08 Şubat 2023 Çarşamba

KÜLTÜR TURİZM İL MÜDÜRÜ SUR DUVARLARINDA İNCELEME YAPTI

BHM
07.04.2021 16:04
KÜLTÜR TURİZM İL MÜDÜRÜ SUR DUVARLARINDA İNCELEME YAPTI
Muğla Kültür Turizm İl Müdürü Zekeriya Bingöl ve AK Parti Bodrum İlçe Başkanı Osman Gökmen, Akademia Vakfı önderliğinde gün yüzüne çıkarılan Halikarnassos Surlarını yerinde inceleyerek yapılan çalışmalar hakkında bilgi aldı.

Muğla Kültür Turizm İl Müdürü Zekeriya Bingöl ve AK Parti Bodrum İlçe Başkanı Osman Gökmen, kazı çalışmaları devam eden Halikarnassos Surlarını inceleyerek gelişmeler hakkında bilgi aldı.

Yaklaşık 7 Bin metre olan surların gün yüzüne çıkarılan kısmında yapılan inceleme ziyaretine ev sahipliği yaparak bilgilendirme yapan AKADEMİA Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Özay Kartal, “Her gün yeni bir heyecanla uyanıyoruz. Surlar ortaya çıktıkça atalarımız hakkında daha çok bilgiye sahip oluyoruz” dedi.

Kuleleri, Mylasa, Pedesa ve Myndos kapılarını bünyesinde barındıran Halikarnasos Surlarının kenti sarmalayan duvarlarının gün yüzüne çıkarılan kısımlarının her noktasını yürüyerek inceleyen Muğla Kültür Turizm İl Müdürü Zekeriya Bingöl, “18 Kasım 2020 Tarihinde başlayan proje Muğla Kültür Varlıkları Koruma Varlıkları Bölge Kurulu’nun 10135 numaralı kararı ile başlatıldı. AKADEMİA Vakfı’nın sahadaki mücadelesi takdire şayan. Bu konuda destek veren Bodrum Belediyesi ve sponsorlara teşekkür ediyoruz. Bizim olana hep birlikte sahip çıkmak gerekiyor” dedi.

AK Parti Bodrum İlçe Başkanı Osman Gökmen de, “M.Ö. 377-362 yılları arasında yapılan bu surların bitki, çöp ve molozlardan arındırılıp, korunur ve görünür hale getirilmesi çok önemli. Bu tip projelerin hayat geçmesi, Bodrum’un kadim tarihinin ortaya çıkmasına hizmet ediyor. Kazının hamiliğini yapan AKADEMİA Vakfı yönetimine teşekkür ediyorum. Karya’nın başkentinin daha çok yaşanabilir hale getirmek çok önemli” diyerek, AK Parti olarak projeye ellerinden gelen tüm desteği vereceklerinin mesajını verdi.

Son Haberler

©2016 - BHM | BODRUM HABER MERKEZİ info@bodrumhabermerkezi.com