04 Haziran 2020 Perşembe

BODRUM'DA ORMAN RANTA KURBAN EDİLİYOR...

BHM
20.03.2020 11:45
61 Okuma
Bodrum Gölköy Mahallesinde yer alan Demirbükü ormanları yok olma tehlikesiyle karşı karşıya. Zeytin ve çam ağaçlarıyla kaplı olan ormanda MESA Bodrum’un 200 bin metrekarelik arazi üzerinde inşa edilen projesi doğaya ciddi zararlar vermekte.

MESA’ı projesi Demirbükü ormanlarını yok olmakla tehdit ederken, yasalarla koruma altına alınan zeytin ağaçları proje kapsamında kesiliyor. Şuana kadar binlerce ağacın kesildiği projenin imar planında yüzde 20 olarak kullanılması gereken konut alanı da yüzde 30 olarak kullanılmış. Çevreciler ise projeye “Geçmişimiz yok ediliyor” diyerek tepki gösterdiler.

Mesa Yönetim Kurulu Üyesi ve Genel Müdürü Mert Boysanoğlu’nun özel yazılım geliştirerek arazi üzerindeki zeytin ve çam ağaçlarını koruyacaklarını belirten açıklamasının aksine inşaatı devam eden projede binlerce ağaç kesildi.

MESA’nın ‘doğa dostu’ olarak lanse ettiği projede imar planlarında da uymadığı iddia edildi. İmar planında yüzde 20 olarak kullanılması gereken konut alanı yüzde 30 olarak kullanılmış. Ayıca MESA’nın projesi Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’un Bodrum koylarında yaptığı denetimlerden geçememiş ve projede imara aykırılık tespit edilmişti. Mühürlenen projeler arasında yer alan MESA Gölköy (Demirbükü) projesi için gerekli adımları atmayan firma, projeye devam ederek doğa katliamına davetiye çıkarıyor.

Kaynak: bodrumhaber

Son Haberler

©2016 - BHM | BODRUM HABER MERKEZİ info@bodrumhabermerkezi.com