22 Ocak 2021 Cuma

TÜRKİYE KAPILARINI AÇINCA BODRUM'DAN GEÇİŞLER ARTTI

BHM
06.03.2020 14:49
TÜRKİYE KAPILARINI AÇINCA BODRUM'DAN GEÇİŞLER ARTTI
Türkiye'nin geçen hafta perşembe gecesi sığınmacılar konusunda açık kapı uygulamasına geçtiğini açıklamasının ardından Bodrum'dan Yunan adalarına geçişler artmaya başlıyor.

Yunanistan’ın İstanköy (Kos) Adası’na geçmek isteyen sığınmacılar, Bodrum’un Akyarlar Mahallesi’ne gelerek sahil bandında gece bir süre bekledi.

Sığınmacılardan bazıları, gazetecilere yaptığı açıklamada, Türk halkının çok iyi olduğunu belirterek “abim ve çocuklarım Avrupa'da, o yüzden botla karşıya geçmek istiyoruz.Türkiye'yi çok seviyoruz ama tüm aile karşıda, biz de geçmek istiyoruz. Kendi imkanlarımızla aldığımız şişme bot ile karşıya geçeceğiz. Yunan Sahil Güvenlik ekibi zor kullanmazsa Avrupa’ya gideceğiz. Bin dolarlık masraf yaptık”. dedi.

İstanköy’e çok yakın konumdaki Fenerburnu Koyu’nda bekleyen sığınmacılar daha sonra yanlarında getirdikleri botları pompayla şişirdi.

Yaklaşık 5 kişi kapasiteli iki ayrı bota 20’şer kişilik gruplar halinde binen sığınmacılar can yeleklerini de giydikten sonra tehlikeli yolculuklarına başladı.

Botun arka kısmına monte edilen seyyar motorla seyreden aralarında kadınların da olduğu sığınmacılar, gece karanlığında gözden kayboldu. Sığınmacıların hazırlık aşamaları ile denize açıldığı anlar ise saniye saniye görüntülendi.

Öte yandan bazı sığınmacıların ağırlık yapmaması için sırt çantalarını sahilde bıraktıkları da gözlendi.

Son Haberler

©2016 - BHM | BODRUM HABER MERKEZİ info@bodrumhabermerkezi.com