08 Şubat 2023 Çarşamba

METE, GÜRÜN’ÜN ‘ÖDEDİĞİMİZ VERGİNİN KARŞILIĞINI ALAMIYORUZ’ SÖYLEMİNİN GERÇEĞİ YANSITMADIĞINI SAVUNDU

BHM
29.05.2022 16:20
METE, GÜRÜN’ÜN ‘ÖDEDİĞİMİZ VERGİNİN KARŞILIĞINI ALAMIYORUZ’ SÖYLEMİNİN GERÇEĞİ YANSITMADIĞINI SAVUNDU

AK Parti Muğla İl Başkanı Kadem Mete, parti binasında gazetecilere yaptığı açıklamada, Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün'ün "Muğla olarak ödediğimiz verginin karşılığını alamıyoruz" söyleminin gerçeği yansıtmadığını savundu. Mete, 2021'de Muğla'ya yapılan harcama tutarının 6 milyar 75 milyon 675 bin lira olduğunu bildirdi.

CHP'li Büyükşehir Belediyesinin, "Muğla'nın ödediği vergilerin karşılığını alamadığı" iddiasında bulunduğunu hatırlatan Mete, şunları kaydetti:

"Muhasebat Genel Müdürlüğü verilerinin sadece bir kısmını ifade etmek suretiyle hem beceriksizliklerine bahane bulmaya çalışan hem de kamuoyunu yanıltma gayretinde olan Osman Gürün'ü yanlışından dönmeye davet ediyorum. 2021'de Muğla'ya yapılan harcama tutarı 6 milyar 75 milyon 675 bin liradır. Bu tutar yatırım harcamalarının yanında, Muğla için yapılan eğitim harcamaları, sağlık harcamaları, sosyal yardımlar, mal ve hizmet alımları, Muğla'ya hizmet eden kamu görevlerinin ücret giderleri ve diğer giderlerden oluşmaktadır."

Mete, Belediye Başkanı Gürün'ün her şeyden evvel sorgulaması gerekenin kendisi ve yönetim anlayışı olduğunu ifade etti.

Muğla'ya hak ettiği hizmeti sunamayanların yanlışı başka yerde aramaması gerektiğini dile getiren Mete, "Yanlış, Büyükşehir Belediyesinin kaynaklarını doğru yönetememektedir. Yanlış, tamamen siyasi kaygılardan hareketle ihtiyaç fazlası onca personeli liyakat gözetmeksizin kadrolarına almaktır. Yanlış, milletin emanetine sahip çıkamamak güzelim memleketimizi çöp, çukur çamur deryasına çevirmektir. Biz inanıyoruz ki önce 2023, sonra da 2024 Muğla'mız için daha aydınlık olacaktır." diye konuştu.

OSMAN GÜRÜN: "MUĞLA HAK ETTİĞİ PAYI ALMIYOR"

 Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün açıklamasında, “Muğla, 2021 yılında 5 Milyar 931 Milyon 360 TL vergi ödedi. 2021 yılında merkezi hükümetin Muğla’ya yatırımı 384 Milyon 186 Bin TL. Muğla hak ettiği payı alamıyor” diyerek şu ifadelerde bulunmuştu:

“Bodrum, Fethiye, Datça, Milas, Dalaman ve Yatağan’da altyapı çalışmalarımız devam ediyor. Kavaklıdere, Ula, Menteşe’de ise önemli altyapı projelerini tamamladık. Bodrum’da altyapıdan yararlanma oranını yüzde 46’dan yüzde 91’e çıkarıyoruz. Şehrimizi ileri biyolojik arıtma sistemleri ile donatıyoruz. Daha birçok alanda Büyükşehrimizin yatırımları devam ediyor. Bugüne kadar il geneli 2014-2021 toplam 3 Milyar 45 Milyon TL yatırım yaparken 1 Milyar 702 Milyon TL değerindeki projelerimizde sürüyor. Bu bağlamda Muğla’ya en fazla yatırım yapan kurumuz.

2021 yılında Muğla’mızın ödediği vergi 5 Milyar 931 Milyon 360 TL. Türkiye genelinde en çok vergi ödeyen 18’nci il konumundayız. 2021 yılında merkezi hükümetin Muğla’ya yapılan yatırım 384 Milyon 186 Bin TL ve aldığımız yatırımda 34’ncü il durumundayız. Muğla bunu hak etmiyor. Burada bir adaletsizlik var. Biz ödediğimiz verginin karşılığında hak ettiğimiz yatırımları da şehrimizde görmek istiyoruz”

 

Son Haberler

©2016 - BHM | BODRUM HABER MERKEZİ info@bodrumhabermerkezi.com