25 Haziran 2022 Cumartesi

MHP VE CHP’NİN BODRUM İLÇE BAŞKANLARINDAN AÇIKLAMA

BHM
26.05.2022 22:09
MHP VE CHP’NİN BODRUM İLÇE BAŞKANLARINDAN AÇIKLAMA
MHP Bodrum İlçe Başkanı İbrahim Bilgi, Mumcular Arıtma Tesisi ve Tuzla Kuş Cenneti hakkında CHP Bodrum İlçe Başkanı Halil Karahan’ın açıklamalarına belgeleriyle yanıt verdi.

Karahan; ”Bütün olumlu raporlar elimizde” başlığıyla geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamasında şu ifadelerde bulunmuştu:

“MHP Bodrum İlçe Başkanı Sayın İbrahim Bilgi Tuzla sulak alanındaki kirliliğin sebebinin tam olarak bilgi sahibi olmadan fikir beyan ederek MUSKİ’yi sorumlu göstermiş. İddialara göre kanalizasyonun büyük oranda arıtılmadan Mazı Çayı’na bırakıldığını, bu atık suyun dünyanın sayılı doğal cennetlerinden biri olan Kuş Cenneti’ne ulaştığı ve bu yüzden son yıllarda kuş çeşitliliğinin ve kuş popülasyonunun azaldığı iddialarına yer verilmiştir.

Biz yine de halkımızın gerçek bilgiye ulaşması ve akıllarda soru işareti kalmaması adına gereken açıklamayı yapalım. Belirtilen atıksu arıtma işlemi Bodrum İlçemizde bulunan Mumcular Atıksu Arıtma Tesisi ile yapılmaktadır. Bilindiği üzere atıksu arıtma tesislerinde ki çıkış suyu Çevre ve Şehircilik Bakanlığı yetkilileri tarafından sürekli olarak denetlenmektedir. Tesis çıkış suyundan ayda 1 defa ilgili Bakanlıkça akredite laboratuvarlar tarafından numune alınmakta olup ve bugüne kadar herhangi bir olumsuzlukla karşılaşılmamıştır. Bütün olumlu raporlar elimizde mevcuttur.Ne zaman isterseniz sizinle paylaşırız.

Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğünce yapılan denetlemelerde, işletme açısından herhangi bir sorun olmadığı ve çıkış suyunun standartlar dâhilinde olduğu tespit edilmiştir. Yani sonuç olarak MUSKİ Genel Müdürlüğü tarafından işletlen atıksu arıtma tesisi çevrenin korunması için çok önemli bir tesis ve önemli bir işletmedir. Bu bölgede arıtılan atıksu asla Tuzla Sulak alanına zarar vermemektedir.

Eğer ki bir olumsuzluk olsaydı hükümetin CHP’li belediyelere neler yapabileceğini bütün kamuoyu bilmektedir.

Tuzla sulak alanına hangi tesislerin zarar verdiğini iyi biliyorsunuz. İl Çevre Müdürlüğü gerekli incelemeleri detaylı yaparsa yanından kokudan geçemeyeceğiniz tesisleri çok kolay tespit eder.

Yakın zamanda ortağı olduğunuz AKP iktidarının Muğla’daki çevre karnesi zayıf.

Bodrum yarımadasındaki kamu arazilerinin haraç mezat satışına karşı Bodrum halkı ile beraber verdiğimiz mücadelede sizleri de bekliyoruz Sayın İbrahim Bilgi.”

İbrahim Bilgi’nin açıklaması şöyle; 

“Değerli Bodrumlular,

Göreve geldiğimiz günden bu yana sürekli olarak sizlerle iç içe olup, Bodrum Yarımadamız’ın her sorunuyla yakından ilgileniyor, bu sorunlarla ilgili resmi kurumlara yazılar yazıp çözüm istiyoruz. Bu amaçla bugüne kadar 250’ye yakın dilekçeyle sorunlarımızı ilgili kurumlara ilettik.

Bu çalışmalarımız doğrultusunda Mumcular bölgesine yapmış olduğumuz sayısız ziyaretlerde gerek muhtarlarımız, gerekse bölgenin ileri gelenleri bizlere mevcut Mumcular Arıtma Tesisi’nin yetersiz olduğunu, atık suyun arıtılmadan Mazı Çayı’na bırakıldığını ve buradan da dünyaca ünlü Tuzla Kuş Cenneti’ne aktığını söylemişlerdi. 

Bu konuyu 2 kere gündeme getirip Muğla Büyükşehir Belediyesi’nin konuyu aydınlatmasını istemiştik.

İlgili yanıt Muğla Büyükşehir Belediyesi’nden değil, CHP Bodrum İlçe Başkanı Sayın Halil Karahan’dan geldi. Sayın Karahan’a nazik yanıtı için çok teşekkür ederiz.

Sayın Karahan sağolsun, bilgi sahibi olmadan açıklama yaptığımızı söylemiş ve bölgede sorun olmadığını belirtmiş.

O halde biz de elimizde ki resmi bilgilere dayanarak Sayın Halil Karahan’a ve Muğla Büyükşehir Belediyesi’ne bazı sorular soralım;

Mumcular Arıtma Tesisi’ne 3 mahalle bağlıdır. Bu mahalleler Karaova, Mumcular ve Gölbaşı Mahalleleridir. Mahalle muhtarlarından aldığımız son nüfus sayıları Karaova 4.100, Mumcular 4.000, Gölbaşı 3.500’dür. Yani toplamda 11 bin 600 vatandaşımız bu üç bölgede yaşamaktadır.

MUSKİ’nin internet sitesinde Mumcular Arıtma Tesisi’nin kapasitesinin günlük 500 m3 olduğu belirtilmiştir. Bu da yaklaşık 2.500 nüfusa eş değerdir. 

O halde Sayın Karahan, 11 bin 600 kişiyi düşünürsek 2.500 kişi kapasiteli Mumcular Arıtma Tesisi, geri kalan 9 bin 100 vatandaşımıza nasıl hizmet vermektedir? Daha doğrusu 9 bin 100 vatandaşımızın atık suyu nereye gitmektedir?

Göreve geldiğimiz günden bu yana Bodrum’un sorunlarıyla ilgili resmi kurumlara 250’ye yakın dilekçe yazdık. Bu dilekçelerin çoğu Muğla Büyükşehir Belediyesi’ne idi. Yine Mumcular, Karaova ve Gölbaşı’nın alt yapı ve kanalizasyon eksikliğiyle ilgili Muğla Büyükşehir Belediyesi’nin tarafımıza yazdığı 07.02.2022, 24.02.2022 ve 25.03.2022 tarihli yanıtlarda kısaca bölgenin mevcut alt yapısının ve Mumcular Arıtma Tesisi’nin yetersiz kaldığı belirtilmiştir. İlgili yazıları da ekte tarafınıza sunuyoruz.

O halde bir kere daha soralım;

Mumcular Arıtma Tesisi’nden yararlanamayan 9 bin 100 vatandaşımızın atık suyu, lağımı nereye bırakılmaktadır? Lütfen açıklayın… 

O bölgede yaşayan muhtar ve vatandaşlarımızın yeni iddiası ise yaklaşık 10 gündür arıtma tesisinin çalışmadığıdır. Bu doğru mudur?

Sayın Karahan,

Bugüne kadar sokak dedikodularıyla yapılan siyasetten Bodrum artık bıktı. O yüzden göreve geldiğimizden bugüne kadar sizlere sürekli olarak Bodrum için birlik olma çağrısı yapıyoruz. Bu çağrılarımızda ne kadar haklı olduğumuzu yukarıda belgeleriyle açıkladığımız gerçekler bir kere daha ortaya koymaktadır. Bodrum bu kadar ilkelliği, bu kadar büyük sorunları hak etmiyor. Ayrıca hemen şunu da belirtelim; maalesef Bodrum Yarımadası’nın bir çok yerinde alt yapı ve atık su sorunu yaşanmaktadır. Bu sorunlarla ilgili Muğla Büyükşehir Belediyesi’nin bize resmi yanıtları elimizdedir. Her yanıtta Bodrum’un ne kadar umutsuz olduğu bir kere daha görülmektedir.

Sizler bozuk yollardan, yetersiz alt yapıdan, akmayan sudan memnun olabilirsiniz. Ama vatandaşlarımız, esnafımız, turizmcimiz büyük sıkıntı yaşıyor. Bodrum belki de tarihinde ilk defa turizm sezonunu bu kadar büyük olumsuzluklarla karşılıyor. Bodrum’a bu yakışıyor mu? Çözüm olarak Bodrum’un 2030, 2040, 2050 yıllarını birlikte planlama çağrımıza neden bugüne kadar herhangi bir yanıt vermediniz? Daha da ileri gidelim; bırakın 2030’u, Bodrum’un gelecek yıl için herhangi bir planı var mı?

Sayın Karahan ayrıca bizim AK Parti’nin iktidar ortağı olduğumuzu söylemiş. Hemen belirtelim; biz iktidar ortağı değiliz. Hükümette herhangi bir bakanlığımız yok. Mevki, makam talebimiz hiç olmadı. Biz 15 Temmuz hain darbe girişiminden sonra Genel Başkanımız Sayın Devlet Bahçeli’nin talimatıyla Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ı ve adaylığını, sonuna kadar, net bir şekilde destekliyoruz. 

Allah’a çok şükür; biz mitinglerde Kandil sloganları atanların, ülkemizi, vatanımızı bölmek isteyen hainlerin destekçisi ve yardakçısı hiç olmadık, bundan sonra da olmayacağız.

MHP Bodrum olarak tek bir amacımız var; Genel Başkanımız Sayın Devlet Bahçeli’nin dediği gibi önce vatanımız, milletimiz ve Bodrum, sonra partimiz diyoruz. Bu söylemimizde de son derece samimiyiz.

O yüzden Sayın Karahan, gelin bu ucuz siyaset numaralarını bırakalım, el birliğiyle Bodrum’u nasıl kurtarırız, kafamızı ona yoralım.

Unutmadan, Bodrum’un menfaatine olan her çalışmanın sonuna kadar destekçisi, Bodrum’a zarar verecek her kanunsuzluğun sonuna kadar karşısındayız.

Bilmem anlatabildik mi Sayın Halil Karahan!”

Son Haberler

©2016 - BHM | BODRUM HABER MERKEZİ info@bodrumhabermerkezi.com