20 Nisan 2021 Salı

ANTİK SUR DUVARLARINI İNCELEDİLER

BHM
23.03.2021 19:35
ANTİK SUR DUVARLARINI İNCELEDİLER
Bodrum'da, 2 bin 400 yıl önce Karya Satrabı Mausolos tarafından inşa edilen sur duvarlarını gün yüzüne çıkarmak için devam eden çalışmaları yakından takip eden akademisyenler, incelemelerde bulundu.

İstanbul Teknik Üniversitesi Peyzaj Mimarlığı öğretim üyesi Y. Şehir Plancısı, Peyzaj Mimarı Prof. Dr. Gülşen Aytaç ile İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne Yenikapı Arkeoloji Müzesi, Fetih Yolu Canlandırma Projesi ve İstanbul Kara Surları ve çevresi yeniden canlandırma projeleri gibi birçok uluslararası ödüllü projeye imza atmış Yüksek Mimar Alper Aytaç çalışmaları inceledi. 

Akdeniz Ülkeleri Akademisi (AKADEMİA) Vakfı Başkanı Özay Kartal surların tarihçesini anlattı. Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras da, Gülşen Aytaç ve Alper Aytaç’a proje hakkında bilgiler verdi.

Akademisyenlerin çalışmalara yakın ilgili gösterdiğini ile getiren Başkan Aras, “Burası yapılan düzenleme ile beraber çok yakında rölövesi çıkartılacak. Daha sonra restitüsyon ve konservasyon çalışmalarından sonra ve bir peyzaj çalışmasından sonra insanların gelip zaman geçirdiği, tahrile iç içe olduğu ve bu Bodrum’u, Halikarnassos’u hissettiği bir yer haline gelecek. Seyir teraslarımızla beraber bu bölgeyi yaşamın içine tekrar katmış olacağız. Biz Bodrum’u eski dokusuna şu anda hayatta kaldığı ölçüde geri döndürmeye çalışıyoruz. Bu kentin içindeki son dönem binaları olabilir, Cumhuriyet Dönemi binaları olabilir. Daha öncesinde Osmanlı Dönemi olabilir. Hatta Rodos Şövalyeleri’nin bize bıraktığı o eşsiz kale olabilir, Karialıların bıraktığı eserler olabilir. Biz buranın farkındayız ve insanlara bunu anlatmak istiyoruz. Bu coğrafyaya saygı duyulmasını istiyoruz” ifadelerini kullandı. 

AKADEMİA Vakfı Başkanı Özay Kartal ise örtülü güzelliğin üzerindeki örtüyü kaldırdıklarını ifade ederek “Türkiye’nin en eski ve en uzun, en görkemli antik sur duvarları yavaş yavaş ortaya çıkıyor. Şu anda 2,5 kilometrelik bir kısmı ortaya çıktı” şeklinde konuştu. 

Belediye Başkan Yardımcısı Turgay Kaya da duvarları dünyanın bir çok yerinden insanın gelip göreceğini ifade ederek destek veren herkese teşekkür etti. 

Son Haberler

©2016 - BHM | BODRUM HABER MERKEZİ info@bodrumhabermerkezi.com