27 Mayıs 2022 Cuma

BAŞKAN ARAS’TAN KAÇAK YAPI AÇIKLAMASI

BHM
12.05.2022 19:59
BAŞKAN ARAS’TAN KAÇAK YAPI AÇIKLAMASI
Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras, son zamanlarda kaçak yapıların belediye tarafından yıkılmaması yönünde gelen eleştiriler üzerine bir açıklama yayınladı. Aras, bugün itibarıyla kısmen veya tamamen yıkım kararı alınmış kaçak yapı sayısının yaklaşık olarak 1810 adet olduğunu ifade ederek “Ortada yıkmayan bir belediye yok, yıktırmayan bir süreç var” dedi.

Başkan Ahmet Aras sosyal medya hesabı üzerinden kaçak yapı görseli eşliğinde yayınladığı açıklamasında şu ifadelerde bulundu:

“Bu sabah sizlerle, Bodrum’un en önemli sorunlarından biri olan kaçak yapılaşma ile ilgili bazı gerçekleri paylaşacağım ve böylece sizler, kanun tanımaz Bodrum düşmanları ile hangi koşullarda mücadele ettiğimizi bilmiş olacaksınız. Bugün itibarıyla kısmen veya tamamen yıkım kararı alınmış kaçak yapı sayısı yaklaşık olarak 1810 adet fakat, bu yapıların yıkım işlemlerinin gerçekleşmesi, idari ve hukuki süreçler nedeniyle 6-14 Ay arasındaki bir zamanda mümkün olabilmekte. Yani ortada yıkmayan bir belediye yok, yıktırmayan bir süreç var.

Yine bugün itibarıyla, imara aykırı veya kaçak olduğu için mühürlenmiş yapı sayısı, yaklaşık olarak 2962 adet. Bu durumdaki yapılarda mühre rağmen inşaata devam etmenin cezası ise, 6 aydan 3 yıla kadar hapis veya adli para cezası. Bu ceza ise bence, kesinlikle caydırıcı değil fakat, bu gerçeği değiştirmekte bizim yetkimiz dahilinde değil. 650 milyon M2 büyüklüğündeki Bodrum Yarımadası genelindeki kaçak yapılaşma ile mücadele eden Kaçak Yapı ve Kontrol Büromuzdaki personel sayısı; 12 teknik, 12 büro ve 4 zabıta personeli olmak üzere, toplam 29 kişi. Yıkım Büromuzdaki personel sayımız ise 5 teknik ve büro, 1 iş makinesi operatörü olmak üzere toplam 6 kişi. Yıkım İşleri için bünyemizdeki iş makinesi sayısı ise 1 adet. Bu nedenle yıkımlar için mecburen Fen İşleri ve Destek Hizmetleri birimlerimizin iş makineleri de kullanılmakta ve bu durum, birimlerinizin planlı iş programlarını aksatmakta. Bu gerçeklerin doğrultusunda, Bodrum’un her yerindeki kaçak yapılaşma ile olması gerektiği gibi mücadele edebilmemiz için devletimizin; yasal süreçleri hızlandırması, cezaları ağırlaştırması ve yıkım ekibi ile iş makineleri desteği sağlaması, şarttır.”

“YENİ BİR İMAR AFFI BEKLENTİSİ”

Açıklamasının devamında ise yaklaşan seçimler öncesinde, ‘Yeni bir imar affı beklentisi olduğunun altını çizerek, “Kaçak yapılaşmanın ödülü haline gelmiş olan bu beklentinin de kesin olarak ortadan kaldırılması şart. Şerefli polisimizin, memurumuzun, esnafımızın fahiş kiralar nedeniyle sokakta kalma tehlikesi yaşadığı Bodrum’da haksız kazanç peşinde koşan gözü dönmüşlerin kaçak yapılaşmayla servet sahibi olmaları, bir Bodrumlu olarak en çok beni üzüyor. Mücadele gücümüzün bu sorundan çok daha büyük olması şart.” dedi.

Son Haberler

©2016 - BHM | BODRUM HABER MERKEZİ info@bodrumhabermerkezi.com