27 Mayıs 2022 Cuma
Özay KARTAL
Özay KARTAL
AHVAL
16.08.2017 12:00

BODRUM’UN KİMLİK PROJESİ

BODRUM’UN KİMLİK PROJESİ

10 Haziran’da gazetelere, Bodrumluların anlamakta zorlanacağı bir haber düştü.

“Venedik ve Barselona artık turist istemiyor!”

Barselona Belediye Başkanı şu açıklamayı yapmış;

“Yılda 8 milyon turist geliyor. Bu sayıyı daha fazla yukarıya çekmemize imkan yok, bu ziyaretçiler 1.7 milyon sakin için kenti yaşanmaz hale getirdi. Sonumuzun Venedik gibi olmasından endişe ediyorum" 

Sadece Barselona mı?

Hayır!

Venedik, Cinque Terre (İtalya), Mogao-CavesMogao Grottoes (Çin), Machu Picchu (Peru).

Yukarıda adı geçen turizm destinasyonları ya turist istemediklerini açık açık belirtip önlem alıyor ya da ziyaretçi kotası uygulaması yapıyor.

2011’de 1 milyon 167 bin yabancı turistin geldiği Bodrum’a geçen yıl 400 bin, bu yılda iyi ihtimalle 300 bin yabancı turist gelecek.

Nereden nereye?

Bunun nedenleri ile ilgili kısa vadede yaşanan politik ve güvenlik ile ilgili sorunlar tabii ki bir çoğumuzun malumu!

Ama ben, sizin dikkatinizi kısa vadeli sorunlardan, uzun vadeli sorunlara çekmek istiyorum.

Yukarıda listelenen ve turist istemeyen turistik beldelerin tek ama tek bir ortak yönü var ve bu ortak yönleri onların turist istilasına uğramasına neden oluyor.

Nedir o ortak yön? Özgün tarihi ve kültürel miraslarını koruyup bugüne kadar taşıyabilmişler. Yani Venedik’i Venedik yapan Barselona’yı Barselona yapan doğal, tarihsel, kültürel ve mimari değerlerini koruyabilmişler; yani kimliklerini koruyabilmişler.

Bodrum’u Bodrum yapan, kimliğini oluşturan değerler ne durumda?

“Rantiye işgali altında can çekişiyorlar!”

İşte bu noktada Bodrum’un kimlik projelerine sahip çıkma iddiasında olan ACADEMİA  VAKFI’mız bir umut ışığı olarak ortaya çıktı.

Mozole Projesi, Bodrum Sanayinin altında gün ışığını bekleyen Stadyum, Mars Tapınağı ve daha birçok projeyle şavkını hissettirmeye başladı.

Sayılanların hepsi Bodrum’un kimlik projeleridir. Ve bu kimlik projelerinin her biri Bodrum için turist demektir, ekmek demektir, aş demektir, istihdam demektir, sürdürülebilir turizm demektir. Ama her şeyden önce özüne sahip çıkan onurlu bir kent ve kentdaşlar demektir.

 

 

 

 

 

 

 

Son Haberler

©2016 - BHM | BODRUM HABER MERKEZİ info@bodrumhabermerkezi.com