31 Temmuz 2021 Cumartesi

BODRUM'DA TURİZM FORUMU DEPREMİ

BHM
15.06.2021 13:27
10-12 Haziran tarihleri arasında , Bodrum’da, Global Tourism Forum şirketi tarafından, Bodrum Belediyesi ve Kültür ve Turizm Bakanlığı ev sahipliğinde turizm forumu gerçekleştirildi. Global Tourism Forumu’na Bodrum Kent Konseyi, Muğla Çevre Platformu, Dünyanın En Güzel Kıyıları Örgütü Genel Sekreteri Galip Gür, Bodrum Yerel Basın Temsilcileri ve Sosyal medya üzerinden Bodrumlu vatandaşlar sert tepki gösterdiler.

Kent Konseyi ofisi önünde,  Çevre ve Ekoloji Meclisi Sözcüsü Feyha Karslı, konsey üyelerinin katılımı ile basın açıklaması yaptı, Feyha Karslı;
 

“11.06.2021 tarihinde forumda sözümüz olduğunu fakat davet almadığımız eleştirilerimizi Bodrum Belediye Başkanlığına ilettik. Bunun üzerine foruma katılımımız için aynı gün davetiye iletildi. Ancak, Bodrum Kent Konseyi olarak sözümüzü iletmek için katılmak isteğimizde ısrarcı olduk. Forum boyunca talebimizi tekrar tekrar ileterek bekledik. Ancak yanıt alamadık. Konuşmak isteyen yerele de söz verilmedi. 

12 Haziran Cumartesi günü ise forum kapsamında ilan edilen dışında yürütülen programda izlediklerimiz canımızı sıktı, vicdanımızı yaraladı ve bizleri kızdırdı. Forum katılımcıları hep birlikte Aspat koyunda bulunan, Ant Yapı tarafından yapımı sürdürülen Anthaven projesi içinde yer alan Radisson Collection Hotel’in açılışını yaptılar. Bu projenin doğal ve arkeolojik sit alanlarında, kıyıda, azmak, flora ve faunada yaratacağı tahribat ve olumsuzluklar sebebiyle ileri sürülen itirazlara rağmen Muğla Valiliği 21.06.2018 tarihinde ÇED gerekli değildir kararı verdi. Bu ÇED gerekli değildir kararının iptali için TMMOB Bodrum İKK tarafından dava açıldı. Dava sonucunda ÇED gerekli değildir kararı iptal edildi. Cumartesi günü bu projenin açılış programında Bodrum Belediyesi’nin bir çalışanı sunuculuk yaptı. Bodrum’da Merkezi ve Yerel yönetim eliyle; “Doğanın, tarihin, kültürün umarsızca yok edilişinin taçlandırıldığı” bir gün olarak 12 Haziran’ı unutmayacağız, unutturmayacağız. “

 

MUÇEV Platform Sözcüsü ise;

” Bodrum'un ne Davos'a , Maldivler'e benzetilmesine ihtiyacı yoktur. İthal Akıl değil, yerel akılla gelişeceğiz, yerel akıl yok sayılmıştır. Dev hotel zincirleri ile Bodrum değerleri yok olacaktır.

Bodrum boğazına kadar dev yatırımlara boğulmuşken, daha dev yatırımları çağırmak nasıl bir akıl tutulması? İki tarafta olamazsınız ya yıkımdan ya da korumadan? Soruyoruz hangi taraftasınız?” diyerek Bodrum Belediye Başkanı Ahmet ARAS’a tepkilerini dile getirdi.

Dünyanın En Güzel Kıyıları Örgütü genel sekreteri Galip Gür, forumda kendisi ve örgütünün görüşlerini dile getirmesine izin verilmemesine tepki gösterdi.

Bodrum’un duayen gazetecilerinden Ayhan Ongun ve Alp Arbak katıldıkları KENT TV ekranlarından, yerel basına bilgi verilmemesine ve davet edilmemelerine tepki gösterdi.

İngiltere merkezli olarak Bulut Bağcı’nın kurduğu GTF (World Tourism Forum şirketi tarafından organize edilen forumda Belediye personelinin çalıştırılması ve sunuculuk yaptırılması tüm kesimlerin tepkisine yol açtı

AKP hükümetine ve siyasetçilerine yakınlığı ile tanınan Bulut Bağcı’nın şirketinin forum öncesi, sponsor firmalara gönderilen tanıtım broşüründe; Bodrum Global Turizm Fuarına konuşmacı olarak katılacaklar listesinden hemen hiçbirinin foruma katılmaması ise ayrı bir eleştiri konusu oldu.

Şirket tarafından forum öncesi katılımcı listesi şöyle idi;

R. Tayip ERDOĞAN, Cumhurbaşkanı

Mehmet Nuri ERSOY, Kültür ve Turizm Bakanı

Lütfi ELVAN, Hazine Bakanı

Mehmet Muharrem KASAPOĞLU, Gençlik ve Spor Bakanı

Tony BLAİR; İngiltere Eski Başbakanı

Friedrich JOUSSEN, TUİ Grup Yön. Kur. Başkanı

Michael WALE, Abercombie başkanı

Roger DOW, ABD Seyehat Birliği Başkanı

Neşet KOÇKAR, Anex Tour Sahibi

Richard QUEST, CNN İnternational

Chip ROGERS, Amerika Otel Konaklama Birliği Başkanı

Henrik HOLOLEI, Avrupa Komisyonu

Fettah Tamince, Rixos Hotel Sahibi

Alessandra DASSI, Thomas Cook ÇİN , CEO

Rebecca STA MARIA, Asya Pssifik Ekonomik İş Birliği Uygulama Direktörü

Bodrum’da düzenlenen forumun sponsorlar ise BODTO, BOTAV, TAV, ANT YAPI, Ritz-Carlton Residences, Mesa Bodrum ve Çağdaş İnşaat oldu.

Kent Konseyi basın açıklamasında konuşan, konsey üyesi Lon Breth’in sözleri ise haklı bir uyarı niteliğindeydi.

Lon; “Belediye başkanı 3,000 yıllık tarihi geçmişle gurur duyuyor,  peki gelecek 3,000 yılla gurur duyabilecek mi?”

Son Haberler

©2016 - BHM | BODRUM HABER MERKEZİ info@bodrumhabermerkezi.com