31 Temmuz 2021 Cumartesi

BODRUM ATIK SU ALTYAPISI BAKANLIK TARAFINDAN YAPILIP İŞLETİLECEK

BHM
12.09.2020 16:36
BODRUM ATIK SU ALTYAPISI BAKANLIK TARAFINDAN YAPILIP İŞLETİLECEK
Bodrum'da bazı bölgelerin altyapı yatırımlarının yapımı için bir araya gelen Büyükşehir Belediyesi ile Turizm Bakanlığı protokol imzalayacak.

Muğla Büyükşehir Belediyesi MUSKİ Genel Müdürlüğü ile Kültür ve Turizm Bakanlığı; Bodrum İlçesi İçmeler, Torba, Yalı, Kızılağaç, Çiftlik Bölgesi Altyapı Yapım İşleri ve İşletme Protokolü imzalayacak. Muğla Büyükşehir Belediye Meclisi işletme protokolünü imzalaması için Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Osman Gürün’e yetki verdi.

Muğla Büyükşehir Belediyesi MUSKİ Genel Müdürlüğü ile Kültür ve Turizm Bakanlığı arasında yapılacak olan protokol kapsamında; Bodrum'un Torba mahallesinde 2053 nüfus projeksiyonu dikkate alınarak 67.200 kişinin hizmet alabileceği, 2 kademeli olarak toplamda 16 km kanalizasyon şebekesi, 20 km ana kolektör şebekesi ile 6 adet terfi istasyonu inşa edilecek.

Bodrum İçmeler’de bulunan İçmeler atıksu arıtma tesisinin kapasitesi de etaplı olarak toplamda 37.000 m3/gün’e çıkarılacak. Yapılacak çalışmalar kapsamında İçmeler Atıksu Arıtma Tesisine ait derin deniz deşarjı hattı revize edilecek. Tesise ait mevcutta bulunan 3 adet terfi istasyonunun revizyon çalışmaları yapılacak. Bodrum Yalı, Yalı Sahil Oteller bölgesi ve Kızılağaç mevkii kanalizasyon şebekesi inşa edilerek İçmeler AAT’ye bağlanacak. Yalı ve Çiftlik mahalleleri kanalizasyon şebeke projeleri hazırlama çalışmalarına en kısa sürede başlanacak. 

Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın altyapı, kanalizasyon yatırım bedelleri karşılığında Torba, Kızılağaç ve Çiftlik mahallelerinin atıksu bertaraf hizmetleri ve İçmeler Atıksu Arıtma Tesisinin işletmesi ve gelirleri Muğla Büyükşehir Belediyesi tarafından Kültür ve Turizm Bakanlığı’na devredilecek.

Muğla Büyükşehir Belediyesi’nin büyük yatırımları ve bakanlığın yapacağı son yatırımlar ile Bodrum'da mevcut halde nüfusun yüzde 46’sına hitap eden kanalizasyon ve arıtma tesisleri, nüfusun yüzde 91’ine hizmet eder hale gelecek. 

Son Haberler

©2016 - BHM | BODRUM HABER MERKEZİ info@bodrumhabermerkezi.com