27 Mayıs 2022 Cuma
Özay KARTAL
Özay KARTAL
AHVAL
07.04.2009 19:09

BİR SEÇİMİN DÜŞÜNDÜRDÜKLERİ...

Bodrum çok yoğun ve hareketli günler geçirdi.

Çok dağınık, çok karmaşık, çok bilinmeyenli bir denklem çözümü gibi, çözümleniverdi, seçim denen problem.

Çok bilinmeyenli denklem  çözümlendi çözümlenmesine ama, maalesef tek bir sonuç yada tek bir doğru yok ortada.

Bodrum merkez seçmeni, belkide Türk siyasi tarihine "örnek vaka" olarak geçecek farklı bir davranış sergiledi.

Bakalım bu karmaşık sonuçlara.

Seçmen,  başkanlık için oyunu DP‘li, M. Kocadon‘dan yana kullanmasına rağmen, belediye meclisinde oyunu   1200 fark ile CHP‘den yana kullanmıştır. Bu fark il genel meclis oylarında ise daha yüksektir, yuvarlak olarak, 30.000 CHP oyuna karşılık 8,000 DP oyu.

Peki bu sonucu nasıl yorumlamalı?

Halk başkanlık koltuğunda DP‘li M.Kocadon‘u görmek istemiştir, fakat siyasi tavrını laik, Atatürkçü ve sosyal demokrat olarak ortaya koymuştur.

Yani halkın büyük kesimi CHP‘li olmasına rağmen başkanlık koltuğunda M.Kocadon‘u görmek istemiştir.

O zaman bu zafer tam olarak ne DP‘nin ne de ANAP‘ın zaferidir. Bu zafer M.Kocadon‘un şahsında kazanılmış bir zaferdir.
Aksi takdir de 1200 gibi hiç de azımsanamayacak sayıda olan bir seçmen kitlesinin, başkanlık pusulasında mührü  M.Kocadon‘ a vurup, belediye meclisinde mührü CHP‘ye vurmasını izah edemeyiz.

Başka bir değişle  oyunu M.Kocadon için kullanan 1200 CHP‘li Kocadon‘u CHP‘de görmek istemiş, bu olamayınca başka bir partide olmasına rağmen  oyunu yine de Kocadon‘a  vermişlerdir.

CHP‘nin oy deposu olarak görülen bir beldede, seçmenin böylesi bilinçle oy kullanması,  CHP‘li yöneticilerin ciddi dersler çıkarmasına sebep olmalıdır.

Halk CHP parti yönetimin aday belirleme de yapmış olduğu hatayı affetmemiş, kendi iradesini ortaya koymuştur.

Bu durum halkımızın demokratik gelişiminin geldiği seviyeyi göstermesi açısından mutluluk verici bir durumdur. Aslında bu durum tüm Türkiye‘de de geçerlidir.Halk %9 luk bir oy kaybına uğrattığı AKP‘ye net uyarısını yapmıştır.

Halkımız artık demokrasisinin hastalıklarını, arızalarını darbelere ve dış müdahalelere gerek kalmadan onarmayı düzeltmeyi öğremiştir. Bunun adı demokratik olgunluktur.

Bodrum‘lu seçmen ise Türkiye genelinde ortaya çıkan bu durumu bir basamak daha yükselterek nadir görünen belediye meclis aritmetiği yaratılmıştır.

Bu durum gerek M.Kocadon‘un gerekse CHP ilçe teşkilatının görevlerinin bitmediğini, seçim sonucunun aslında beş yıla yetecek oranda bir çözüm üretmediğini göstermektedir.

Çok bilinmeyenli denklemin, çözüleceği anlaşılmıştır, lakin biri sağ tarafda diğeri sol tarafda iki farklı çözüm yolu mevcuttur.

"Yeniden Doğuş" gibi iddialı bir proje ile gelen başkanın kendisini  daha da güçlendirecek bir tercih yapması, orta vadede kaçınılmaz gibi görünmektedir.

Son Haberler

©2016 - BHM | BODRUM HABER MERKEZİ info@bodrumhabermerkezi.com