15 Ağustos 2020 Cumartesi

ATIK TOPLAMADA STRATEJİ DEĞİŞİKLİĞİ

BHM
29.08.2019 13:12
88 Okuma
ATIK TOPLAMADA STRATEJİ DEĞİŞİKLİĞİ
Bodrum Belediyesi, yıllardır bir sorun olarak gündeme gelen çöp toplama sistemi ile ilgili strateji değişikliğine gidiyor. 
Çöp toplama işinde yeni bir sisteme geçmeye karar veren Bodrum Belediyesi, hazırladığı sistemi ilk olarak Konacık Mahallesi’nde hayata geçirerek test edecek.
 
Bodrum Belediyesi Temizlik İşleri Müdürlüğü tarafından, ilçedeki site yöneticilerini bilgilendirmek amacıyla Sitelerde Atık Yönetimi ve Sitelerde İmar Barışı konulu toplantı düzenlendi. Toplantının açılış konuşmasını yapan Başkan Ahmet Aras, “Öncelikli olarak kendimizi eğitmeli ve atık üretimini azaltmalıyız” dedi.
 
Bodrum Belediyesi Herodot Kültür Merkezinde düzenlenen toplantıya Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras, Yapı Kontrol Müdürü Yaşar Filiz ve Temizlik İşleri Müdürü Ahmet Acar’ın yanı sıra yarımada genelinden çok sayıda site yöneticisi katıldı.
 
Verimli, kontrol edilebilir, etkin bir atık yönetimi kurarak bunu sürdürülebilir hale getirmek, görüş alışverişinde bulunmak, ortak akılda buluşarak atık sorununu Bodrum gündeminden çıkarmak ve İmar Barışı bahanesiyle alınan yapı kayıt belgeleri sonrasında yaşanan imar kirliliğine dikkat çekmek amacıyla düzenlenen toplantının açılış konuşmasını Belediye Başkanı Ahmet Aras gerçekleştirdi. 
 
Bodrum’un en büyük sorunlarından birinin katı atık sorunu olduğunu belirten Başkan Aras, Bodrum’da yeni bir çöp toplama sistemi oluşturmak için yoğun bir çalışma sürecine girdiklerini söyleyerek şunları kaydetti:
 
“Atık toplama Belediyenin öncelikli görevidir. Ancak çevreyi kirletmeme de kenti yaşayan tüm paydaşların ve vatandaşların görevi olmalıdır. Bu işte öncelikle zihinsel altyapıyı hazırlamalıyız daha sonra hep birlikte, yaşadığımız bu doğa harikası coğrafyada bu atıkların en kolay şekilde bertaraf edilmesinin projelerini oluşturacağız. Bertaraf ederken de atıkları gübreye, enerjiye ya da başka bir enerjiye dönüştürebilmek için çalışacağız. Bodrum’da günde 650 ton çöp toplanıyor. Günde 650 ton demek bütün Muğla’nın 5/1 oranında çöp üretiliyor demektir. Şu anda Bodrum Belediyesi çöpleri topluyor, Büyükşehir Belediyesi ise bertaraf ediyor. Projesi ve bütçesi hazır olan modern çöp depolama alanı yakın zamanda hizmete girecek. Bu tesis aynı zamanda atıkların enerjiye dönüştürülebileceği bir tesis olacak. Diğer taraftan, atıkların yerinde ayrıştırılması için çalışma başlattık. Ayrıştırma için gerekli olan konteynırların tamamlanması yoluna gidiyoruz.” dedi.
 
Toplantıda daha sonra Belediye Temizlik İşleri Müdürü Ahmet Acar, atık yönetimi, ambalaj atıkları kontrolü, atık getirme merkezleri, konut sayısına göre site içlerinde yapılması zorunlu olan çöp evler ile hacimli (bahçe, hafriyat, ev eşyaları vb.) atıkların toplanması konularında site yöneticilerini bilgilendirdi.  
 
Belediye Yapı Kontrol Müdürü Yaşar Filiz de, “Sitelerde İmar Barışı” konulu bir sunum yaparak İmar Barışı ile ilgili yasal mevzuatları anlattı. Bodrum’da kaçak ve izinsiz yapılaşmayla mücadele ederken hiç kimseye taviz verilmeyeceğini belirten Filiz, site yöneticilerinin yapı kayıt belgeleri hakkındaki sorularını da yanıtladı. 
 
Yaklaşık 2 saat süren toplantı site yöneticileri ile karşılıklı görüş alışverişi ve taleplerin dinlenmesi ile sonra erdi. 

 

BHM

Son Haberler

©2016 - BHM | BODRUM HABER MERKEZİ info@bodrumhabermerkezi.com