27 Mayıs 2022 Cuma
Özay KARTAL
Özay KARTAL
AHVAL
18.06.2012 01:32

BODRUM?U FETİH

Bodrum‘da fetih kutlamaları mı?

Önce bilgilendirelim; 

“İstanbul’un Fethinin 559. Yıldönümü 29 Mayıs tarihinde İstanbul’ da kutlanmasının ardından Bodrum Müftülüğü de bu  münasebetle Bodrum‘da bir takım etkinlikler yapma kararı almış.

“Fetih – Fatih ve Medeniyet” konulu panel “Mehter Konseri” ve "Kuran okuma Türkiye birincisinden Kuran ziyafeti etkinliğini, 22 Haziran 2012 tarihinde büyük bir coşkuyla gerçekleştireceklermiş.

“Saat 18.00 – 19.00 arası, Bodrum otogarından Belediye önüne kadar yürüyerek Meydanda konser verileceğini  ve daha sonra  Bodrum Kalesinde panel programıyla programın devam edeceğini belirtmişler"

Köşe yazarlarının duyuları, sezileri ve öngörüleri güçlü olmalıdır. Olacakları önceden sezmeleri önemlidir. Yoksa nasıl fikir önderi olabilirler ki? Ayrıca biraz şeytanın avukatlığını da yapmalıdırlar.

Yapalım öyleyse.

Önce 19 Mayıs‘da Bodrum meydanında kutlama yapan çoşkulu kalabalığa " Atatürk‘ün gözlerindeki ışık yolumuzu aydınatıyor" diyen Bodrum‘un belediye başkanı, 15 gün sonra  o sözü söylediği yere  getirilen bir minübüse  bindirilip bir terörist gibi tutuklanıyor.

Hemen arkasından tesadüf o ki; Bodrum antik tiyatroda Cemaatin gövde gösterisine dönüşen, üzerinden Atatürk‘ün resmi silinmiş hatıra paraları dağıtılan bir gösteri getiriliyor Bodrum‘a.

Şimdide Bodrum‘da Bodrum müftülüğü tarihinden bir ay sonra İstanbul‘un fetih kutlamaları organize ediyor.

(Öncelikle Cemaatin Türkçe Olimpiyatı adı altında yapmış olduğu gösteri için İl Turizm Müdürlüğünün bizzat para yardımı toplamasını  Bodrum‘luların garipsediğini söylemem gerekli. Söylenen rakamlar doğru ise, Bodrum‘da bir seferde tek bir etkinlik için toplanan rekor yardım miktarıdır.)

Bodrum‘da bir şeyler oluyor, alışılmadık şeyler.

Kanaatim o ki; Bodrum bu nevi çalışmalara daha çok sahne olacaktır.
Lakin Bodrum tarihin babası Herodot‘un memleketidir tarih yazdırmayı pek sever. O bakımdan burda işler kolay değildir.

Yanlış anlaşılmamak için önemli bir konunun altını çizmek şarttır.

Ne Fatih, ne mehter marşı, ne de Osmanlı tarihi, belirli bir grubun yada cemaatin tekelinde ve  mülkiyetinde değildir.

Fatih Sultan  Yunanca, Latince ve İtalyanca bilen  Homeros‘un İlyada destanını okuyup Osmanlıca çevirttirmiş, Troyalıları sahiplenmiştir.

O  muhafazakar değil devrimci bir entellektüeldi.

Onun fetihlerinin en önemli unsurları olan Yeniçeriler ise "Pirimiz üstadımız Hünkar Hacı Bektaş-ı Veli..." diye dua ederek seferlere giderdi.

Daha önceki yazılarımın birinde bahsetmiştim, "Bodrum‘un siyasi rantı ekonomik rantından yüksektir" diye.

Bodrum kalesiyle olduğu kadar Atatürk Cumhuriyetin bir kalesi olmasıyla da ünlüdür.

İşte bu yüzden  organizasyonun konusu  fetih,  yeride Bodrum Kalesi olunca bize de yazmak düşdü.

Son Haberler

©2016 - BHM | BODRUM HABER MERKEZİ info@bodrumhabermerkezi.com