08 Şubat 2023 Çarşamba

Halikarnas Çalışma Grubu’nun BODTO Başkan Adayı ‘Kaplan’ değişim istiyor

BHM
15.09.2022 14:31
Halikarnas Çalışma Grubu’nun BODTO Başkan Adayı ‘Kaplan’ değişim istiyor
Halikarnas Çalışma Grubu adıyla yolan çıkan gruptan, grup üyelerinin kararı ile Bodrum Ticaret Odası (BODTO) Başkan Adayı olan Engin Kaplan, BODTO Organ Seçimleri için grup üyeleri ile bir araya gelerek seçim süreci ve hedefleri ile ilgili açıklamalarda bulundu.

Bodrum Hillstone Otel’de düzenlenen toplantıda konuşan Başkan Adayı Engin Kaplan, Bodrum Ticaret Odasının hem bölgemizin hem de ülkemizin önemli kurumları arasında olduğunu ifade ederek, “Bugüne kadar başarılı dönemlerinin yanında veriminin düştüğü dönemleri de olmuştur. Bu da doğal ahengin bir parçasıdır. Ve değişimi mecburi kılmaktadır. Uzun bir süredir odamızın performansı ve veriminin düştüğü, esnaf ve iş dünyasına dokunan, iyileştiren, eşlik eden çıktılar üretemiyor olduğu yönünde eleştirileri hem içinde olduğumuz iş dünyasından dinliyor, hem de yoğun iş hayatı gerçeklerimiz dahilinde bizzat deneyimliyoruz.” dedi. 

Kaplan, Halikarnas Çalışma Grubu’nun ortaya çıkış sürecinden de bahsederek şunları söyledi:

“Odamızın yönetimi ve önde gelen isimleriyle kimi zaman kişisel, kimi zaman kurumsal iletişimlerimizde; bizde biriken eleştiri, öneri ve projeler aktarılmıştır. Bu konularda daha verimli sonuçlar beklendiği konusunda iletişimlerimiz de olmuştur. Ve fakat gelinen noktada bir değişimin en verimli, sürdürülebilir ve sağlıklı yol olduğunda mutabık kalınmıştır. Kim mutabık kalmıştır? Bodrum iş dünyası ve yerel esnafımızın birçok sektör, STK, oda, siyasi parti mensuplarından oluşan, beşerî ve ticari ilişkilerimizin bize kazandırdığı dostlarımız mutabık kalmıştır. Ve bu mutabakat Halikarnas Çalışma Grubunu ortaya çıkarmıştır. Halikarnas Çalışma Grubu, BODTO’da değişimin zamanının geldiğini, yeni kadrolar, yeni bir yönetim tarzı ve yaklaşımı ile Bodrum’a, yerel esnafımıza, iş dünyamıza ve geleceğimize dair yapabileceği çok şey olduğunu söyleyen bir oluşumdur. Bodrum iş hayatının her katmanından doğal yollarla bir araya gelen, aynı fikri ve ideali paylaşan iş insanları çevresinde, birkaç ay içinde oluşan, büyüyen ve değişime yönelik irade sergilemeye karar veren bir topluluktur.”

Göreve geldikleri anda odanın sayıca 10 olan meslek grubu sayısını daha da artıracaklarını vurgulayarak, “Bodrum’da yüksek kiralar, eğitim ve istihdam konularında da çalışmalar yapacağız.” dedi.

Kaplan, Bodrum Ticaret Odası üyelerinin yüzde 40’ının seçimde oy kullanamayacak olması konusunda ise, “İletişimden yoksun, kamuoyuna yapılması gereken bilgilendirmelerin yapılmadığı bir süreçle karşı karşıya kaldık. Bunu böyle beklemiyorduk. İlan tarihleri, birtakım yerel gazetelerde yayınlanır. Biz bunları oralardan takip ederiz. Buna göre insanların rahat rahat odaya borcunu ödeyebileceği bir vakitte askıda tutulur. Bunlar duyurulur. Ticaret Odamızın SMS ile ‘Borçlarınızı ödeyin, oy hakkını gasp olmasın’ demesini bekliyorduk. Aslında bir gazeteye ilan verilmiş ama biz hangi gazete olduğunu bulamadık. Şu an karşılaştığımız tabloda çok ciddi hak kaybı var.” ifadelerinde bulundu.  

Kamuoyunda kendisinin BESİAD adayı olarak anılması konusunda ise BESİAD üyesi olmaktan gurur duyduğunu ifade eden Engin Kaplan, “Ben 2 dönem başkanlık yapmış olmaktan gurur duyuyorum. BESİAD bir aday çıkarabilir mi? Evet, çıkarabilir. Ama çıkarmamıştır. Çıkarmış olsaydı da bunu gururla söylerdik. BESİAD zamanında aday çıkarmıştır. O çıkarılmış olan adaylığın hareketi sonucu Mahmut Kocadon başkan olmuştur.” diye konuştu.

Son Haberler

©2016 - BHM | BODRUM HABER MERKEZİ info@bodrumhabermerkezi.com