31 Temmuz 2021 Cumartesi

CAZ FESTİVALİ 1 EYLÜL'DE BAŞLIYOR

BHM
26.08.2019 14:39
CAZ FESTİVALİ 1 EYLÜL'DE BAŞLIYOR
Caz Derneği tarafından bu yıl 3.sü düzenlenen Bodrum Caz Festivali, 1 -9 Eylül 2019 arasında gerçekleşecek.

Festivalin üçüncü yılında tema, Saz ve Caz/ Jazz with an Ethnic Touch olarak belirlendi. Bu senenin bir özelliği de Rhodes Jazz Festival ile Bodrum Caz Festivali’nin “Kardeş Festival” olması. Festivalde Bodrum Kalesi, Denizciler Meydanı, Off Gümüşlük, Dibeklihan ve the Edition Hotel gibi yarımadanın çeşitli mekanlarında birbirinden özel projelerle yerli ve yabancı sanatçılar yer alacak. 

PROGRAM: 
 
1 Eylül 2019 Pazar - Açılış Konseri - Bodrum Kalesi: 
Deniz Kuvvetleri Komutanlığı Deniz Yıldızları Caz Orkestrası feat. Hüsnü Şenlendirici Şef: Bülent Yıldız
 
Deniz Yıldızları; başta ulusal ve uluslararası caz festivalleri olmak üzere yurtiçinde katıldığı birçok konserin yanı sıra yurtdışında da Mısır, Tunus, İspanya, İtalya, Arnavutluk, Bosna Hersek, Karadağ, Hırvatistan gibi ülkelerde konser ve etkinlikler gerçekleştirmiştir.  Deniz Yıldızları, son olarak 2. Bodrum Caz Festivali ve 23. Uluslararası Ankara Caz Festivali’nde yer almış ve dinleyicilerin beğenisini kazanmıştır.
 
 
2 Eylül 2019 Pazartesi Bir Bilet İki Konser: Off Gümüşlük
20:00 OTO Trip: Onur Aymergen-Gitar, Turgut Alp Bekoğlu-Davul, Orhan Deniz-Bas
 
Farklı projelerde birlikte çalmış ve uzun zamandır bir araya gelmek isteyen üç değerli müzisyen, özgün bestelerini çalmak için bir projeye imza atıp ilk konserlerini Bodrum Caz Festivali’nde yapmak için buluştular. 
 
22:00 Dimitri Vassilakis Quartet _ Daedalus Project-Labyrinth(Rodos-Bodrum Kardeş Festival Konseri)
 
Dimitri Vassilakis-Saksofon&vokal, Manos Loutas-Bas, Emmanuel Saridakis-Piyano, 
George Polyhronakos-Bateri ile sahne alacak.  Rodos Caz Festivali’nin kurucusu ve sanat yönetmeni Dimitri Vassilakis, Redwood Entertainment şirketinin kurucuları Renee Pappas ve Carol Green’in Caz Derneği ile aylar süren çalışmaları sonucu bu güzel konser ile festivalin yıldızları arasında yer alıyor.
 
 
3 Eylül 2019 Salı 
18:00 Atölye: Jazz Democracy & Jazz Improvisation and Artificial Intelligence – Dimitri Vassilakis’ın Anlatımı ile -  OFF Gümüşlük Arka Bahçe
 
Yunan müzisyen, akademisyen ve Rodos Caz Festivali’nin kurucusu, direktörü Dimitri Vassilakis bu atölye çalışmasını Bodrum Caz Festivali için 2 önemli konuya değinecek. Caz’ın Antik Yunan çağlarından günümüze uzanan global değişimi, teknolojinin yan etkileri ile beraber yapay zekanın günümüzde birçok alanı işgal etmesi ile sanata, müziğe ve cazın eşsiz doğasına nasıl dahil olduğu. TEDx Athens, TEDx Tokyo ve Birleşmiş Milletler de konuşmalar yapan Dimitri Vassilakis “Genel Kültür Sunumları” kapsamında ufkumuzu açacak konuları paylaşıyor olacak. Söyleşi ücretsiz olarak OFF Gümüşlük’te gerçekleşecektir. 
 
 
3 Eylül 2019 Salı Bir Bilet İki Konser: Off Gümüşlük 
20:00 Kula Baraka (Israil)
 
Meytal Bracha Karni-Klavye ve Santur, Rony Iwyrn-Perküsyon, Einat Harel-Davul ve Lihi Eshel-Bas’dan oluşan Kula Baraka İsrail Büyükelçiliği’nin katkıları ile yer alıyor. Kula Baraka, etnik caz temasını derinden hissedeceğiniz konserde, müziği ile feminen bir enerji ile beklenmedik ritimlerin karışımını huzurlarınıza sunmaya hazırlanıyor. Müziklerini İsrail, Fas, Türkiye ve Avrupa’nın farklı ülkelerinden esinlenerek oryantal dünya müziği olarak tanımlıyor.
 
22:00 Stanpolites Project feat. Okay Temiz : OFF Gümüşlük
 
Okay Temiz-Vurmalı Çalgılar, Evrim Demirel-Piyano, Andreas Metzler-Bas ve Riccardo Marenghi-Davul’dan oluşan projede tüm vurmalı çalgıları kendine özgü bir biçimde yorumlayan Okay Temiz topladığı ve yaptığı bir çok farklı enstrüman dahil olmak üzere tüm vurmalı çalgıları kendine özgü bir biçimde yorumladı ve en basit ritimleri bile çarpıcı bir anlatıma dönüştürdü. Afrika’nın, Güney Amerika’nın ve Hindistan’ın ritimlerini en iyi şekilde icra edenlerle tanıştı ve onlarla beraber çaldı. Quicca, berimbau, parmak piyano, konuşan davul yapabilmeyi ve çalabilmeyi öğrendi. Temiz’in kendi el yapımı olan bakır davulları, "Elektrikli Sihirli Piramit" ile deve ve koyun çanlarından yaptığı “Artemiz” isimli metal aleti de içeren geniş bir etnik ve elektronik çalgılar koleksiyonu var. Caz ve dünya müzikleri alanındaki elli yılı aşkın tecrübesini Türkiye’de hayata geçirmek için çalışmaya devam ediyor. 
 
5 Eylül 2019 Perşembe - Dibeklihan
Tanini Trio  - Burçin Büke-Piyano, Tahir Aydoğdu-Kanun, Bilgin Canaz-Ney
 
Burçin Büke-Piyano, Tahir Aydoğdu-Kanun, Bilgin Canaz-Ney’den oluşan Tanini Trio ile   
Festival Dibeklihan Kültür ve Sanat Köyü’ne taşınıyor. İnsanımızın geçmişten günümüze ürettiği güzelliklerin sergilenmesi ve bu güzelliklere gönül verenlerin buluşma noktası olması arzusuyla planlanmış, kültürümüze ve doğaya saygılı bir mekan olan Dibeklihan Kültür ve Sanat Köyü; ney, piyano ve kanun buluşmasına ev sahipliği yapacak. 
 
6 Eylül 2019 Cuma  The Bodrum Edition
21.45 Anatolian Blues / Erkan Oğur, Turgut Alp Bekoğlu, Kaan Yıldız, Can Çankaya 
 
1995 yılında Erkan Ogˆur’un I·lkin Deniz ve Turgut Alp Bekogˆlu ile biraraya gelerek kurdugˆu Telvin, zamanla sınırları as¸tı, halden hale geçti, genis¸ledi ve yeni bir olus¸uma yol açan Anatolian Jazz and Blues yeni kadrosunda Bodrum Caz Festivali sahnesinde yer alıyor. Müzigˆin kainat kapısından giren, içeride kaybolan, dogˆaçlamaların önünün kesilemedigˆi uçsuz bucaksız notaları bir araya getiren Anatolian Jazz and Blues, yas¸amdaki müzik hallerinin ifadesi oldu.
 
 
6 Eylül 2019 Cuma  
22:00 Şenay Lambaoğlu & Derya Türkan - Off  Gümüşlük
 
Şenay Lambaoğlu - Vokal, Derya Türkan - Kemençe, Tolga Bedir - Piyano, Caner Üstündağ - Bas gitar, Serkan Erkol - Saksofon ve Erdem Göymen - Davul
 
Birbirinden güzel şarkılar söyleyen özel bir ses; Şenay Lambaoğlu, Bodrum Caz Festivali’ne bir başka proje ile misafir oluyor. Saz ve Caz – Cazda Etnik Tınılar teması ile hazırlanan programda Türkiye’nin en kıymetli sanatçılarından Derya Türkan kemençesi ile festival sahnesinde harika bir konsere imza atmaya hazırlanıyor. 
 
7 Eylül 2019 Cumartesi Bodrum Kalesi
21:00 Ayhan Sicimoğlu & Latin All Stars feat. Buzuki Orhan
 
Ayhan Sicimoğlu - Lider & Perküsyon, Buzuki Orhan, Şehnaz Sam-vokal, Maikel Brina Utra- vokal, Mehmet Alper Kılıç-Bas, Taşkın Akarsu-Trombon, Umur Meriç Öztürk-Trompet, Serjcan Mısır-Klavye, İlke Devrim Duman-Davul’dan oluşan grup konserde dinleyenleri müzik dünyasında büyülü bir yolculuğa çıkartıyor. Caz FEstivali’nin Gönüllü Elçisi Ayhan Sicimoğlu’nun yanısıra neredeyse her müzik türünü buzuki üzerinde icra edebilen Buzuki Orhan da sahnede olacak. Bodrum Kalesi’nde gerçekleşecek olan konserde dinleyiciler müziğin hikayelerle buluşmasına şahit oluyor. 
 
8 Eylül 2019 Pazar  Bodrum Kalesi
21:00 Burhan Öçal’s Jazz Dream 
 
Burhan Öçal-Vurmalı Çalgılar, Uraz Kıvaner-Piyano, Enez Adakale-Perküsyon, Can Ongun-Keman, Şenova Ülker-Trompet, Ozan Musluoğlu-Kontrbas, Murat Süngü-Çello’dan oluşan grup Jazz Dream projesi ile, festivalin bu yılki teması etnik cazı sahneye taşıyacak. 
 
Kapanış konseri 9 Eylül 2019 Pazartesi akşamı , Muğla Büyükşehir Belediyesi orkestrası feat. Cenk Güray Akis Milas Bandosu eşliğinde Muğla Belediyesinde gerçekleşecek.
 
9 Eylül Pazartesi Bodrum Denizciler Meydanı
21:00 Muğla Büyükşehir Belediyesi Orkestrası feat. Cenk Güray Milas Bandosu
 
Muğla Büyükşehir Belediyesi bünyesinde kurulan Muğla Büyükşehir Belediyesi Orkestrası, Muğla’nın 13 ilçesinde konserler vererek bir çok müzik türünü dinleyiciler ile buluşturuyor. Kendilerine sahnede Cenk Güray Milas Bandosu eşlik ediyor. Cenk Güray, Anadolu Müziğinin temel çalgısı olan bağlamanın temsilcileri arasındadır. Bir çok sanatçı ile geleneksel müzik icrası ve kuramı alanlarında çalışmıştır. Ayrıca, Durul Gence ve Murat Arkan ile caz teorisi ve tarihi konusunda çalışmış, Erkan Oğur’dan da bir çok müzikal ve felsefi değer alma şansı bulmuştur. 
 
 
Sergi: Programda Muğla Sıtkı Koçman Üniv. G.S.F Grafik Bölümü’nün Bodrum Caz Festivali için gerçekleştirdikleri tasarımlardan oluşan eserler, Bodrum Ticaret Odası’nda ücretsiz olarak sergilenecek. 
 
Festival programı ve detaylı bilgi için Bodrum Caz Festivali sosyal medya hesapları ve www.bodrumcazfest.org adresi takip edilebilir, biletler Biletix’den alınabilir.
BHM

Son Haberler

©2016 - BHM | BODRUM HABER MERKEZİ info@bodrumhabermerkezi.com