15 Temmuz 2024 Pazartesi

EMEKLİ TÜMAMİRAL CEM GÜRDENİZ, MAVİ VATAN VE ATATÜRK SUNUMUYLA BODRUMLULARLA BULUŞTU

BHM
05.07.2024 19:10
 EMEKLİ TÜMAMİRAL CEM GÜRDENİZ, MAVİ VATAN VE ATATÜRK SUNUMUYLA BODRUMLULARLA BULUŞTU
“Mavi Vatan” doktrinin isim babası Emekli Tümamiral Cem Gürdeniz, Akademia Vakfında Bodrumlularla buluştu. Cem Gürdeniz’in “Mavi Vatan ve Atatürk” konferansını izlemeye Bodrumluların yanı sıra eski 1. Ordu Komutanı Orgeneral Çetin Doğan ve pek çok emekli albay katıldı.

Sunumunda Atatürk’ün denize ve denizciliğe verdiği önemi kronolojik olarak aktaran Gürdeniz, Osmanlı subaylığından, Kurtuluş savaşını başlatırken izlediği stratejik kararlara ve Cumhuriyetin ilk yıllarında imkansızlıklara rağmen yapılandırdığı deniz filosuna dair tüm detayları dinleyicilere aktardı. Türkiye Cumhuriyetinin Cumhurbaşkanları arasında denizle, denizcilikle ve su sporlarıyla birebir fiilen ilgilenen ve katılımcısı olan Atatürk’ten başka hiçbir yöneticisi olmadığına dikkat çeken Cem Gürdeniz; “Atatürk bir yarımada ülkesi olmanın hayati güvenliğinin denizlerden geçtiğinin fazlasıyla farkındaydı ve tüm hamlelerini büyük ileri görüşlerle bu alanda yapmıştı” dedi. 

Emekli Tümamiral Cem Gürdeniz; Kurtuluş Savaşının başlamasında ve başarıya ulaşmasında kritik önem arz eden Karadeniz deniz harekâtlarının ve İzmir çıkartmasının detaylarına yer verdiği sunumda, imkânsızlıkla içerisinde canlarını ortaya koyan Türk Denizcilerinin tek tek isimlerini anmayı ihmal etmedi.  Bir buçuk saat süren sunumunun ardından katılımcıların sorularını cevaplayarak ufak bir söyleşi gerçekleştirdi.

Soru cevaplar sırasında gelen bir soru üzerine Emekli Tümamiral Cem Gürdeniz söyleşisini; “Mavi Vatan siyaset üstü bir kavramdır. Görüşü her ne olursa olsun vatanını seven her bir ferdin kutsal görmesi gereken; vazgeçilemez, vatan toprağından farkı olmayan milli değerdir. Mavi Vatan adı üstünde Vatan’dır. Ve elbette Kemalist bir doktrindir” diyerek sonlandırdı.

Mavi Vatan kavramı, ilk defa 14 Haziran 2006 tarihinde Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’nda düzenlenen Karadeniz ve Deniz Güvenliği konulu sempozyumunda Cem Gürdeniz tarafından ortaya atılmıştı. Mavi Vatan, 2015 yılı sonrasında Türkiye’nin deniz alanlarında askeri güce dayalı strateji yürütmesinde etkin rol oynadı ve 2019'da Türkiye tarihinde ilk defa eş zamanlı olarak Karadeniz, Ege ve Akdeniz'de Mavi Vatan Tatbikatı yapıldı.

 

Emekli Tümamiral Cem Gürdeniz Hakkında: 

Ramazan Cem Gürdeniz (24 Mart 1958) Türk asker ve yazar. Mavi Vatan'ın isim babası.24 Mart 1958 tarihinde İstanbul’da doğan Cem Gürdeniz, 1969 yılında Sarıyer Pertevniyalİlkokulu’nu bitirdi, ortaokula yatılı olarak Haydarpaşa Lisesi’ne gitti. Ardından, 1972 yılında Deniz Lisesi’ne kabul edildi. 1979 yılında Deniz Harp Okulu Uluslararası İlişkiler Bölümü’nü bitirerek Deniz Teğmen rütbesiyle güverte subayı olarak görev aldı. 1983-1985 yılları arasında ABD Naval Postgraduate School’da “İnsan Gücü, Personel ve Eğitim” alanında yüksek lisans eğitimini tamamladı ve 1987 yılına kadar Deniz Kuvvetleri Komutanlığı'nda görev yaptı. 1987-1989 yılları arasında Deniz Harp Akademisi öğrenimini tamamladı. Ardından Deniz Kurmay Yüzbaşı olarak TCG Gayret Harekât Subayı oldu. Bu görevini sürdürürken 1991 yılında NATO SHAPE Karargâhında dış göreve seçildi, dış görevi esnasında ise Brüksel ULB (Université Libre Bruxelles)’de Uluslararası Politika dalında yüksek lisans yaptı.

1994-1995 yılları arasında TCG Yücetepe İkinci Komutanlığı görevindeyken, TCG Gaziantep firkateynini ABD’den transfer etmek üzere Norfolk, ABD’de görevlendirildi, yaşanan uluslararası sıkıntılardan kaynaklanan transferdeki gecikmeler nedeniyle, 1996 yılında Türkiye'ye döndü ve Donanma Komutanlığı Harekât Başkanlığı’nda görev yaptı. 1997 yılında Charleston'da bulunan TCG Gaziantep’i İkinci Komutan olarak Türkiye’ye transfer etti, bu geminin 1998 yılında ise komutanı oldu. 1999 Ağustos ayına kadar devam eden gemi komutanlığından sonra, Deniz Kuvvetleri Komutanı Özel Sekreterliği’ne atandı ve 2001 yılına kadar bu görevi sürdürdü. Sonrasında Ağustos 2002’ye kadar Deniz Kuvvetleri Plan Prensipler Başkanlığı Antlaşmalar Şube Müdürlüğünü, Ağustos 2003’e kadar Harp Filosu III. Muhrip Filotillası Komodorluğu görevlerini yaptı. 2003-2004 arasında Deniz Kuvvetleri Plan Prensipler Başkanlığı Strateji Daire Başkanlığı görevi sırasında 30 Ağustos 2004 tarihinde Tuğamiralliğe terfi etti. 2005-2007 yılları arasındaki Deniz Kuvvetleri Plan Prensipler Başkanlığı görevi sonunda Çıkarma Gemileri Komutanlığı görevinin sonunda, 2008 yılında Tümamiralliğe terfi ederek Mayın Filosu Komutanlığı’na getirildi. 2009-2011 yılları arasında ise tekrar Deniz Kuvvetleri Plan Prensipler Başkanlığı görevini sürdürdü.

2003-10 yılları arasında başta Karadeniz’de deniz güvenliği konusu olmak üzere 30’a yakın uluslararası konferansta bildiri sunmuş; 2016-20 yılları arasında yurt içi ve yurt dışında Mavi Vatan ve Doğu Akdeniz konularında 150 civarında konferans vermiştir.

İngilizce ve Fransızca bilen Cem Gürdeniz, “Deniz Kuvvetleri Dergisi”nde 1979-2005 yılları arası 22 makale, “Türk Deniz Kuvvetleri El Kitabı”, “İngilizce-Türkçe ve Türkçe-İngilizce Deniz Terimleri Sözlüğü”, “Cumhuriyet Donanması”, “Açık Denizlere Doğru…”, “Hedefteki Donanma”, “Amatör Denizciler İçin Acil Durum Seyri”, “Mavi Uygarlık”, “Çelik Gemiler Demir Bahriyeliler”, “Mavi Vatan Yazıları”, “Anavatandan Mavi Vatan’a”, “Mavi Vatan’ın Güney Cephesi: Doğu Akdeniz” kitaplarının yazarıdır.

Son Haberler

©2016 - BHM | BODRUM HABER MERKEZİ info@bodrumhabermerkezi.com