gibi Kumbahçe plajımız, Bodrum Belediyemize ait bir plajdır. Halkımızın daha rahat denize girebilmesi için çok yönlü bir çalışma yapıldı. Ayrıca bu plajımızda, engelli vatandaşlarımız da unutulmadı. Yürüme ve görme engelli arkadaşlarımız için de özel iki adet parkur yapıldı. Hayırlı olsun, güle güle kullansınlar. Buranın en büyük özelliklerinden biri de, engelli vatandaşlarımızın yüzerken üstlerinde bulundurdukları panik butonu. Allah göstermesin, engelli vatandaşımızın denizde başına bir şey gelse, bu butona basarak cankurtaran arkadaşlarımıza sinyal gönderebilecekler. Onlar da anında müdahale edebilecek" dedi.

BHM

Son Haberler

©2016 - BHM | BODRUM HABER MERKEZİ info@bodrumhabermerkezi.com