08 Şubat 2023 Çarşamba

Mübadelede On İki Adalar'a göç etmiş Bodrumlu Rumların anıları kitaplaştırıldı 

BHM
16.07.2022 13:21
Mübadelede On İki Adalar'a göç etmiş Bodrumlu Rumların anıları kitaplaştırıldı 
1923 yılında Lozan Barış Antlaşmasına ek sözleşme ile ortaya çıkan Türkiye-Yunanistan nüfus mübadelesi uyarınca Bodrum’dan göç etmiş Rum mübadillerin anıları kitaplaştırıldı. Michalis Triantafillos'un "Halikarnas'tan On İki Adalara" adını verdiği kitap, İstanköy’de düzenlenen tanıtım etkinliğinde ilgi gördü. 

Bodrum Haber Merkezi olarak Yunan basın kaynaklarından edindiğimiz bilgiye göre; Michalis Triantafillos'un "Halikarnas'tan On İki Adalara" adlı kitabı, Yunanistan’ın Oniki Adalar bölgesine bağlı İstanköy (Kos Adası) Adası’nda gerçekleştirilen 2022 Hipokrat etkinlikleri kapsamında düzenlenen sunum ile tanıtıldı. 

DOPABS, Kos Küçük Asyalılar Herodot Derneği ve Kos Spiritual Group'un işbirliği ile düzenlenen Hipokrat 2022 etkinlikleri çerçevesinde, Hani Tarihi Folklor Müzesi'nde yapılan etkinlikte, Michalis Triantafillos'un "Halikarnas'tan On İki Adalara" adlı kitabı, Philitas Başkanı Maria Toulanta-Parisidou ve bölge meclis üyesi Nikos Kantarzis tarafından sunuldu. 

MÜBADELE DÖNEMİNİ YANSITAN FOTOĞRAFLAR VE DOKUNAKLI ÖYKÜLER...

Kapsamlı araştırmaların yanı sıra ikinci ve üçüncü nesil Bodrum’dan eski adıyla Halikarnassos’tan günümüzde Yunanistan’a bağlı olan On İki Adalara göç eden Bodrumlu Rumlar ile saatlerce süren röportajların ürünü olan kitap, Bodrum’da doğup büyümüş Rumların mübadelede mülteci olarak, İtalyan işgali altındaki On İki Ada'ya yerleştirilmelerini konu alıyor. 

Kitapta daha önce hiç yayınlanmamış Bodrumlu Rumlara ait mübadele dönemini yansıtan fotoğraflar ile birçok dokunaklı hayat öyküsü, tarih arşivlerine not düşüyor. 

KİTAP 5 CİLDE ÇIKARILACAK

Sunumda Yazarın, sade ancak betimleyici bir dille, kendisine anlatılan hikayeleri en iyi şekilde aktardığına ve okuyucuları zihinsel olarak o zamana taşıdığına vurgu yapıldı. Kitabın şimdiye kadar üç cilt yayınladığı ancak Rumların "Petroumi" olarak adlandırdığı Bodrum bölümünün henüz tamamlanmamış olmasından ötürü kitabın yakında beş cilde çıkarılacağı ifade edildi. 

Kitap lansmanı sonunda, kitabın çeşitli bölümlerinden dokunaklı hikayeler okundu. Sunumun panelinde Yazar, Tarihçi ve Filolog Maria Toulanta Parisidis ve Mimar Bölge Danışmanı Nikos Kantarzis hazır bulundu. 

Etkinliğe Kos Belediye Başkanı Theodosis Nikitaras, Belediye Başkan Yardımcısı Sevi Vlachos, eski bakan Aristotelis Pavlidis, Kos-Nisyrou adalarından gelen yetkililer ve Anadolu kökenli Rumlar katıldı. 

Türkiye-Yunanistan Nüfus Mübadelesi, 1923 yılında Lozan Barış Antlaşması'na ek olarak yapılan sözleşme uyarınca Türkiye Cumhuriyeti ve Yunanistan Krallığı'nın kendi ülkelerinin yurttaşlarını din esası üzerine tehcir ve zorunlu göçe tabi tutması ile başlayan sürecin adıdır. 

Son Haberler

©2016 - BHM | BODRUM HABER MERKEZİ info@bodrumhabermerkezi.com