30 Eylül 2020 Çarşamba

MARATON KOŞAN OTİZMLİ BATUHAN, TÜRKİYE'DE İLK OLDU

BHM
19.10.2019 13:42
MARATON KOŞAN OTİZMLİ BATUHAN, TÜRKİYE'DE İLK OLDU
Bodrum'da yaşayan 21 yaşındaki Batuhan Akgün, Türkiye'de 10 kilometreyi koşan otizmli olarak bir ilki gerçekleştirdi.

İzmir'de dünyaya gelen Batuhan Akgün, 3 yaşına kadar konuşmayınca hastanede yapılan tetkikler sonucu yüzde 90 otizmli olduğu anlaşıldı.

Özel bir sektörde müşteri geliştirme yöneticisi görevinde bulunan Halil Akgün (47) ve ev kadını Selda Akgün (46) çifti, yüzme kursuna yazdırdı. Yüzmeyi de başarıyla öğrenen Batuhan, babasının iş değişikliği nedeniyle ailesiyle birlikte 2015'te Bodrum'a yerleşti. 2 yıl önce Halk Eğitim Merkezi'nde yüzme antrenörü Yılmaz Çetin'in önerisiyle Bodrum'daki 10 kilometrelik Bodrum Koşusu'na misafir sporcu olarak katıldı. Türkiye'de ilk kez bu kadar uzun mesafeyi bir otizmli çocuğunun Batuhan, babasıyla birlikte parkuru tamamladı. Baba Halil Akgün, oğlunun bu yarışı tamamlandığını gördükten sonra koşup koşamayacağını anlamak için Run Marmaris Run Koşusu'na katılmasına karar verdi. Batuhan, bu koşuda 10 kilometreyi 1 saat 36 dakikada tamamladı.

Bir spor salonun antrenman desteği verdiği Batuhan Akgün, sırasıyla Bodrun Bodrum Yarımada, Antalya Runatolia 2019, İzmir Wings For Life Wordrun, İstanbul Yarı Maratonu ve Uludağ Ultra Trail maratonlarına katıldı.

Oğluyla 3 Kasım'daki İstanbul Maratonu'na hazırlanan Halil Akgün, "hayalimiz Batuhan'ın milli formayı girip, dünyada ülkemizi temsil etmesi."diye konuştu. Baba Akgün, "Bu tarz çocukları odasına koyun, akşama kadar aynı şekilde durur ama biz öyle yapmadık. Sosyalleşmesi için her yolu denedik. Çocuğunuzu eve kapatmayın, spora yönlendirin"dedi.

 

 

©2016 - BHM | BODRUM HABER MERKEZİ info@bodrumhabermerkezi.com