27 Mayıs 2022 Cuma
Özay KARTAL
Özay KARTAL
AHVAL
25.06.2008 09:50

3 KURUŞA, HERŞEY DAHİL

Ne iş yaparsak yapalım, sanki bu işi dünyada ilk yapan bizmiş gibi bir çok bilmişlik, bir mağrurluk yada en doğrusu bir tembellik hali.

Tembellikten midir, yoksa aşağılanma korkusundan mıdır, nedir kimse kendi iş kolunda, başarılı olmuş diğer örnekler neler yapmış, el oğlu neler keşfetmiş de başarılı olmuş diye araştırma yapmaz.

Herkes Bodrum’da doğrudan yada dolaylı olarak geçimini turizmden kazanıyor.
Özel yada resmi bu sektör temsilcilerinin hemen hemen hepsinin konuyla ilgili fikirleri var, ama dünyadaki turizmde başarılı olmuş diğer örnekler hakkında ne sistemli bir araştırmaları nede bilgileri var.


Çok basit bir örnek vermek isterim, İskoçya’nın Loch Ness diye bir gölü var ve bu gölde bir canavar yaşarmış. İşte bu göle her yıl binlerce insan o canavarı görmeye gider, otellerde kalır, gölde gezinti yapar, tişörtlerinden, fincanlarından ve diğer hediyelik eşyalarından alır yöre halkını ihya ederler ve giderler.

Her ne hikmetse uzaydaki  uydudan bakıp ta, parkta  oturup gazete okuyan adamın kol saatinin markasını görmeye muktedir teknolojisi bu canavarı bulmaya muktedir değilmiş!

Loch Ness bir turizm başarı öyküsüdür, yoktan var edilmiştir bir turizm gerçeğidir ve bence ders konusu olmalıdır.

Eloğlu elinde avucunda hiç bir şey yokken kendine bir turizm değeri yaratıp turist çekerken, biz elindeki değerleri kullanmayı bilmiyoruz, bırakın kullanmayı ne değerlere sahibiz onu bile bilmiyoruz.

Oysa doğal ve tarihi değerler ile o denli zenginiz ki!

Turizmin dünyasını sadece deniz-güneş-eğlence ekseninde döndüğünü zannediyor bizimkiler. Hal böyle olunca sistem; her şey dahil, fiyatlar; en ucuzu, sonuç; her anlamda kalitesiz turizm oluyor.

Ayrıca onlarda sadece otellerde yemek ve içecek kuyruklarında, sokaklar bomboş esnaf boşuna bekleyişte.

Eloğlu yoktan turizm değerleri yaratıp başarı öyküleri bırakıyor, biz ise biri İngiliz diğeri Alman tekeline ait tour operatörlerinin kucağında ne isterlerse evet diyoruz.

Dünyanın en güzel koylarına, en temiz denizine, en güzel ahşap teknelerine, dünyanın en büyük sualtı arkeoloji müzesine, dünyanın 7 harikasından birine, kalesine, Herodot’una Artemisia’sına, mitolojik hikayelere ve dünyanın en misafirperver insanına  sahip olacaksın sonrada bunları 3 kuruş paraya, her şey dahil sistemle dünyaya pazarlayacaksın.

Yok böyle şey demeyin, var böyle şey , hem de burada Bodrum’da

Tezgahındaki paha biçilmez değerleri, 3 kuruşa satıp, bunu da kar belleyen esnafın hali biraz bizimki.

Son Haberler

©2016 - BHM | BODRUM HABER MERKEZİ info@bodrumhabermerkezi.com