27 Şubat 2021 Cumartesi

Denizden Sanat Eserine Yolculuk

BHM
07.05.2015 13:07
Denizden Sanat Eserine Yolculuk
Bodrum Belediyesi personelinden oluşan gönüllü dalış ekibinin çalışmalarıyla devam eden deniz dibi temizliğinden çıkarılan atıklar, düzenlenen yarışma ile sanat eserine dönüşecek. Yarışmaya katılan heykel bölümü öğrencileri, atık malzemeleri seçerek çalışmalarına başladı.

Bodrum Belediyesi tarafından başlatılan “Bodrum Deniz Dibi Temizlik Kampanyası” kapsamında Bodrum Belediyesi ve Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Bodrum Güzel Sanatlar Fakültesinin işbirliğiyle heykel yarışması düzenleniyor. 15 Mart - 05 Haziran 2015 tarihleri arasında gerçekleştirilen yarımada genelinde devam eden deniz dibi temizliği çalışmalarında denizden çıkarılan atıklar, Bodrum Güzel Sanatlar Fakültesi Heykel Bölümü Öğrencilerinin çalışmalarıyla sanat eserine dönüştürülecek.

 

Öğrenciler, Bodrum Belediyesi Kademesine giderek Enstalasyon ve Heykel çalışmalarında kullanmak üzere dalgıçlar tarafından denizden çıkarılan ve belediye ekipleri tarafından sahilden taşınarak biriktirilen atık malzemeleri yerinde inceledi. Araç lastiği, cam şişeler, inşaat demirleri, metal levhalar, tekstil atığı, balıkçı ağları, süper market arabaları ve daha pek çok atık malzemenin yer aldığı alanda öğrenciler malzeme seçimi yaptı.

 

Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Bodrum Güzel Sanatlar Fakültesi Heykel Bölümü Başkanı Orhan Tekin, öğrencilerle birlikte bu çalışmaya katılmaktan mutlu olduklarını ifade ederek; “Çalışmalara çok keyifli başladık. Çok şaşırtıcı ve aklımıza hiç gelmeyen malzemeler  de çıkmış denizin  altından. Bunlarla neler yapılabileceği sorusu ise öğrencilerin yaratıcılığının sınırlarını zorlayacak. Bizler de 4 gün sonra ortaya nelerin çıkacağını merakla bekliyoruz. Öğrenciler yapmaya başladıkları çalışmaların keyfini fazlasıyla çıkartıyor. Bodrum Belediyesine böyle güzel bir projeye ön ayak olduğu için teşekkür ediyoruz. Bu projenin hem belediye hem de okulumuz için örnek teşkil edeceğine inanıyorum. Ancak elbette, bizler bu atıklarla heykel yapacağız diye de insanlar denizi kirletmesin, mümkün olduğunca denize sahip çıksınlar.” dedi.

 

Dört gün boyunca devam edecek çalışmalar sonunda ortaya çıkarılacak eserler, jüri üyeleri tarafından değerlendirilecek.Bodrum Belediyesi Yetkilileri ve Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Bodrum Güzel Sanatlar Fakültesinin öğretim üyelerinden oluşan jüri, yapacakları değerlendirme sonucunda dereceye giren öğrencileri belirleyecek. Öğrencilere ödülleri, 5 Haziran Dünya Çevre Günü’nde düzenlenecek törende takdim edilecek.

 

Seçilen eserler daha sonra Bodrum genelinde belirlenen noktalarda sergilenecek.

BHM

Son Haberler

©2016 - BHM | BODRUM HABER MERKEZİ info@bodrumhabermerkezi.com