08 Ağustos 2022 Pazartesi

KİSSEBÜKÜ’NDE ARKEOLOJİK KAZILARA BAŞLANDI

BHM
24.04.2019 19:04
KİSSEBÜKÜ’NDE ARKEOLOJİK KAZILARA BAŞLANDI
Bodrum Mazı Mahallesi sınırları içerisinde yer alan Kissebükü’nde Kültür ve Turizm Bakanlığı izniyle Bodrum Sualtı Arkeoloji Müzesi Müdürlüğü Başkanlığında kazı ve temizlik çalışmalarına başlandı.
Muğla ili, Bodrum İlçesi, Mazı Mahallesi sınırları içerisinde yer alan Kissebükü'nde Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet N. Ersoy'un talimatıyla  Bodrum Sualtı Arkeoloji Müzesi Müdürlüğü Başkanlığında Pamukkale Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Bilal SÖGÜT ve Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Hatice ÖZYURT ÖZCAN'ın bilimsel danışmanlığında kazı ve temizlik çalışmalarına başlanılmıştır. 
 
22 Nisan 2019 pazartesi günü itibariyle başlatılan çalışmalara 6 işçi ve 2 uzmanla devam edilmektedir. Geç Antik dönem kaynaklarında Anastasiapolis olarak geçen Erken Hıristiyanlık dönemine ait kalıntılara sahip kentte alan üzerine yayılmış vaziyette yüzeyde dini ve sivil mimari özelliklere sahip yapı grupları bulunmaktadır. Büyük bir bölümü bitki dokusu altında kalmış hamam, sarnıç, kule, konut ve depolama ünitelerinden oluşan bazıları 3 metreye yakın duvarlarıyla ayakta kalmış, bazıları ile temel düzeyinde olmakla birlikte mimari formları tanımlanacak nitelikte olan yapılarda öncelikle ot temizliği yapılmaktadır. 
 
Sahil şeridi üzerinde doğuda kentin dini mimarisine ait yapılar bulunmaktadır. Bu yapılar arasında, tabanı mozaik kaplamalı üç nefli bazilikal planlı bir kilise ile kilisenin batısında tetrakonkhas planlı, dıştan ambulatorium ile çevrili, içte fresk kalıntıları bulunan bir vaftizhane yer almaktadır. Ayrıca bu kalıntıların doğusunda kare planlı üzeri kubbemsi tonozla örtülü içinde fresk kalıntıları bulunan bir mezar yapısı ile mezar mekânın karşısında üç nefli tek apsisli olduğu düşünülen bazilikal planlı Erken Hıristiyanlık dönemine ait kilise tespit edilmiştir. Antik kentin en doğusunda liman tesisleri ile sarnıçlar yer almaktadır.  
 
Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet N. Ersoy'un talimatıyla Kissebükü'nde başlatılan bu çalışmayla, alanın tarihi değer ve güzelliklerinin korunarak hızlı bir şekilde ortaya çıkartılması hedeflenmekte, Mavi Tur Gezi tekneleriyle ve kara yoluyla gelen yerli-yabancı ziyaretçilerimizle buluşturulması, Ülkemiz ve Bodrum Turizmine kazandırılması amaçlanmaktadır.
24.04.2019

 

BHM

Son Haberler

©2016 - BHM | BODRUM HABER MERKEZİ info@bodrumhabermerkezi.com