31 Mayıs 2024 Cuma

Belediyenin barikatlı engeli halkı ayağa kaldırdı!

BHM
13.11.2023 19:24
Belediyenin barikatlı engeli halkı ayağa kaldırdı!
Yargının “Dur” dediği Kızılçam ormanı içindeki çimento fabrikasının imar planını iptal etmeyen Muğla Büyükşehir Belediyesi’ne karşı yöre halkı direniş başlattı.

Çimento Sanayi ve Ticaret A.Ş tarafından Muğla’da kızılçam ormanlarının kalbine kurulacak olan çimento fabrikasına karşı direnen halka, büyükşehir belediyesinin uygulaması tepki çekti.

BARİKATLI ENGEL

Orman ve çevre katliamına karşı birlik olarak toplanan yöre halkını zor kullanarak engelleyen ve barikatlarla müdahale eden Muğla Büyükşehir Belediyesi “pes” dedirtti. Doğa katliamına karşı haklarını aramak için belediye meclisine gelen vatandaşlar gündeme dahi alınmayan iptal kararı ve uygulama karşısında sloganlar atarak tepki gösterdiler.

Doğa cenneti Muğla’nın Bayır Mahallesi ile Yatağan'ın Deştin Mahalleleri arasında kızılçam ormanlarının içinde kurulacak olan çimento fabrikasına karşı yöre halkı uzun süredir hukuk mücadelesi veriyor. Mahkeme, yöre halkını haklı bularak kızılçam ormanları içine kurulacak çimento fabrikasının ÇED raporunu iptal etmişti.

Muğla Menteşe Belediyesi ise proje ruhsatını iptal ederek mühürlemişti. Mücadelelerini sürdüren yöre halkı fabrika alanında yer alan imar planı iptali için Muğla Büyükşehir Belediyesi meclis toplantısına katıldılar ancak belediye yetkilileri barikat kurarak vatandaşları engelledi. İsyan eden yöre halkı, “Büyükşehir belediyesi ve yetkililerini katliama karşı vicdana davet ediyor, hak yerini bulana kadar “direniş başlatıyoruz” ifadelerine yer verdiler.

Kaynak: Oda TV

Son Haberler

©2016 - BHM | BODRUM HABER MERKEZİ info@bodrumhabermerkezi.com