08 Şubat 2023 Çarşamba

100. Yıl hediyesi ‘Mausoleum Müzesi’ olsun

BHM
31.08.2022 15:33
100. Yıl hediyesi ‘Mausoleum Müzesi’ olsun
2023’te 100. Yılını kutlayacağımız Cumhuriyet için dikkat çeken bir öneride bulunan Academia Vakfı Başkanı Özay Kartal; “100. yılında Bodrum, Cumhuriyet’e Mausoleum’u hediye etsin” dedi.

Akademia Vakfı Başkanı Özay Kartal, önümüzdeki yıl 100. Yılını kutlayacağımız Cumhuriyet’e Bodrum’un dünyanın yedi harikasından biri olan Mausoleum Müzesi ile anlamlı bir hediye sunulabileceğini belirtti. Kartal ayrıca 1. etabını tamamladıkları Halikarnassos Sur Duvarları Projesinin yanı sıra Halikarnas Mozolesi Müze Projesine de start vermeye hazırlandıklarını ifade ederek şunları söyledi:

“100. yılını kutlama onur ve mutluluğunu yaşadığımız 30 Ağustos Zaferi’nin yanı sıra, önümüzdeki yıl Cumhuriyetimizin 100. yılını kutlayacağız. Ama bu önemli yılı, Bodrum’un anlamlı bir hediye ile kutlamasının anlamlı olacağını düşünüyorum. Atatürk, sadece toprağın üstündekilere sahip olarak değil, altındaki tarihi mirasa da sahip çıkarak bir toprağın ‘YURT’ haline getirilebileceğini söyler. Aksi takdirde komşu ülkeler gelir, toprağın altında kendisine ait olmayan tarihi değerlere sahip çıkar ve sonrasında hak iddia eder. Halikarnas Balıkçısı öncülüğünde ‘Mavi Yol’ aydınlanmacılarının bize öğrettiği gibi kadim Anadolu medeniyetleri ne Yunan ne de başka bir şeydir, onlar Anadolu’nun öz be öz kadim evlatları ve yarattıkları kültürlerdir. Ve bizler onların mirasçılarıyız. Bu yolda, Halikarnas Mozolesi Müzesi, Atatürk Cumhuriyetine yakışır bir 100. Yıl Hediyesi olabilir. Vakfımız 2 yıl önce bakanlığımızdan almış olduğu Halikarnas Mozolesi Müze Proje çalışma iznine bağlı olarak, Mimari avan, Peyzaj, ve Statik proje tamamlanmış ve bakanlığımıza sunulmak ve izin başvurusu yapmak üzere hazır hale getirilmiştir.”

Academia Vakfı, hali hazırda yürüttükleri Mozole Müze Projesi ve Halikarnassos Sur Projesinin yan sıra Bodrum sanayi sitesi altında yatan “Antik Stadyum” için de kolları sıvadı.

"Halkın gelirinin artması, 3 ay olan turizmin 12 aya çıkmasına bağlı"

Bodrum’a ilişkin tarihi projeleri hayata geçirirken bir yandan da bu kültür projelerinin Bodrum halkı ve esnafının gelirini ve refah düzeyini doğrudan olumlu etkileyeceğini ifade etmeye çalıştıklarını vurgulayan vakfın başkanı Özay Kartal, "Bodrum tarihine yakışır şekilde yönetilmeli derken, bunu sadece kültür dünyamız için değil, iş dünyamız için halkın gelirinin artması için de istiyoruz. Halkın gelirinin artması, 3 ay olan turizmin 12 aya çıkmasına bağlı. Sadece deniz kum güneşle ancak 3 ay ama tarihi zenginliklerle ilgili projelerimizi gerçekleştirirsek kültür turizmi ile 12 ay turizm yapabileceğimizi anlatmaya çalışıyorum. Oysa biz Mars tapınağı alanından hurdacı, antik stadyum alanından sanayii sitesi olarak, Mozole’den ise otopark olarak gelir elde etmeye çalışıyoruz. Bu yanlışlardan dönmeliyiz.” dedi.

Son Haberler

©2016 - BHM | BODRUM HABER MERKEZİ info@bodrumhabermerkezi.com