27 Mayıs 2022 Cuma
Özay KARTAL
Özay KARTAL
AHVAL
12.03.2015 18:51

BODRUM da IŞID ZİHNİYETİ

2010 yılında başlayan Bodrum Yarımadası İçme Suyu İsale hattı projesi kapsamında yapılan çalışmalar sırasında Antik Myndos ( Gümüşlük )  kentinin Nekropol ( Mezarlık ) alanında, 2500 yıllık bir mezar bulunmuştu.

İmar planlanın da olmayan, fakat yıllardan bu yana kullanılan bu yol trafiğe kapatılarak, Turgut reis-Gümüşlük-Yalıkavak trafiği imar planlarında olduğu belirtilen yeni yol güzergâhında işlemeye başlamıştı.

Fakat tarihi mezar nedeniyle kapanan yol yakındaki işletmelere mağduriyet yaşamıştı.

Sonuç olarak Bodrum Kale Müdürlüğü, AKP ilçe teşkilatı ve hatırı sayılır zengin abiler olaya el atıp Turizm Bakanlığından onay alıp, mezarı yeniden gömüp yolu da açtılar.

Olayın kısa özeti budur.

Mağdur olan İşletmeler çözüm istemekte haklıdır.

Bilim üreten kazı başkanının Arkeolog olarak arkeolojik değerlere sahip çıkmakta haklıdır.

Yolun orta yerinde çıkan 2,500 yıllık bir mezar yüzünden kapanan bir yola,  yasalar çerçevesinde, mümkünse tüm tarafları mutlu edecek medeni bir çözüm bulmakta Bodrum Kalesi Müze Müdürlüğünün görevi idi.

Ama müze müdürlüğü ne yaptı?  

Medeni, çözümler yerine ilkel bir şekilde gitti onayı aldı, mezarı tekrar toprağa gömdü ve yolu açtı. Ve bunu da bir devlet bürokratı olarak değil, siyasi bir hükümetin bürokratı gibi siyasi parti yetkilileri ile törenle show yaparak yaptı.

Benim itirazım ve isyanım bu nokta.

Bodrum’un arkeolojik değerleri manevi bir emanet ve tüm dünyanın ortak kültürel hazinesidir.

Tükenen bir turizm değil sürdürülebilir bir turizm istiyorsak mutlak korumalı ve sahip çıkmalıyız.

Bu nokta ben yolun kapanmasını talep eden kazı başkanına ve açılmasını talep eden taraflara hepsini mutlu edecek bir öneri götürmüştüm.

Tarihi mezarın üstünü çelik ve basınca dayanaklı cam malzeme ile kapatma önerisini getirmiş ve bu konuda bir proje taslağı hazırlatmış idim.

Kazı başkanımız ve belediye başkanlığı bu öneriye hem mezarı tahripten kurtarması, hem turistik bir değer olarak görüntülenebilmesi hem d e yolun trafiğe açılması nedeniyle sıcak bakmıştı.

Ben taslak çizimleri taraflara teslim ettim.

Gelinen noktada bu mezarlar medeni çözümler yerine tarihi topları soba borusuyla boyayan zihniyet tarafından yani Bodrum Müze müdürlüğü tarafından beyaz kefen giydirilerek tekrar gömüldü ve üstünden geçen yol tekrar trafiğe açıldı.

Benzer konularda haber merkezimiz ve yerel basın müze müdürlüğünden bilgi almak istediğinde, “Yarımadanın her yerinden çıkıyor haber değeri yok!” benzeri cevaplar alıyor.

Bu noktada da DUR deriz.

Bodrum Kale müdürlüğü mü? Müdürün Kalesi mi?

Müdürlük siyasi çıkarlara ya da keyfi kaidelere göre çalışamaz, mevzuatta belirtilen kaidelere göre çalışır. Asli görevi de Bodrum’un ve insanlığın ortak hazinesi olan arkeolojik ve tarihi değerlerimizi korumaktır, gömmek değil.

Son Haberler

©2016 - BHM | BODRUM HABER MERKEZİ info@bodrumhabermerkezi.com