25 Haziran 2022 Cumartesi

BODRUM TÜRKÜLERİ KOROSU KURULUYOR

BHM
23.03.2022 11:27
BODRUM TÜRKÜLERİ KOROSU KURULUYOR
Bodrum Folklor Araştırma Derneği (BOFAD) çatısı altında, Bodrum'un yerel ve sevilen simalarından usta müzisyen Ender Kasal'ın eğitmenliğinde kurulan Bodrum Türküleri Korosu, korist ve enstrümanist yaklaşık 40 katılımcı eşliğinde ilk çalışmasını yaptı.

Bodrum kültürünün önemli parçası olan türküleri yaşatmak ve gelecek nesillere aktarmak amacıyla gönüllü olarak oluşturulan "Bodrum Türküleri Korosu" çalışmalarını her Pazartesi 18.00-20.00 saatleri arası Umurça Parkındaki Nazım Hikmet Kütüphanesi'nde sürdürüyor. BOFAD Başkanı Akın Rüştü Fetvacı danışmanlığında gerçekleşen çalışmalarda yöre kültürü hakkında bilgilenidirme yapılırken, Bodrum Türküleri icra eğitimi ise müzisyen Ender Kasal tarafından veriliyor.

Bodrum'da yaşayan kültür gönüllüsü korist ve enstrümanist herkesi koro çalışmalarına davet eden Ender Kasal proje ile ilgili şu sözleri ifade etti: "Bodrum kültürünün vazgeçilmez unsuru olan Bodrum Türküleri'ni canlandırmak amacıyla bu projeye başladık. Gönüllülük esasına dayalı bu projede hedefimiz unutulmaya yüz tutmuş ve tarihi çok eskilere dayanan Bodrum türkülerini yeniden canlandırmak, şimdiye dek yapılmış amatör kayıtlardan ayrı olarak çok daha geniş bir enstrüman yelpazesiyle; klarnet, cümbüş, keman gibi sazları da dahil ederek çok daha renkli ve kaliteli altyapı dahilinde Bodrum Türkülerini kayda alıp gelecek nesillere aktarabilmek" dedi.

Tüm bu çalışmaların sonunda Bodrum Kalesi'nde konser vererek türküleri tüm Bodrumseverler ile buluşturmayı planladıklarını belirten Kasal, her Pazartesi yapılan çalışmalara Bodrum kültürüne gönül veren herkesi davet ettiklerini söyledi.

Son Haberler

©2016 - BHM | BODRUM HABER MERKEZİ info@bodrumhabermerkezi.com