31 Temmuz 2021 Cumartesi

KARSANAT İLE YENİDEN BAROK…!

BHM
07.03.2020 12:13
KARSANAT İLE YENİDEN BAROK…!
Karya Kültür ve Sanat Derneği; 2009 yılından bu yana dokuz yıl düzenlediği Barok Müzik Festivalleri’nden sonra, bu kez Barok Müzik Konserleri serisine başlıyor.

Karsanat Sanat Kurulu adına açıklama yapan Mezzosoprano Esen Demirci , Karsanat Barok Müzik Festivallerinin geçmişi ve gelecekteki konserler ile ilgili şunları söyledi:

“Başta Avusturya Barok Akademisi olmak üzere, birçok sanatseverin destekçisi olduğu festivalimizi, derneğimizin temellerini atmış olan kurucularımız Gülderen Erdoğmuş, Nihan Simpson ve Prof. Dr. Nevzat Atlığ ile organizasyon sorumlumuz ve yönetim kurulu üyemiz Rezzan Şebin’in emekleri ile gerçekleştirmiştik. Derneğimizin uzun süre yürütme kurulu başkanlığını yapan, Mezzosoprano Gülderen Erdoğmuş, Bodrum’da eski medeniyetlerden günümüze miras kalmış olan tarihi doku ile Barok müziğin içiçe geçtiği festivallerimizin sanat yönetmeni olarak da bayrağı bizlere teslim etmişti. Ancak günümüz koşullarında festivallerin istediğimiz düzeyde ve koşullarda gerçekleşmesi mümkün olamıyor. O nedenle, Bodrum dinleyicisinin zevkle takip ettiği Barok müzik etkinliklerimizi , konserler serisi olarak tekrar sizlere sunmak istiyoruz. ‘Karsanat Barok Konserleri 1’ adlı konserimizde, solistlerimiz Soprano Burcu Hancı, Mezzosoprano Esen Demirci ve Kontrtenor Kaan Buldular’a, Devlet Opera ve Bale Orkestrası’ndan ve Camerata Barok İstanbul Orkestrası’ndan çok değerli müzisyenler Ceren Gürkan(Keman), Gözde Öcal Güvemli(Viyolonsel) ve Müge Hendekli (Klavsen) eşlik edecekler.

7 Mart akşamı saat 20.00’de Bodrum Amerikan Kültür Koleji sahnesinde gerçekleşecek olan konserde Carlo Broschi, MarinMarais, G. F. Handel, A. Vivaldi… gibi Barok dönemin sevilen bestecilerinin yaylı ve klavsen eserleri ile operalarından aryalar ve düetler seslendirilecek.”

NOSTALJİ GECESİ

Karsanat Yönetim Kurulu Başkanı Rezzan Şebin ise, sanatseverlere şu çağrıda bulundu. “07 Mart 2020 Cumartesi Gecesi, konserlerimizin 2008 yılından bu yana takipçisi olan Karsanat Dostları ile nostalji yapmak istedik. Buluşma yerimiz ilk konserlerimizi gerçekleştirdiğimiz, o yıllarda Ortakent’te adı “Marmara Koleji” olan, şimdi ise Amerikan Koleji olarak faaliyetini sürdüren binanın konser salonu. Ve bir diğer Nostalji de, yine o konserlerde bizlerle olan Karsanat Barok Topluluğu’nun solistlerinden Kontrtenor Kaan Buldular da aramızda olacak. Kaan Buldular aynı zamanda Devlet Opera ve Balesi'nin sahnelediği Troya operasının da solistlerindendir. Rusya Bolshoi Operası Sahnesi’nde gerçekleşen Troya Operası’nda Kahin Kalkhas rolü ile yer almıştır. Siz değerli sanatseverleri, birbirinden kıymetli solistler ve müzisyenlerimizle unutulmaz bir gece yaşamaya çağırıyoruz”dedi.

Son Haberler

©2016 - BHM | BODRUM HABER MERKEZİ info@bodrumhabermerkezi.com