06 Aralık 2023 Çarşamba

Limak dinamitlerle daldı… Akbelen’de köylüye zulüm!

BHM
16.11.2023 11:57
Limak dinamitlerle daldı… Akbelen’de köylüye zulüm!
Limak Holding ve IC Holding ortak iştiraki YK Enerji'nin maden sahasını genişletmek için ağaç katliamı yaptığı Akbelen Ormanı’nda dinamit patlatma işlemleri başladı.

Yaşananları Veryansın Tv'ye anlatan İkizköy sakinlerinden Nejla Işık, "Siren eşliğinde 3 kere şiddetli patlama yapıldı." dedi. Öte yandan aynı saatlerde Limak çalışanı olduğu öne sürülen kişilerin, bir vatandaşın tarlasına tel çekmeye çalışmasıyla ortalık karıştı. 

Kamudan en fazla iş alan şirketlerden Limak Holding ve IC Holding ortak iştiraki YK Enerji, kömür maden sahasını genişletmek için Muğla Milas’taki İkizköy’de bulunan Akbelen Ormanı’nda ağaç katliamı yapmıştı. Bölge halkının direnişi sürerken, maden ocağı için kesilen Akbelen Ormanı’nda dinamit patlatma işlemleri başladı.

Muhtar azasının patlamanın gerçekleşeceğini telefonla arayarak duyurduğunu belirten Işık, muhtarın azayı “Bugün öğle saatleri itibarıyla Akbelen’de dinamit patlatması yapılacak, evinizin içindeyseniz dışarıya çıkın, muhtemelen şiddetli olacak” diyerek uyardığını söyledi.

Patlama öncesinde siren çalındığını belirten Işık, 3 kere dinamit patlaması gerçekleştirildiğini söyledi. Işık, “Saat 12:00-12:30 gibi, siren eşliğinde 3 kere şiddetli patlama yapıldı.” dedi.

JANDARMADAN KÖYLÜYE MÜDAHALE

Öte yandan aynı saatlerde Akbelen Ormanı’nda bir hareketlilik daha yaşandı. Limak çalışanı olduğu öne sürülen kişiler, İkizköy Çevre Komitesi’nden Haydar Demir’in tapulu arazisine tel çekmeye çalıştı. Haydar Demir, toprağına sahip çıkmak için mücadele ederken ortalık karıştı. Jandarma olaya müdahale etti.

Yaşadıklarını anlatan Demir, tarlasına şirket arabasının girdiğini ve işçilerin tel çektiğini söyledi. Bir gün önce yağmur yağdığını ve tarlanın ıslak olduğunu söyleyen Demir, “Tarlaya girip berbat etmişler. Ben bu tarlayı nasıl süreceğim, dedim. Şirket işçileri, git jandarmayla muhattap ol, dedi. Sonra jandarma geldi. Ben burayı ekip biçeceğim, dedim. Jandarma, ben tarlayı tekrar ölçtüreceğim, senin buraya karışmaya hakkın yok, dedi.” diye konuştu. Jandarma ile konuşmasının ardından traktörüne bindiğini aktaran Demir, jandarmanın kendisine müdahale ettiğini söyledi. Demir, yaşananların ardından Nejla Işık’ı aradığını söyledi.

‘ÇİFTÇİ BU TARLAYI SÜREMEZ’

Akbelen’de yaşanan hareketli saatleri anlatan Nejla Işık, siren ve patlama seslerinin şokunu atlatamadan Haydar Demir’in eşi Ebide Demir’in bahçesine koşarak geldiğini söyledi. Ebide Demir’in “Haydar amcan fenalaştı, çabuk gel.” diyerek kendisini çağırdığını dile getiren Işık, sözlerine şöyle devam etti:

“Haydar amcanın tarlasına saat 13:00-13:30 civarlarında şirket aracı, iki tane de şirkette çalışan eleman girmiş. Bizim eski nöbet alanımızı çitlerle çevirmişlerdi, o çitleri güya düzeltme yapıyormuş ama araçla tarlayı çiğneyerek yapıyorlar. İki gün önce yağan şiddetli yağmura rağmen şu an tarlaya girmek çok tehlikeli. Çiftçi yarın bu tarlayı süremez."

‘SU KAYNAKLARIMIZIN GARANTİSİ DİYEREK BURAYI SAVUNMAYA DEVAM EDİYORUZ’

Işık, Akbelen’de süren direnişi ise “24 Kasım’da jandarma eşliğinde Akbelen Ormanı’na girildi ve 6 gün gibi kısa bir sürede Akbelen Ormanı kesildi, katledildi. Bizim inancımız, mücadelemiz hâlâ devam ediyor. Akbelen Ormanı kesilmiş olabilir ama altındaki su kaynağımız duruyor. Burada maden açılmadığı sürece, köylerimizin de su kaynaklarımızın da garantisi diyerek burayı savunmaya devam ediyoruz. Nöbet alanımız 12 Eylül’de baskın yedi. Bütün eşyalarımıza ‘ormanı işgalden’ denilerek el konuldu. Hakkımızda birçok suçlama var. Biz bunlara aldırış etmedik, yine köyümüzün içinde zeytinlik tarlaya bir nöbet alanı kurduk. Hâlâ nöbetimize devam ediyoruz.” diyerek anlattı.

Kaynak: Veryansın Tv

Son Haberler

©2016 - BHM | BODRUM HABER MERKEZİ info@bodrumhabermerkezi.com