31 Temmuz 2021 Cumartesi

BAKAN ERSOY DUYURDU: TURİZMDE KDV DESTEĞİ UZATILIYOR

BHM
11.12.2020 15:27
BAKAN ERSOY DUYURDU: TURİZMDE KDV DESTEĞİ UZATILIYOR
Turizm Bakanı Mehmet Ersoy, TBMM’de Bakanlığının 2021 yılı bütçesinin görüşmelerinde çalışmalar hakkında bilgi verdi. Turizm Bakanı Mehmet Ersoy, yılsonuna kadar kongre konferans, seminer konferans ve fuar giriş ücretlerinde yüzde 8, sinema, tiyatro, opera, operet, bale, müze giriş ücretlerinde ise yüzde 1 olarak indirimli uygulanan KDV oranlarının uzatılması için Hazine ve Maliye Bakanlığı ile görüştüklerini söyledi.

Bakan Ersoy, 4. İstanbul Ekonomi Zirvesi’nin açılışında yaptığı konuşmada, Türkiye’nin bu yıl 58 milyon turist, 41 milyar dolarlık gelir hedefinin olduğunu anımsatarak, ilk 2 ayda çok ciddi rezervasyon aldıklarını ve hedeflerin üzerinde bir yıl geçirmeyi beklediklerini hatırlattı.

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Türkiye’nin, Güvenli Turizm Sertifikasyon Programı’nı ve tanıtım etkinliklerini başarıyla gerçekleştirdiğini belirterek, "Bu ikisinin etkileriyle rakiplerimizden görece daha az kayıpla, turist sayısında yüzde 70 daralmayla, gelirde ise yüzde 67-68 daralmayla yılı kapatacağız görünüyor" dedi.

Türkiye’nin tüm dünya gibi salgın sürecinden olumsuz etkilendiğini dile getiren Ersoy, ulaşım ve turizm açısından ciddi kayıp yaşandığını, Avrupa’daki belli başlı destinasyonlarda ziyaretçi sayısında yüzde 80’lik, gelirde yüzde 88’lik düşüş yaşandığını anlattı. Ersoy, Türkiye’nin krizler konusunda çok deneyimli olması nedeniyle sektörle birlikte turizmde çok hızlı önlemler aldıklarını kaydetti.

Dünyada Güvenli Turizm Sertifikasyon Programı'nı dünyada ilk ve çok detaylı uygulayan ülke olduğumuzu belirterek sözlerini şöyle sürdürdü: "Dünyada Güvenli Turizm Sertifikasyon Programı birçok ülke tarafından kopyalanmaya çalışılsa da disiplinli bir şekilde uygulanmadı. Bu yüzden Türkiye olarak pozitif bir ayrışma sağladık. İkinci noktada çok değerli bir tanıtım programı uyguladık. Bu ikisinin etkileriyle birlikte rakiplerimizden görece daha az kayıpla, turist sayısında yüzde 70 daralmayla, gelirde ise yüzde 67-68 daralmayla yılı kapatacağız görünüyor.”

Bakan Mehmet Nuri Ersoy, pandemiden sonra hikayenin baştan yazılacağını, münferit seyahatlerin ön plana çıkacağını, tur operatörlerinin paket tur yerine dinamik paket denilen kişiye özel paketlerin yapıldığı yeni ürünleri satacağını anlattı. Türkiye’nin tanıtımla ilgili yaptığı çalışmalara değinen Ersoy, 20 yıldır konuşulan ancak bu alanda adım atılamayan Türkiye Turizm Tanıtım ve Geliştirme Ajansı’nı geçen yıl kurduklarını bildirdi. Ersoy, sürdürülebilirlik adına turizm çeşitlendirmeleri, 81 ile yaymaları gerektiğini belirterek, "Hem ürün çeşitliliğini sağlamamız hem daha fazla destinasyonumuzu devreye sokmamız gerekiyor hem de bize yolcu, talep sağlayan pazarların adedini artırmamız gerekiyor. Ajansımız da burada devreye giriyor" diye konuştu.

Bakan Ersoy, salgından sonra V çıkış beklediklerini, insanların bunaldığını, Asya bölgesinin de krizi yavaş yavaş atlatmaya başladığını kaydederek, Asya’da turizm amaçlı seyahatlerde ciddi V çıkış görülmeye başlandığını söyledi. Ersoy, “Turistik amaçlı seyahatlerde V çıkış, sayılarda yüzde 100’lük büyüme bekliyoruz. Bu Türkiye için yeterli değil. İlerleyen yıllarda hızlı büyümenin görüleceğini düşünüyoruz. En hızlı daralan pazarın turizm olmasıyla birlikte en hızlı yükselen pazarın da turizm olacağını düşünüyoruz” dedi.

Aşı çalışmalarına değinen Ersoy, şu ifadeleri kullandı: “Hızlı bir aşılama programıyla Türkiye vaka sayılarını çok hızlı şekilde aşağıya düşüreceğine inanıyorum. Bu yeterli değil. Size yolcu tedariki sağlayan ülkelerde de aynı çalışmaların sürdürülmesi gerekiyor. Ben dünyanın, ekonomik açıdan da çok bunaltıcı olduğu için bu salgın sürecini hızlıca atlatmak için elinden geleni yapacağını, hızlı bir aşılama kampanyasıyla süreci iyi yöneteceğini, birkaç ay sonra hızlı bir düzelmenin, ekonomik canlanmanın, hava trafiği başta olmak üzere uluslararası trafiğin tekrar başlayacağını düşünüyorum.” dedi.

Türkiye’nin 2020’yi kötü geçirdiğini anımsatan Ersoy, “2021’de hep beraber turizm sektöründe hızlı bir düzelmeyi yaşayacağız” diye konuştu.Ersoy, Türkiye’nin tur operatörlerinin, havaalanlarının, havayolu şirketlerinin başarısından bahsederek, Türkiye’nin bu salgından çok hızlı çıkabileceğini anlattı. Turizmde başarı için gerekli altyapının oluştuğunu vurgulayan Ersoy, sürdürülebilir olması için turizmden elde edilen gelirin tabana yayılmasını sağlayacaklarını söyledi.

Öte yandan pandemi döneminde geliri olmayan, desteğe ihtiyacı olan müzisyen, yorumcu ve eser sahiplerini kapsayan bir projeyi 11 Aralık’ta kamuoyu ile paylaşacaklarını ifade eden Bakan Ersoy, bu konuda şunları söyledi:

 “Başvurularda birlik, dernek veya sendika üyesi olma şartı aramayacağız. Aylık seyyanen bin lira, üç ay süre ile toplamda 3 bin lira ödeyeceğiz. Aralık ayı içinde başvuruları toplayacak ocak, şubat ve mart aylarında ödemeleri yapacağız. Bu projeye 30 binden fazla başvuru olacağını tahmin ediyoruz.”

Sinema sektörüne üretim ve etkinlik desteklerinin yanı sıra sektörün daha güçlü şekilde yoluna devam etmesi amacıyla da Anadolu’da 1 veya 2 salonu olan işletmecilere 15 milyon TL yerli film gösterim desteği sağlayacaklarını bildiren Ersoy, başvuruları 30 Aralık’a kadar toplayacaklarını ve ödemelere Ocak ayında başlayacaklarını açıkladı. 

Son Haberler

©2016 - BHM | BODRUM HABER MERKEZİ info@bodrumhabermerkezi.com