15 Temmuz 2024 Pazartesi

Komşudan örnek uygulama: Benim ‘sahilim’ işgal edemezsin

BHM
26.06.2024 17:04
Komşudan örnek uygulama: Benim ‘sahilim’ işgal edemezsin
Yunan hükümeti, işletmecilerin plajlara yasadışı şekilde ücretli şezlong ve masa yerleştirmelerini engellemek amacıyla Sahilim (MyCoast) adlı cep telefonu uygulamasını hayata geçirdi. Kurala uymayan işletmeler uygulama sayesinde hemen ihbar ediliyor.

Yunanistan’da, bazı sosyal medya grupları ile sivil toplum örgütlerinin, geçen yıl başlattıkları “Havlu Hareketi” bu yaz da ülkenin binlerce sahilinde etkili sonuçlar veriyor. Yunan hükümeti, işletmecileri plajlara yasadışı şekilde ücretli şezlong, masa ve sandalye yerleştirmelerini engellemek amacıyla çıkarttığı yasadan sonra, şimdi de “Sahilim” (MyCoast) adını verdiği bir uygulamayı başlattı.

1.5 AYDA 6 BİN İHBAR

Cep telefonlarına yüklenebilen “Sahilim” uygulaması sayesinde, herhangi bir plajın kullanımı için işletmeciye tahsis edilen alanın sınırları gösteriliyor. Kullanıcı, söz konusu plajda öngörülen sınırların ötesinde şezlong, şemsiye, masa veya sandalye görmesi halinde, bunu anında ihbar edebiliyor. Uygulama sayesinde, gerek Yunan vatandaşları gerekse yabancı turistler, herhangi bir sahilde yasadışı işler yapılıp yapılmadığının başlıca denetçisi haline geliyorlar. Mayıs başından bu yana, söz konusu uygulamadan 6 bin ihbar yapıldı. Hükümetin çıkarttığı yasa ise, plajlardaki şezlong, masa, şemsiye ve sandalyelerin, işletmeciye tahsis edilen alanın yüzde 50’sini geçmemesini,  denize en yakın şezlongların da su kenarından en az 4 metre mesafede bulunmalarını öngörüyor. 

DENETİMLER SIKILAŞTI

“Havlu Hareketi”nin başlamasından bu yana geçen bir yıl içinde 4 bin 500 denetim yapıldı, 1450 defa da işletmecilerin yasa dışı uygulamaları tespit edildi. Yaklaşık 200 sahil için verilen plaj ruhsatları da iptal edildi. Ayrıca milyonlarca Euro’luk para cezaları kesildi. Cezalar 15-50 bin Euro arasında değişiyor. Son olarak, Rodos adasında bir plaj barında denizin içine inşa edilen şezlong ve şemsiyeler söküldü ve işletmecinin ruhsatı iptal edildi. Yunanistan’da sayısı 7 bin civarında olan plajlarda 2 şezlong ve 1 şemsiyenin günlük kirası 20-40 Euro arasında. Hafta sonları kira ücreti 50-60 Euro’yu buluyor. Mikonos gibi jetsosyetenin tercih ettiği adalarda ise günlük kira bedeli yerine, denize yakın şezlonglar 10-15 bin Euro’ya kadar sezonluk kiralanıyor.

Kaynak: Hürriyet 

Son Haberler

©2016 - BHM | BODRUM HABER MERKEZİ info@bodrumhabermerkezi.com