27 Mayıs 2022 Cuma
Özay KARTAL
Özay KARTAL
AHVAL
22.03.2008 11:18

NOT EDİYORUZ

T.C. Hükümetinin Başbakanı Erdoğan,  “İtalya’daki gibi temiz toplum için mücadele ediyoruz. Ucu nereye ulaşırsa ulaşsın sonuna kadar gideceğiz” dedi.

Kime karşı temizlik başlatıyor. " Cumhuriyetin temel ilkeleri olan Laiklikliğe ve Ulusalcılığa bağlı olan kesimin fikir önderlerine."

Atatürkçü, Laikler ve Ulusalcılara karşı temizlik harekatı.

Bunu tarihe not ediyoruz.

Bu notu Atatürkçü, Laik, Cumhuriyetçi ve   Ulusalcı  yüreğimize, beynimize kazıyoruz.

Unutmaycağız.

Kim ne derse desin ülkemiz bir "Sivil Darbe" süreci yaşıyor.

Darbe dönemlerinde olduğu gibi yazarlar profosörler, siyasi pati liderleri bir gece yarısı operasyonu ile gözaltına alınmaya başladı, PKK uzantısı siyasiler Çankaya Köşkünde ağırlanırken.

Cumhuriyetin ve onun varlık sebebi olan ilkelerini savunmaktan başka düşünce, haber ve yazı üretmeyen ve bu uğurda,  Uğur Mumcu gibi onlarca değerleri şehit veren bir gazete hedef seçildi. 83 yaşında ve 2 polis korumasıyla yaşayan bir yazar, bir terörist gibi sabaha karşı derdest edilip emniyete götürüldü.

Ergenokon operasyonu kılıfı içerisinde ulusalcı cephenin tüm sivil etkili kişileri sindirilmek belkide yok edilmek isteniyor.

Kimse farkında değil 6 yıllık AKP iktidarının takdığı takiye takkesi düşmüştür artık, gerçek yüzleri çıkmıştır ortaya. Dertleri, şeriatın karşısında,  80 yıllık Cumhuriyet‘in kazanımlarıyla, özellikle Laiklik ile hesaplaşmak.

Peki nasıl böyle güçlendiler?

Amerika ve onun büyük Ortadoğu (emperyalist) projesi,  AKP gibi bir zihniyeti Türkiye‘nin başında kendisi  için gerekli görünce, onların yıldızları parladı.
Dış güçlerin ekonomiye pompaladığı sıcak para ise, krizlerden bıkmış Türk halkının ve  saf liberallerin kanmasına yetti.
Yaptıkları takiye ve inkarlar ile görece istikrar ve ekonomik rahatlık döneminde sonra % 47 ile iktidarı ele geçirdiler.

Ama buraya kadar.

Amerika‘da ve diğer ülkelerde yaşanan ekonomik kriz, ve Amerika‘nın Irak‘daki çıkmazı AKP için rüzgarları tersine çevirecek.

Açıp bakın tüm ekonomi yazarları ve ekonomik çevreler bu iç ve dış borçlanmayı, faiz yükünü daha fazla çeviremeyeceklerini ve Türkiye‘yi bir ekonomik krizin eşiğine getirdiklerini bildiriyor.

Hal böyle olunca AKP kendi gerçek emellerine sıçramak üzere, daha fazla geriye doğru gerilmeyi bıraktı.

Dün gerçekleştiği Sivil Darbe bir öne sıçramadır, Atatürkçü, Ulusalcı ve Laik cepheyi yıkmak üzere yapılmış bir sıçrama.

Bu sıçramanın ilk provasını Şemdinli iddianamesi ile Büyükanıt paşanın önünü kesmek için yapmış ve onu çete kurmakla itham etmişlerdi.

Şimdi de ülkenin diğer ulusalcı güçleri çete kurmakla suçlanıp gözaltına alınıyor.

Ekonomi iflasta, Kürtler federasyon talep ediyor, türban üniviersite kapılarında, ulusalcı yazarlar sorguda, Ermeni yazarlar, rahipler katledilmekte, belkide en tehlikelisi halk kamplaşma eğiliminde.

İşte Tayyip‘in 6 yıllık iktidar manzaraları.

Binlerce yıldır tarih yaratmış ve bu gücü yalnızca milli şuurundan almış bir milletin evlatları bu  manzaralar karşısında hiç oturmamıştır.

Belki bu son cümleyide onlar not etmeli.

Son Haberler

©2016 - BHM | BODRUM HABER MERKEZİ info@bodrumhabermerkezi.com