09 Temmuz 2020 Perşembe

BODRUM CANLAR ŞENLİĞİ YOĞUN KATILIMLA GERÇEKLEŞTİ

BHM
29.04.2019 17:23
629 Okuma
BODRUM CANLAR ŞENLİĞİ YOĞUN KATILIMLA GERÇEKLEŞTİ
Bodrum Alevi Bektaşi Kültür Derneği ve Cemevi tarafından düzenlenen ‘Canlar Şenliği’nin 8’incisi büyük bir coşkuyla gerçekleşti.
Bodrum Alevi Bektaşi Kültür Derneği Cemevi tarafından organize edilen ve her yıl geleneksel olarak düzenlenen Bodrum Canlar Şenliği’nin 8’incisi bu yıl da Kumköy’de yoğun bir katılımla düzenlendi.
 
Bodrum Alevi Bektaşi Kültür Derneği Cemevi tarafından organize edilen, Bodrum Belediyesi, Kumköy ve Güvercinlik Muhtarlıkları, Kum İrmene Köyleri Dayanışma Derneği tarafından hayata geçirilen şenlikte, çeşitli sivil toplum örgütlerinin yanı sıra cemevi üyesi kadınlarda inşası devam eden cemevine katkı amaçlı stant açtı.
 
Gazeteci ve Can TV programcısı Vedat Kara‘nın sunuculuğunu yaptığı şenliğe siyasi parti temsilcileri, sivil toplum örgütleri ve Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras’ın yanı sıra çok sayıda yurttaş katıldı. Verilen lokma gülbenginin ardından etkinlik başladı.
 
Bodrum Alevi Bektaşi Kültür Derneği Halk Müziği Topluluğu ile Mekteb-i İrfan Grubu’nun türküleriyle başlayan şenlikte, halaylar çekildi, semah gösterisi ise izleyenleri büyüledi. Ünlü sanatçı Mustafa Özarslan’dan önce sahneye şarkıcı Ege’nin çıkması ise şenliğin en büyük sürprizi oldu. Ege bu kez alışılmışın dışına çıkarak türküleri Bodrum Can’ları için seslendirdi. Mustafa Özarslan ise söylediği Türkülerle dinleyenleri mest etti. 
 
ARAS: “CANLAR ŞENLİĞİ’Nİ ULUSLARARASI HALE GETİRECEĞİZ”
 
Şenlik alanında vatandaşların büyük ilgi ve sevgisiyle karşılanan Başkan Aras, önce ikramları kabul etti daha sonra da kürsüye gelerek kısa bir konuşma yaptı. Aras konuşmasında, Bodrum’da yapımı geciken Cemevi’nin en kısa sürede Alevi vatandaşlarımızın hizmetine sunulacağını belirtirken, 8 yıldır devam eden geleneksel Canlar Şenliği’ni de tıpkı Pir Sultan Abdal şenlikleri gibi uluslararası boyuta taşıma sözü verdi.
 
Bodrum Belediye Başkanı Aras, “Uçsuz bucaksız bu güzel Anadolu topraklarında özlediğimiz görüntü, özlediğimiz insanlık, dostluk ve kardeşlik içinde hep beraber yan yana yaşıyoruz. Bodrum, sizlerin kültürüyle zenginleşiyor. Bizim görevimiz ise her geçen gün bu kültürün üzerine bir şeyler daha koymak. İlk yapacağımız iş, Bodrum’a yakışır bir cemevi inşa etmek olacak. Bunun için gereken görüşmeleri yapıyoruz. Ufak pürüzler oluşsa da hiç önemli değil. Sakın ümitsizliğe düşmeyin. Biz bunların üstesinden geleceğiz. Ve cemevimizi en kısa zamanda Türkiye’ye ve Bodrum’a kazandıracağız” diye konuştu.
 
Bodrum Canlar Şenliği’ni tıpkı Pir Sultan Şenlikleri gibi Türkiye’ye ve dünyaya mal edeceklerini ve bunun için tüm desteği vereceklerini söyleyen Başkan Aras, “Alevi köyü Kumköy İrmene, Bodrum’un bu kültürü yaşatan tek bölgesidir. Sizleri inanın çok seviyorum. Seçim çalışmalarım sırasında bana kucak açtınız. Hala da öyle. Belediyemiz sizlerindir. Bodrum’un bu kardeşliği, dostluğu, birlikte yaşama kültürü sonsuza kadar daim olsun. Beni misafir ettiğiniz için sizlere şükranlarımı sunuyorum.”dedi.
 
Bodrum Kaymakamı Bekir Yılmaz da mahalli şenliklerin Bodrum’un sosyal hayatına renk kattığını belirterek “Birlik ve beraberlik duygularımızı güçlendiren bu özel günleri düzenleyen, emeği geçen derneklerimize, muhtarlarımıza ve belediyemize teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı.
 
Yaklaşık 8 bin kişinin katıldığı etkinlik, akşam saatlerine kadar devam etti.
BHM

Son Haberler

©2016 - BHM | BODRUM HABER MERKEZİ info@bodrumhabermerkezi.com