31 Temmuz 2021 Cumartesi

BELEDİYE MECLİSİ EKİM TOPLANTISI YAPILDI

BHM
07.10.2020 12:29
BELEDİYE MECLİSİ EKİM TOPLANTISI YAPILDI
Bodrum Belediye Meclisinin Ekim ayı olağan toplantısı 7 ana, 2 ek gündem maddesiyle gerçekleştirildi.

Herodot Kültür ve Sanat Merkezinde gerçekleştirilen toplantının başında Akdeniz Ülkeleri Akademisi Vakfı Başkanı Özay Kartal, şeffaf yapı malzemesinden inşa edilmesi planlanan Mausoleum Müze Projesi ile ilgili bir sunum yaptı.

Sonrasında konuşma yapan Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras, Azerbaycan ve Ermenistan arasında yaşanan gerilimde sivillerin hedef alındığını kaydederek “Azerbaycan ile iki ülkeyiz ama tek milletiz. Biz sonuna kadar Azerbaycan’ın, kardeşlerimizin yanındayız. Onların mücadelesinin her zaman destekçisi olacağız” dedi. 

Ortakent’te bir milyon metrekareden fazla Hazine arazisinin özelleştirilmesi ve imara açılması konusu ile ilgili de konuşan Aras, bir plan değişikliğinin de Gökçebel’de olduğuna işaret ederek "Bodrum’un doğal çevresini, koruma kullanma dengesini bozacak ve yeşil alanları betona teslim edecek her türlü plan değişikliğine karşı itirazlarımızı dile getireceğiz" dedi. 

“BUNLAR SUNİ GÜNDEM YARATMA ÇABALARI”

Kendi işletmesi hakkında basında çıkan haberler hakkında da konuşan Başkan Aras, ortada bir usulsüzlük olmadığını ve tarafından yapı kayıt belgesi alınmadığını belirterek, Bodrum Cumhuriyet Başsavcılığının incelemesi tamamlandıktan sonra konuyla ilgili açıklama yapacağını söyledi. Aras, "Bütün bu suni gündem yaratma çabaları, bizim hizmet aşkımızı, motivasyonumuzu etkilemekten çok uzak. Gelin artık Bodrum’un gerçek gündemini konuşalım" diye konuştu. 

Aras, sayaç okuma esnasında katsayının yanlış girilmesinden dolayı bazı abonelere yüksek su faturası gönderilmesi ile ilgili ise şunları söyledi:

"Evsel Katı atık yönetimine istinaden, 2019 yılı ekim ayı meclisimizde Evsel Katı Atık Tarife raporu kabul edilmiş, Büyükşehir Belediye Meclisinde onaylanmıştı. 2020 yılı Mart ayında başlayan salgın nedeniyle bu tarifelerde bazı veri girişleri yapılmadı. Genel olarak işyerleriydi bu veri girişi yapılmayanlar. Bu girişler, MUSKİ Genel Müdürlüğü’nün bilgisayar sistemine, Bodrum Belediyesi tarafından yapılıyor. Bu veri girişleri yapılırken, sehven, aylık katsayı üzerinden yapılması gereken veri girişi yıllık katsayı üzerinde yapılmıştır. Yıllık katsayısı 12.08 olan 4A’ların tarifesi, 12 aya bölünüp, metrekare ile çarpılması gerekirken, doğrudan katsayı ile çarpılmış ve yıllık hesaplanmış. Bu durum, 1 Ekim’den itibaren başlayan sayaç okumalarında tahakkuklandırılmış. Hata tespit edilir edilmez yapılan tüm okumalar iptal edilmiştir. 5 Ekim yani bugün itibariyle iptal edilen tüm okumalara yeniden tahakkuk oluşturulacak şekilde doğru girişler yapılmıştır. 1 Ekim itibariyle yapılan okumaların vadesi 20 Kasım olarak tahakkuklandırılıyor. Dolayısıyla otomatik ödeme talimatı veren kişilerden herhangi bir tahsilat yapılması söz konusu değildir" dedi.

Başkan Aras, belediye meclis üyeleri arasında bir aykırılık, bir kırılma olduğu ile ilgili kulağına söylentilerin geldiğini ifade ederek böyle bir konunun söz konusu olmadığını dile getirdi.

Aras'ın konuşmasının ardından toplantının gündem maddelerinin görüşülmesine geçildi. 

Toplantının ilk gündem maddesi olan Sazköy Mahallesi Kızılören Mevkii, 118 ada, 25-30-31-32 parsellere ilişkin Ekoturizm  Alanı Amaçlı 1/1000 ölçekli Uygulama İmar Planı teklifine ilişkin imar komisyonunun aldığı olumsuz rapor, mecliste oybirliği ile kabul edildi. 

2’nci gündem maddesi Kadıkalesi’ndeki tescilli 3. derece arkeolojik sit sınırları içerisinde kalan alanda 1/1000 ölçekli Peksimet-Kadıkalesi Koruma Amaçlı Uygulama İmar Planında belirtilen sit sınırlarına göre düzeltilmesine yönelik hazırlanan "1/500 ölçekli Turgutreis Kadıkalesi Özel Proje Bölgesi Koruma Amaçlı Uygulama İmar Planı" ve "1/500 ölçekli Turgutreis Kadıkalesi Özel Proje Bölgesi Kentsel Tasarım Projesinin" görüşülmesi, imar ve bayındırlık komisyonuna havale edildi. 

Üçüncü gündem maddesinde Mafe Polatlar İnşaat Gıda Petrol Kuyumculuk Tekstil San. ve Tic. Ltd. Şti. tarafından, Belediye hizmetlerinde kullanılmak üzere 1 adet 2020 model 23 ABR 040 plakalı Mitsubishi L-200 cinsi kamyonetin şartsız bağışı teklifi, oyçokluğu ile kabul edildi. 

4’üncü maddede 2021 yılı Ekim ayına kadar görev yapacak “Altyapı, İçme Suyu ve Sel Baskınları Araştırma Tespit Komisyonu” üyeliğine CHP’den Banu Özberk ile İbrahim Emre Köroğlu, İYİ Parti’den de Mehmet Onur Şahbaz seçildi. 

5’inci maddenin a) fıkrasında Müskebi Mahallesinde, Berhan Taha Bakır Anaokulunun doğusunda, Sosyal Güvenlik Kurumunun batısında kalan alanda bulunan parka oybirliği ile “Çaldırak 30 Ağustos Zafer Parkı” ismi verildi. b) fıkrasında da Yalıkavak Mahallesi sınırları içerisinde, imar planında ve kadastral haritalarda yer alan ve isimlendirilmemiş olan 3 adet imar yolunun isimlendirilerek, adres kayıt sistemine işlendi. 

Mali Hizmetler Müdürlüğü ile ilgili 6’ncı gündem maddesinde ise Bodrum Belediyesi 2021 Yılı ve İzleyen İki Yıl Bütçe Taslağı, 2021 Yılı Vergi ve Harçlar ile Ücret Tarifesi Taslağı ve 2021 Yılı Performans Programının ilgili komisyonlara havale edildi. 
 
7’nci gündem maddesinde de 2020-2024 stratejik planına istinaden doğabilecek muhtemel teknik personel ihtiyacını karşılamak maksadıyla, Belediye norm kadro cetvelinde Genel İdare Hizmetleri Sınıfından 8 adet boş kadronun kaldırılarak, Teknik Hizmetler Sınıfında 8 adet kadronun ihdas edilmesi teklifi oybirliği ile kabul edildi. 

Toplantının ilk ek gündem maddesi olan “Tabela Yönetmeliği ve Fiyat Tarifesi” hazırlanması konusu kabul edildi. Buna göre ilçedeki totem ve tabela kirliliğinin önüne geçilmesi için çalışma yürütülecek. 2’nci ek gündem maddesinde de Fen İşleri Müdürlüğü tarafından, ilçe sınırları içerisindeki yol ağının bakım ve tamirinde kullanmak üzere “Asfalt ve Tamir Bakım Aracı” (Asfalt Robotu) alınması oybirliği ile kabul edildi.

Son Haberler

©2016 - BHM | BODRUM HABER MERKEZİ info@bodrumhabermerkezi.com