07 Mayıs 2021 Cuma

TAKDİR KOMİSYONU ARAZİ DEĞERLERİNİ TESPİT EDİYOR

BHM
28.04.2021 10:15
TAKDİR KOMİSYONU ARAZİ DEĞERLERİNİ TESPİT EDİYOR
Bodrum'da oluşturulan takdir komisyonu, Emlak Vergisine esas olacak arsa ve arazi asgari değerlerini tespit etmek için çalışmalara başladı.

Vergi Usul Kanunu gereğince, Emlak Vergisine esas olmak üzere kurulacak takdir komisyonlarının dört yılda bir arsalara ve araziye ait asgari ölçüde metrekare birim değerlerini belirlemesi gerekiyor. Bu hüküm uyarınca en son 2017 yılında yapılan değerlendirmelerin üzerinden 4 sene geçmesi nedeniyle yeni takdirlerin belirlenmesi için takdir komisyonu ve mahalle muhtarlarının katılımıyla toplantılar düzenlenmeye başlandı.

Bodrum Belediyesi Mali Hizmetler Müdürü Ahmet Demirel gerçekleşen toplantıyla ilgili şunları söyledi:

"Vergi Usul Kanunu'nun mükerrer 49'uncu maddesi gereğince ve Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından çıkartılan Emlak Vergisi Kanunu iç genelgesi 2021/1 genelgesi gereğince 4 yılda bir kurulan Emlak Vergisi tarhına esas teşkil etmesi için 4 yılda bir kurulan arsa metrekare takdir komisyonu toplantıları başladı bugün. İlk olarak Karaova Bölgesi'nde bulunan 10 muhtarlığın katılımıyla bu toplantı gerçekleştirilecek. Bu neden önemli bir durumdur? Binaların metrekarelerinin üzerinden alınacak emlak vergisi, yine arsa üzerinden alınacak arsa vergilerinin belediye gelirinin içerisindeki payı çok yüksek. Bu nedenle orada yaşayan halkı da üzmemek adına, orada yaşayan halka da ekstra bir külfet getirmemek adına ince eleyip sık dokuyoruz" dedi.

Takdir komisyonu toplantıları belirlenen plan doğrultusunda devam edecek.

Son Haberler

©2016 - BHM | BODRUM HABER MERKEZİ info@bodrumhabermerkezi.com